Ocena kierowcy - Ford Mondeo IV Kombi

MK4user, 3 lata temu
Silnik 2.0 Duratorq TDCi DPF 140KM 103kW
Rok produkcji 2009
Ford Mondeo IV Kombi 2.0 Duratorq TDCi DPF 140KM 103kW 2007-2014 - Oceń swoje auto
Mondeo MK4 kombi 2009 przebieg ok 272000 km, użytkowany od 2 lat. Pomimo pewnych minusów, które szczegółowo opisane będą dalej uważam, że to świetny, bardzo udany model. W dodatku Ford na prawdę bardzo wysoko podniósł poprzeczkę i trudno będzie znaleźć godnego następcę, mimo iż auto, które posiadam nie jest w najbogatszej wersji, a jednak posiada wszystko to czego potrzeba przeciętnemu kierowcy. Oczywiście nie twierdzę, że nie ma lepszych aut. Takie BMW F10 z podobnego rocznika bedzie zapewne dużo lepiej wykonane, wyciszone, komfortowe, zrywne, ale też będzie 2.5 raza droższe. W zw z tym uważam, że auto jak najbardziej godne polecenia.
Jest to jedna z najlepszych jednostek napędowych diesla na świecie. Bardzo trwała, bezawaryjna, elastyczna. Jednak kultura pracy mogłaby być nieco wyższa, bo silnik jest dość głośny no i apetyt na paliwo spory. W Peugeotach jest lepiej pod względem spalania a silniki niby te same
Czasem troszkę ciężko wbić pierwszy bieg. Poza tym raczej bez zastrzeżeń, ważne jest to skrzynia 6 biegowa. Szósty bieg przydaje się na autostradzie
bardzo dobrze, jak to w Fordzie.
Tutaj muszę obiżyć nieco ocenę. Wprawdzie nie ma rdzy, ale drzwi zamykają się głośno i próżno tu szukać dzwieku jak przy zamykaniu lodówki. Spasowanie też jest kiepskie, szczególnie jak się spojrzy jak leży maska względem zderzaka. Klapa w kombi też nie jest równo spasowana. Widziałem to w kilku egzemplarzach, wiec raczej nie można powiedzieć, że to wina nieudolnej naprawy blacharskiej.
Jest OK, aczkolwiek mam wrażenie, że w Mondeo MK3 kombi było lepiej. Z parkowaniem tyłem radziłem sobie bdb bez czujników cofania, tutaj nie wyobrażam sobie by ich nie było.
Wszystko czytelne, pod ręką, Są schowki w desce i w drzwiach, jest schowek na okulary w podsufitce. Naprawdę pod tym względem nie ma się do czego przyczepić.
Klima w duże upały chłodzi ciut za słabo. Ogrzewanie jest OK, nawet zimą przy większych mrozach we wnętrzu robi się dość szybko ciepło mimo, że to diesel. No a największą wisienką na torcie jest grzana przednia szyba. Szkoda, że inne marki tego rozwiązania praktycznie nie stosują.
Daję 4 ponieważ wydaje mi się, że przy tych gabarytach powinno być więcej miejsca. Skoda Superb 2 gen ma chyba więcej przestrzeni. Nie wiem czy Ford umie wykorzystać w pełni długi rozstaw osi. Do tego mam porównanie z MK3, którym jeździłem wcześniej i tam było więcej miejsca na nogi, a rozstaw osi był krótszy. Ale nie zmienia to faktu, że auto jest bardzo przestronne, zwłaszcza kabina jest szeroka, a z dość długim podszybiem jeszcze bardziej pogłębia to wrażenie przestrzeni. Od czasu jak mam to mondeo praktycznie każde auto wydaje mi się mieć wąską kabinę.
Niestety tylko 3. Oglądałem w necie test Peugeota 508 i tam prowadzący narzekał, że 50dB po odpaleniu auta na wolnych obrotach to dużo. Ściągnąłem sobie zatem decybelomierz na komórkę i u siebie w Mondeo po odpaleniu miałem 60dB. Ale jak się auto nagrzeje, w trasie na 5 biegu tak do 140 km/h jest w miarę OK
Daję 4 bo choć auto nie psuje się, części eksploatacyjne nie są drogie i łatwo je dostać, to jednak mogłoby trochę mniej palić.
W tym aspekcie daję 5* bo nie da się znaleźć drugiego tak dobrze wyposażonego, ergonomicznego, przestronnego, wygodnego, pakownego auta z bdb silnikiem, w dobrym roczniku (2009-2010) w cenie poniżej 20 tys zł. Nie ma opcji. Auto jest uniwersalne. Sprawdzi się jako bagażówka przy przeprowadzce, zawiezie na wakacje, sprawdzi się świetnie jako taxi, jako auto rodzinne, przespać też się w nim można. Te drobne minusy typu spasowanie blach, czy spalanie za duże o litr ON, czy trochę za głośny silnik w żadnym razie tego auta nie dyskwalifikują.
W sumie nic się nie dzieje. Czasem zimą lubią zamarznąć drzwi i nie można ich otworzyć od środka. Radzę sobie w ten sposób, że ustawiam nawiew ciepłego powietrza na klamkę. W ciągu 2 lat i przejechanych ok 24000 km wymieniałem tylko olej, filtry, tarcze i klocki hamulcowe i zacisk bo gubił płyn.
Żadna poważna usterka nie wystąpiła u mnie.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 Duratorq TDCi DPF 140KM 103kW [l/100km]

8,4