Ocena kierowcy - Ford Mondeo V Liftback

emilluszczek, 5 lat temu
Silnik 1.6 TDCi 115KM 85kW
Rok produkcji 2015
Ford Mondeo V Liftback 1.6 TDCi 115KM 85kW 2014-2019 - Oceń swoje auto
Silnik : Myślałem, że tak mały silnik nie da radym, ale jestem pozytywnie zaskoczony.
Moje pierwsze mondeo mk3 z 2006r kupione było przy przebiegu 205 tys km. Silnik 2.0 tdci. Owiany złą sławą NIGDY mnie nie zawiódł. Regularnie wymieniałem olej, filtry i byłem z niego mega zadowolony aż do szkody całkowitej wyrządzonej przez ciężarówkę. Z tego powodu musiałem zmienić samochód, który miał już przebieg (na liczniku) 335 tyś km. Dopiero przy 265 tyś km wymieniłem "dwumasę", układ paska wieloklinowego (ze sprzęgiełkiem zwrotnym na alternatorze), zawieszenie, akumulator, pompę wody, itp. Natomiast mondeo mk5 posiadam dość krótko - ok 1000km. Wstępnie nie mam się do czego doczepić, pomimo polskiej, najtańszej wersji.
Silnik 115km 1.6 tdci daje radę. Dość szybko się nagrzewa. Do pracy mam 12km i w tym czasie zimą nabiera temperatury roboczej, o czym w mk3 można było pomarzyć. Dynamika zadowalająca, spalanie na autostradzie przy 140km/h 6,5l.
Wspomaganie ruszania pozwala na jazdę bez dodawania gazu przy ruszaniu na płaskiej nawierzchni, czy też pod górkę. Skrzynia 6 biegowa pozwala na ekonomiczną i cichą jazdę w trasach. W codziennym użytkowaniu - bez uwag.
Zawieszenie oraz prowadzenie - jak zwykle w Fordzie - bardzo dobre.
Na karoserii brak widocznych oznak korozji. Podwozie wymagałoby zabezpieczenia antykorozyjnego, by posłużyło na lata.
Widoczność całkiem dobra, aczkolwiek, trzeba przyzwyczaić się do swojego samochodu. Nie posiadam czujników parkowania, ale mam zamiar zamontować chociaż na tył, by łatwiej manewrować tym dużym samochodem.
W podstawowej wersji z małym wyświetlaczem, funkcje są dość czytelne i łatwe w opanowaniu. Przyciski dość intuicyjne.
Zimą bardzo szybko dmucha ciepłe powietrze, po ok. 4km. Na temat klimatyzacji latem jeszcze nie jestem w stanie się wypowiedzieć.
Duża przestrzeń dla matki z dzieckiem w drugim rzędzie. Bagażnik przepastny w wersji 4/5. Z przodu bardzo wygonie. Fotele-rewelacja.
Bardzo cicho. Jestem miło zaskoczony wyciszeniem.
Samochód doinwestowany w chwili zakupu - brak poniesionych kosztów.
Wykończenie na dobrym poziomie. Niektóre plastiki mogłyby być lepsze.
Awaria czujników ciśnienia powietrza opon - w trakcie realizacji - gwarancja sprzedającego.
Brak poważnych usterek.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.6 TDCi 115KM 85kW [l/100km]