Ocena kierowcy - Ford Mondeo V Kombi

siebek, 4 lata temu
Silnik 2.0 TDCi 150KM 110kW
Rok produkcji 2015
Ford Mondeo V Kombi 2.0 TDCi 150KM 110kW 2014-2019 - Oceń swoje auto
Do Forda Mondeo Mk5 przesiadłem się w 2015 roku po 3 latach jazdy Fordem Mondeo Mk4. Samochód kupiłem nowy w salonie i skonfigurowany pod siebie (przynajmniej tak myślałem jak robiłem konfigurację ;) ). Po 4 latach i 67.000km muszę przyznać, że wybór był całkowicie słuszny. Owszem - konkurencja może oferować większy bagażnik czy więcej miejsca na nogi w drugim rzędzie ale Mondeo Mk5 wydaje mi się samochodem najbardziej kompletnym. Na co dzień zachwyca ciszą, niezłą jak na ten segment, jakością wykonania, niskim zużyciem paliwa i przede wszystkim wyglądem, który po tylu latach nadal robi wrażenie.
Silnik ogólnie na 5 w tej klasie. Brzmi całkiem nieźle jak na Diesla i liniowo rozwija moc. Przydałoby się trochę więcej mocy ale to można łatwo załatwić. Średnie spalanie po 4 latach i 67.000km to 5,7l/100km.
Brak zastrzeżeń. Przełożenia są dobrze zestopniowane, szósty bieg pozwala na jazdę z prędkościami autostradowymi przy całkiem niskich obrotach silnika. Sama dźwignia zmiany biegów bardzo precyzyjna.
Układ jezdny jest mniej sportowy niż w Mondeo Mk4 (mowa o standardowym zawieszeniu) ale mnie to akurat bardzo odpowiada. W porównaniu z konkurencją, bardzo dobrze tłumi i wybiera nierówności. Czemu tylko 4? Bo jest mocno podatny na koleiny i przekazuje kierowcy zbyt mało informacji zwrotnych.
Karoseria dobrze spasowana. Lakier miękki jak to we wszystkich nowoczesnych samochodach. Po 4 latach odpryski na masce nadal nie zmieniły kolor na rudy. Niestety na rancie jednego tylnego nadkola widać bąble rdzy, co jest najprawdopodobniej błędu podczas produkcji.
Widoczność świetna na wszystkie strony. Pomimo mojego wzrostu (192cm) nie widziałem końca maski ale przednie czujniki pomagają w takich sytuacjach,
Jako, że był to mój drugi Ford z kolei, czułem się w nim dobrze od początku. Mały minus za system Sync 2, który niestety nie należy do najszybszych i najłatwiejszych w obsłudze. Przydałby się większy zakres regulacji kierownicy.
Wentylacja i ogrzewanie działa trochę zbyt agresywnie przy zmianie zadanej temperatury o kilka stopni. Skacząc np. z 18 na 24 stopnie, samochód będzie na nas dmuchał gorącym powietrzem.
Według mnie przestrzeń jest więcej niż wystarczająca. Tak jak pisałem we wstępie - są samochody w tej klasie które oferują tej przestrzeni więcej ale każdy wybiera według osobistych potrzeb.
Wyciszenie najlepsze w tej klasie.
Średnie spalanie 5.7l/100km po 4 latach i 67.000km. Brak jakichkolwiek napraw.
Mondeo Mk5 był wyraźnie tańszy od Passata czy Superba, a jako całość im wcale nie ustępuje.
Brak usterek.
Brak usterek.