Ocena kierowcy - FSO Polonez Atu Plus

specjalista, 15 lat temu
Silnik 1.6 GLi 76KM 56kW
Rok produkcji 1998
FSO Polonez Atu Plus 1.6 GLi 76KM 56kW 1998-2002 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Prowadzi się jak nie-polonez. Oczywiście Focus to nie jest ale pozytywne zaskoczenie w porównaniu do starej wersji. Poza tym jest bardzo niezawodne i trwałe - amortyzatory od nowości nie wymagają jeszcze wymiany.
Karoseria : Zaniedbane egzemplarze rdzewieją. A nawet zadbane ale nie konserwowane. Podłoga zawsze najmocniej się trzyma. Najgorzej ranty drzwi.
Myślę, że to samochód dla ludzi o ograniczonym budżecie. W tej roli sprawdza się znakomicie. Ceny części i niewielka usterkowość (niestety zależy od egzemplarza ale naprawdę generalnie ciężkie usterki zdarzają się rzadko)pozwalają na tanią jazdę. Osiągi do miasta są na styk. Jeszcze mozna nadążyć za ruchem miejskim (w przeciwienstwie np do CC700 czy 126p).Polecam zadbane egzemplarze. Modele plus po 1997 roku są barzdiej cywilizowane ale Carówki tez mają swój urok :)
W porównaniu do poprzedniego Poloneza (GLI Abimex bez gazu) jest słabszy. Na benzynie nieco lepiej niż na LPG. Ale za to cichszy i pracuje równiej.
Pracuje jak nowa.
Atu plus prowadzi się dużo lepiej niż Caro MR93. Nie wynosi przodem w zakręcie, poza tym ma wspomaganie kierownicy. Jedynie na śliskim jest nieco bardziej nadsterowny niż wersja Caro ale w tylnym napędzie chyba o to chodzi :)
Widoczność dobra. Do tyłu jak to w sedanie. Nieco gorzej niż w wersji 5-drzwiowej.
I znowu - w porównaniu do poprzedniej wersji duża poprawa. Na tle konkurencji jest przeciętnie.
Bardzo dobra wentylacja. Ogrzewanie też OK. W Carówie ogrzewanie było spoko ale konstrukcja nagrzewnicy praktycznie uniemożliwiała nawiew powietrza niepodgrzanego co latem powodowało niezły upał
Duże pojemne auto.
Na tle konkurencji skromnie. Do 120km/h w miarę cicho.
Na LPG rewelacja. 9-10l/100km. Na benzynie nawet nie mierzyłem. Benzynę mam tylko do odpalania i nagrzania silnika w zimę. Poprzednio jeździłem Polonezem bez LPG i palił średnio 9/100. Ten może by zszedł 0,5-1,0 l mniej niż stra wersja. Ceny części taniutkie. Tarcze na przednią oś - 30zł. Końcówka drążka kierowniczego - 15zł. Filtr powietrza - 6zł. Filtr oleju - 10zł. Świece - 25zł za komplet.
No tu jest bezkonkurencyjny. Za 2-3 tysiące można mieć auto w bardzo dobrym stanie technicznym, w dodatku relatywnie młode i o tanich kosztach utrzymania. Jakość Poloneza z biegiem lat znacząco się poprawiała.
Zależy w jakim stanie auto się kupi. Jak zadbane to drobiazgi wyskakują jak w każdym samochodzie. Jesli sie kupi auto z zaniedbanymi drobiazgami wydaje się ich sporo. Ja musiałem wymienic końcóki drążków(po 15 zł), uszczelnienie w tylnym moście(9zł) i włącznik świateł bo się zaciął (3,5zł). Jedynie zaprawek na rdzawki mi się nie chciało robić. Słabo konserwowane egzemplarze korodują punktowo.
Zawsze dojechał tam gdzie zamierzałem. W rok zrobiłem 25 tys km i nie bałem się jechac w dłuzszą nawet nie znaną trasę. Instalacja LPG totalnie niezawodna.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.6 GLi 76KM 56kW [l/100km]

9,2