Ocena kierowcy - Ford Mondeo V Liftback

Stefan, 7 lat temu
Silnik 1.5 EcoBoost 160KM 118kW
Rok produkcji 2016
Ford Mondeo V Liftback 1.5 EcoBoost 160KM 118kW 2014-2018 - Oceń swoje auto
Ogólnie jestem zadowolny. Przeglądając ofertę stwierdziłem, że Mondeo pasuje mi najbardziej, a poprzednie, pozytywne doświadczenia z Focusem utwierdzały mnie w tym przekonaniu. Jedyne co bym tak naprawdę zmienił, to silnik na 2.0 EB, ale niestety polityka cenowa Forda jest taka, że ta jednostka występuje tylko w wersji Titanium z automatem, co winduje mocno cenę.
1.5, 160KM to takie rozsądne minimum do tego samochodu - na pewno nie jest ospały, ale też nie zapewni rakietowych osiągów i wciskania w fotel. Dałbym mu w zasadzie ocenę 5, gdyby nie jedna rzecz - fatalna kultura pracy po uruchomieniu na zimno. Trwa to niby tylko kilkadziesiąt sekund i można przeboleć, ale silnik wydaje z siebie ten słynny "brzęczący" dźwięk, poza tym czuć wibracje w samochodzie - wszystko w imię ekologii i jak najszybszego rozgrzania katalizatora (Euro 6). Ech...
Rewelacja. Po pierwsze - świetna praca drążka - krótkie, precyzyjne skoki - zmiana biegów to czysta przyjemność. Po drugie bardzo fajne zestopniowanie - dość długie przełożenia, także nie trzeba wachlować dźwignią. Na autostradzie przy 160 km/h mamy 3500 obr./min.
W poprzednim Focusie precyzja prowadzenia była lepsza, tu czuje się, że Mondeo to taki trochę kanapowiec. Nie reaguje tak szybko na ruchy kierownicą. Ale w końcu to nie auto sportowe...
Ocena obniżona głównie za bardzo szerokie słupki A. Skręcając należy BARDZO dokładnie sprawdzić, czy nikt ani nic nam nie wychodzi/wyjeżdża z boku, bo można łatwo niechcący "sprzątnąć" pieszego albo rowerzystę.
Bez zastrzeżeń, a system Sync3 to naprawdę rewelacja.
Bez uwag - chłodzi, grzeje, samochód szybko odparowuje, jest ok.
Mondeo ma mniej miejsca na nogi z tyłu niż poprzednik i tego wiele osób nie może pojąć, czemu w sumie trudno się dziwić. Ale 4-osobowa rodzina się zmieści, a mi o to chodziło. Bagażnik w wersji Hatchback ma 540 litrów, co naprawdę wystarcza.
W pierwszej chwili byłem zaskoczony jak cichy jest Mondeo, jednak po jakimś czasie człowiek się przyzwyczaja i nie robi to takiego wrażenia. Generalnie drażni mnie trochę warkot silnika słyszalny przy gwałtownym przyspieszaniu. Przy prędkościach autostradowych nie ma tragedii, ale klasa premium to to jeszcze nie jest.
Trudno jednoznacznie stwierdzić - spalanie jakie mam od początku (pokazywane przez komputer), po przebiegu 3300 km to 8.6l. Nie pali więcej od mojego Focusa 1.6 100 KM, co uważam za sukces. Ale danymi katalogowymi raczej bym się nie sugerował.
Da się znaleźć na pewno jakieś mankamenty, ale w swojej klasie nie jest na pewno jakimś "gruzem", do którego nie chcemy wsiadać. Wykończenie wnętrza ok - w wersji Trend nie ma drewna, skóry i aluminium, ale nic nie trzeszczy, fotele wygodne, jestem zadowolony.
Na razie brak, ale zobaczymy za jakiś czas.
Na razie brak, ale zobaczymy za jakiś czas.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 EcoBoost 160KM 118kW [l/100km]

8,6