Ocena kierowcy - Ford Mondeo III Kombi

whisstler, 8 lat temu
Silnik 2.0 TDCi 130KM 96kW
Rok produkcji 2005
Ford Mondeo III Kombi 2.0 TDCi 130KM 96kW 2002-2007 - Oceń swoje auto
Całkosztalt auta oceniam jako doskonały. Mimo krążących niemalże legend o awaryjności ja jestem bardoz zadowolony z tego auta. Nie zgodzę ze tymi opiniami, choć szczypta prawdy w tej czarze goryczy jest, bo auto eksloatowane i to mocno ma prawo czasem dać o tym znać. Auto było sprowadzone z Niemiec i szczerze od pierwszego właściciela ze stanem licznika około 190tys km. Nie na alegro z cofniętym o 200tys. I tu się zaczyna.W 4 lata zrobiłem około 100tys km. O diesla ogólnie w dzisiejszych czasach trzeba dbac o czym nie kazdy wie. Technologia common rail jest skomplikowana i w każdym aucie z silnikiem diesla znajdziemy pompę wysokiego ciśnienia i wtryskiwacze (piezoelektryczne lub elektromagnetyczne). W mondeo mk3 wadliwe nie są same wtryskiwacze Delphi, bo takie same są montowane w mercedesach, ale pompa paliwa, której wałek się łuszczy i opiłki zapychają zaworki i przecierają rozpylacze. Większość osób pewnie dla oszczędności tankuje na stacjach auchanowych itp, a to błąd bo zawierają dużo zanieczyszczeń i ogólnie nie nadają się do niczego. Ja tankowałem 4 lata Orlen Verva i czasami w zimę korzystałem z dodatków do czyszczenia diesla. Niestety jakośc paliwa ma tu ogromne znaczenie jak w każdym innym aucie z tego typu silnikiem. Nawet w Audi czy innych markach niestety jeszcze mitycznie uznawanych za niezniszczalne. Widziałem opinię że naprawa wtryskiwaczy kosztowała 8ts. Dziś to koszt około 5tys. Dla porównania same wtryskiwacze Denso w Mazdach kosztują 2100zl/szt , a trzeba je wymienić bo niewielki odsetek regeneracji udaje się w 100%. Co do usterek to auto z przebiegiem prawie 300tys ma prawo czasem szfankować. Z rzeczy poza typowo ekspoatacyjnymi (łożyska [niestety drogie tylne bo w całości z piastą], sprzęgło, łączniki stabilizatorów, tuleje) popsuła się pompa wody (chłodzenie silnika) i wentylator klimatyzacji. Sprzęgło z kołem dwumasowym było drogie ale uważam to za element eksploatacyjny. Jakość wykonania auta w wersji Ghia rewelacyjna.Tapicerka skurzana, kokpit z materiału skóropodobnego, elementy drewnopodobne bardzo ladnie wkomponowane. Nic nie trzeszczy nic nie lata. Wygoda jazdy genialna. Na dalekich trasach rzędu 1,5tys km nie czuje się zmęczenia w ogóle. Na felgach 17" troche twardo, ale auto jedzie w zakrętach ja bolid wyścigowy. Na 16" trochę trzeba zwolnić, ale wygoda sie poprawia i spalanie spada odrobinę. W wersji kombi bagażnik potężny. Jeden z największych w klasie z tamtych lat. Spalanie na trasie przy oszczędnej jeździe około 100km/h to 5-5,5l. Choć komputer pokazywał najmniej na 16" kołach 4,2l. W trybie mieszanym nie przekraczał 6l. Auto bardzo zrywne 320Nm momentu obrotowego i 130KM bardzo fajnie dają o sobie znać jak chcemy wyprzedzić tira na trasie np:) Podsumowując auto baaardzo wygodne, śśświetnie się prowadzi, oszczędne . Jeden warunek, zakup z na prawdę sprawdzonego źródła auta zadbanego i samemu trzeba dbać. Czyli tankowanie na markowych stacjach dobrego jakościowo paliwa i częsta zmiana filtrów. Ja zmieniałem olej z kompletem, razem z filtrem paliwa co 15tys albo dwa razy w roku. Całokształt psują pseudo mechanicy , którzy potrafią powiedzieć wprost ,że ford gowno wort i koniec; bo passata to zrobią od ręki, a w Fordzie trzeba mieć trochę wiedzy i droższy sprzęt.
Bardzo dynamiczny z zapasem mocy. Moment obrotowy cieszy przy mocniejszym depnięciu. Rozrząd na łańcuchu więc bezobsługowy. Trzeba tylko dbać o układ wtryskowy i nie deptać mocno na zimnym silniku żeby turbiny nie zajechać. Czyli generalnie jak w każdym nowoczesnym dieslu.
Precyzyjne przełożenia, Zero awarii. Z doświadczenia wiem, że mlodemu kierowcy może sprawiać trudnoć wrzucenia 1 biegu:) Nie wiem czemu :)
Rewelacja. Auto nie pływa przy delikatnych ruchach kierownicą. Jest bardzo stabine na jeździe wprost, ale gdy trzeba nagle skręcić to reaguje od razu i też bardzo precyzyjnie. Zawieszenie w Fordach jest już prawie legenendarne pod względem właściwości jezdnych i każdy z kim rozmawialem to potwierdza.
Dobra, Nic do dodania.
Auto w wersji Ghia z radiem Sony i klimatronikiem. Nie za dużo przycisków. Rozłożone z głową i nie ma się wrazenia ,że wsiada się do rakiety tylko do limuzyny.
Bez zastrzeżeń choć dziwi brak nawiewu na tylne siedzenia. W tej klasie inne auta to już miały w 2005, w Mondeo dopiero w MK4 to chyba wprowadzili, więc tylko dobrze.
Bardzo duża. Auto jest jednym z największych w klasie. Z przodu i z tyłu auto jest przepastne. Miejsca z tyłu dla pasażerów jest bardzo dużo. Kanapa tylna jest szeroka co nie męczy na długich dystansach.Przy odsuniętem na maxa fotelem kierowcy jest dalej sporo miejsca na nogi.
przy 140km/h na autostradzie można normalnie rozmawiać. Problem robi się przy dużo większych;)
O diesla trzeba dbać, więc i koszty sa większe. Coś za coś. 1. Częsta wymiana oleju i filtra paliwa 2. Dobre i droższe paliwo 3. Te łożyska, na które psioczą. Z przodu ok ale z tyłu mogło byc inne rozwiązanie ,żeby koszty nie były az takie duże.
Auto bardzo tanie w zakupie, ale trzeba uważać i kupować od prywantych osób nawet z dużym przebiegiem, ale szczerym. Z pełną dokumentacją serwisową nie oszukujmy się ale w aucie z tym wiekiem jest ciężko bo ASO jest chorendalnie drogie.
Piszczący wiatraczek nawiewu Łączniki stabilizatorów z tyłu. Czyli małe pierdoły.
Typowo eskploatacyjne: - lożyska - sprzęgło + dwumasa Typowo usterkowe: Pompa wody/wspomagania. Pęknięta rura dolotowa turbiny. Koszt nowej około 300zł, używane za około 100zl.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDCi 130KM 96kW [l/100km]

5,7