Ocena kierowcy - Ford Mondeo V Liftback Facelifting

Janek, ponad rok temu
Silnik 2.0 EcoBlue 190KM 140kW
Rok produkcji 2020
Ford Mondeo V Liftback Facelifting 2.0 EcoBlue 190KM 140kW 2019-2021 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Awaria napędu na 2 letnim samochodzie
Samochód wypada blado prawie pod każdym względem, ale i zarzucić mu coś poważnego nie można. Gdy patrzymy na mondeo jako na zwykły samochód i nie oczekujemy jakichś emocji, to jest w porządku. Kupiłem sobie Mondeo tylko dzięki tylnej kanapie, która jest miękka dla 3 osoby po środku i ma odpowiedni kąt pochylenia oparcia - dzieciom nie opadają głowy kiedy śpią. Gdyby nie to, że trudno znaleźć dobrą tylną kanapę, wybrałbym inny samochód. Sprawdziłem chyba wszystkie modele: kanapę, przyjaźnią dla 3 osób mają tylko Mondeo, BMW 5 bez skóry i niektóre SUVy. Samochody z grupy VAG, niestety mają zbyt pionowo ustawione oparcie i brak pianki po środku.
Być może za dużo oczekuję, ale moim zdaniem jest zbyt ospały. Z wielkim opóźnieniem reaguje na pedał gazu. Wolno rozkręca się. Zimą problem pogłębia się. Nieprzyjemnie brzmi w środku. Ale na autostradzie jest dobrze. W miarę szybko rozpędza się, czuć zapas momentu obrotowego.
Przy spokojnej jeździe działa bardzo dobrze. Trudno wykryć zmiany biegów. Trzyma niskie obroty na trasie, oszczędzając paliwo. Przy szybszej jeździe nie nadąża - zbyt wolno przełącza biegi, gubi się. Gdy włączamy tryb sportowy, za długo trzyma wysokie obroty, a zmienia biegi tak samo wolno.
To jest główna wada tego samochodu. Zawieszenie absolutnie nie filtruje drobne nierówności. Ostro przekazuje każdą nierówność na fotel i wolno tłumi drganie. Ostro odczuwamy nierówności i przy tym nadwozie buja po każdym z nich. nieprzyjemnie się jedzi np na alejach Krakowskich w Warszawie i nawet obwodnice. Jednocześnie mam w rodzinie niby sportowy Megane 4 z niższymi oponami - Renault wyraźnie lepiej filtruje mniejsze nierówności. Chociaż większe dziury lepiej pochłania Mondeo. Z prowadzeniem szału nie ma - czuć masę samochodu. Mam wrażenie, że prowadzę łódkę motorową. Dobry promień skrętu - nie przeszkadza w mieście.
Wyglada dobrze, bagażnik jest obszerny. W moim egzemplarzu słabe spasowane zderzaki.
Nie mam zastrzeżeń, bo samochód ma czujniki parkowania i kamerę.
Okropnie cienka kierownica. Koniecznie trzeba obszywać drugą warstwą skory żeby ją pogrubić. Fotele są wygodne, materiał jest przyjemny w dotyku, pianka jest miękka. Trochę brakuje długości siedziska i podparcia bocznego.
Szybko chłodzi i grzeje. Klimatyzacja zbyt mocno suszy powietrze - po dłuższej trasie czuć wyschnięte oczy. Nie wiem dlaczego, ale nie ma możliwości zmniejszyć przepływ powietrza przez boczne otwory. Regulację posiadają tylko otwory centralne.
Jest sporo miejsca we wszystkich kierunkach.
Czytałem dobrych opinii o wyciszeniu, ale uważam, że szału nie ma. Jest ciut lepiej niż w Megane za wyjątkiem szumu wiatru. Szum wiatru Mondeo filtruje wyraźnie lepiej. Zrobiłem sobie wyciszenie bagażnika i nadkół.
Jest bardzo dobrze. Najtańsze ASO, z którego korzystałem. Dla porównania: montowałem ten sam wideorejestrator w 3 samochodach. ASO Citroena zażyczył sobie 1600. ASO zrobił to za 1000. W ASO forda zrobili za 450 zł. Pali niedużo - w mieście 8l, średnio mi wychodzi 7,2.
5 gwiazdek, bo nic lepszego, pasującego dla rodziny w tych pieniądzach nie znalazłem.
Obecny przebieg to 27 tys. Trzeszczą plastyki, odkleiła się uszczelka maski
Przy 28 tys wyskoczył błąd układu napędowego.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 EcoBlue 190KM 140kW [l/100km]

6,7