Ocena kierowcy - FSO Polonez Caro

wagru, 15 lat temu
Rok produkcji 1996
Okres użytkowania: ponad 6 lat
FSO Polonez Caro 1.6  87KM 64kW 1993-1997 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Zawieszenie jest nieźle zestrojone-tak po środku. Nie za miękko nie za twardo.
Układ elektryczny : Coś pobiera za dużo prądu i czasami akumulatory NOWE siadają po miesiącu (chyba alarm)
Karoseria : Purchle na spawie praktycznie od nowości. Teraz zaczyna lecieć próg przy tylnym błotniku.
Przeniesienie napędu
Samochód jest duży i całkiem wygodny. Można do niego zapakowac całkiem duzo rzeczy,pociągnąc przyczepę itp. Wiadomo,nie jest to Mercedes i z biegiem lat zaczyna cierpiec jednak jeździ się nim bardzo przyjemnie. Nie oszukujmy się-nie jest to rarytas jednak dla kogos poszukującego taniego srodka transportu jest ok. Po drugie w ostatnich latach polonez na ulicy to żadkośc więc tym bardziej przyjemnie się jedzie ;).
Cudów nie ma,szczególnie po 13 latach eksploatacji. Pomimo małego przebiegu silnik nie jest elastyczny,pracuje głośno i wolno się wkręca. Poloneza jednak nie kupuje się po to,żeby się nim ścigać. Poprzednio jeździł nim mój tata (kupilismy go nowego,z salonu) i pamiętam,że trzeba się było dobrze rozbójać przed wyprzedzaniem,żeby zrobić to bezproblemowo. Nie jest to jednak regułą,poniewaz dziadek równiez posiada Poloneza rok starszego i tamten jest o wiele bardziej dynamiczny,lepiej przyspiesza i pracuje ciszej. Tak się polakom złożyło ;)
Biegi wchodza bardzo ciężko a po tylu latach czasami trzeba się mocno siłowac z lewarkiem (u mnie przy wstecznym),żeby bieg wszedł.
Manewrowanie (wersja bez wspomagania)-katorga. Samochód jest stosunkowo duży a promień skrętu jest bardzo mały co utrudnia na przykład wiechanie w miejsce parkingowe na ciasnym parkingu. Trzeba wiezdżać na kilka razy. Układ kierowniczy zdecydowanie dla kogoś z parą w rękach ;)
Cienkie słupki,duże szyby-nie ma z tym najmniejszego problemu.
Jest ok,wszystko na swoim miejscu. Dostępnośc do poszczególnych przycisków jest bezproblemowa. Czasami przy przekręcaniu kluczyka można przez przypadek włączyć tylne światła przeciwmgielne-to taki jeden mankament.
Mogłoby być lepiej,ale nie jest tragicznie
O ile dla kierowcy przestrzen jest ok o tyle pasażerowie raczej do 180. Potem brakuje miejsca na nogi.
Nie oszukujmy się. Wyciszenie jest słabe. Po przekroczeniu 80 trzeba mówić podniesionym głosem.
Zależy od nogi oczywiście. Mój w miescie pali 10-11 litrów przy mieszanej jeździe. W trasie 7 przy jeździe na wyższych biegach. Ceny przglądów i napraw to grosze. Częsci jeśli nie oryginalne to zamienniki. Z Reszta nawet oryginały łatwo dostać-np. ostatnio kupiłem oryginalne obejmy podtrzymujace bak i uszczelkę pod głowicę.
Tzn. odkad pamiętam ten egzemplarz nie był udany. Zarówno z blachą (praktycznie rok po kupnie purchle na spawie słupka C z dachem-mankament wielu polonezów) jak i mechanicznie. A to tu się cos przepaliło a to tam. Ostatnio zaczyna mi coś huczec w prawym kole przy skrętach.
Do powaznych usterek mogę zaliczyć awaria ręcznego hamulca,który zacisnął się do połowy i trzeba się było pyrkolić z ostrym piszczeniem przez pół miasta i raz rozkraczył się z powodu awarii wtrysku. Jednak muszę powiedziec,że generalnie jest ok. Samochód był 9 razy nad morzem (500 km w jedną stronę) i nigdy w długiej trasie nas nie zawiódł.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 87KM 64kW [l/100km]

9,8