Ocena kierowcy - Ford Mondeo IV Sedan

Xawer197, 6 lat temu
Silnik 2.0 Duratec 145KM 107kW
Rok produkcji 2010
Ford Mondeo IV Sedan 2.0 Duratec 145KM 107kW od 2007 - Oceń swoje auto
Inne : Ilosc miejca + to ze tak naprawde nie ma sie do czego przyczepić. Samochód jest do bólu średni (po prostu poprawny). Nie ma fajerwerków czy hurra optymizmu, ale nie ma równiez rozczarowac ani problemów z eksploatacja i serwisowaniem. Samochód moze i ciut nudny, ale niezawodny i bardzooo wygodny.
Karoseria : wspomniane wczesniej znaczki forda, blacha i lakier póki co ok
Przeniesienie napędu : Tu mam na mysli sam skrzynie biegów. 5 biegowa w tym wozie to jakas kpina.
Zawieszenie : Jak juz mam się czepiac to czasami mam wrazenie ze auto słabo tłumi nierównosci, ale moze to kwestia sprawdzenia elementów zawieszenia...
W sumie to bardzo dobry samochód- 1 gwiazdkę jednak w woli sprawiedliowści trzeba tu odjąć a za co? O Tym w poszczególnych kategoriach.
2.0 wydaje mi się optymalnym silnikiem do tego samochodu- nie ejstem w stanie sobie wyobrazić nawet jak musi jezdzic 1.6 w tak dużym samochodzie. Dwulitrówka starcza do normalnej jazdy i w miescie i w trasie, ale zeby ktoś mnie źle nie zrozumiał- nie jest to samochód rajdowy. 2 litry to poprostu absolutne minimum do tego by Mondziak dawał radę w kazdej sytuacji. Wolnossacy 2.0 nie powinien przysporzyć nikomu żadnych problemów eksploatacyjnych. Prosta, sprawdzona jednostka. Może królem oszczędnosci nie jest, ale lepiej moim zdaniem wydać te kilkanascie zlotych wiecej przy tankowaniu, a nizeli kilka tysiecy u mechanika.
To NAJWIĘKSZY i w sumie jedyny minus tego auta. Jak mozna było do 2.0 silnika i tak duzego auta wrzucic skrzynie 5 biegową?!? O zgrozo... Nie zeby auto jakos wyło czy hałasowało z tego powodu, ale w trasie definitywnie brak "6". Biegi wchodza na szczescie poprawnie a sam leawarek ma przyjemny krótki skok i pewnie lezy w dłoni. Nie mniej jednak za te nieporozumienie z 5-biegową skrzynia odejmuję az 2 gwiazdki.
Ford swietnie sie prowadzi- zarówno jadac na wprost jak i po górskich serpentynach i ostrych zakretach. Kierowca zawsze wie gdzie pojedzie samochód. Tu najwyzsze noty- nie ma sie do czego przyczepic.
Gdybym napisał ze jest swietnie to bym skłamał.Auto ma wielki przód i spory tył (a szyba taka sobie), więc trzeba trochę pojezdzić zeby wyczuć gabaryty auta lub kupic wersje z czujnikami parkowania (badz doposazyc auto na wlasna reke)- bardzo sie przydają, zwłaszcza w zatłoczonym miescie. Lusterka- bez zarzutów.
Wszystko jest pod ręką, materiały deski rozdzielczej i reszty kokpitu sa w porządku- nie trzeszczą i są dosc dobrej jakosci. W moim poprzednim aucie było lepiej, ale tez trudno zarzucic cos Mondziakowi- jest w porzadku- ktos jezdzil jakims innym w miare nowym Fordem na pewno sie odnajdzie w kokpicie Mondeo.
Chłodzi bardzo szybko, trochę wolniej nagrzewa- ale być może to tylko moje wrażenie. Podgrzewanie foteli dziala, ale jakby zbyt delikatnie. W Vw Eos było lepiej.
Tu z koleji chyba NAJWIEKSZY plus tego samochodu- miejsca jest wszedzie dużo, mam prawie metr 190 a fotel nie jest odsuniety na max. Za mna wygodnie usiadzie osoba o wzrocie okolo 180. Bagaznik tez jest duzy i pakowny. W hatchbacku na pewno jest jeszcze lepiej, ale naprawdę nie mozna narzekać. Na tylnej kanapie przewiezeimy wygodnie nie 2 jak podaje wiekszosc konkurencji, a 3 osoby i nikt raczej nie bedzie narzekał. Chyba ze wszystkie 3 beda mialy powzyej 185 cm wzrostu- ale chyba nie ma 5 osobowego auta które by miało tak obszerna kabine, która gwarantowałaby pełen komfort 3 rosłym osobom z tyłu.
Az dziwne ze mimo tej 5-biegowej skrzyni w srodku panuje taka cisza...nawet przy duzych predkosciach. Wtedy jedynie slychac zaczyna być opór powietrza. Wiadomo- powyzej 140km/h kazdy zauwazy ze silnik ma juz spore obroty,ale nie jest to jakos strasznie irytujace. W dalszym ciagu mozna rozmawiac normalnym glosem.
Takie same koszty utrzymania mialem jezdzac autem 1.6 wiec uwazam ze jest w porzadku. Pali ile musi spalic- to 2.0 a nie 1.0 Ekozabawka, która rozsypie sie po 100 tysiacach i tyle bedzie z oszczednosci.
Nie wiem ile kosztował nowy. Ja kupiłem go jako 7 letnie auto za 9500 euro z gwarancja na rok, nowym przegladem, ksiazka serwisowa i niecałymi 60 tysiacami przebiegu. Dodam ze kupilem je w salonie Forda, ich klient oddal auto, które u nich kupił w rozliczeniu i wziął sobie nowe Mondeo. Ja jestem zadowolony z zakupu i uwazam ze było warto.
Znaczek Forda na tylnej klapie wyglada jakby mial 100 lat, podobno wiekszosc posiadaczy Mondeo ma z tym "problem" :P Poza tym rok eksploatacji nic.
NiC i oby tak dalej. Auto zreszta celowo kupione z silnikiem wolnossacym i manualna skrzynia zeby nie generowało problemów z uzytkowaniem.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 Duratec 145KM 107kW [l/100km]

8,2