Ocena kierowcy - Honda Civic VII Hatchback

Silnik 1.4 16V 90KM 66kW
Rok produkcji 2004
Honda Civic VII Hatchback 1.4 16V 90KM 66kW 2001-2005 - Oceń swoje auto
Silnik : Niezawodny.
Karoseria : Brak korozji po 13 latach.
Układ hamulcowy : Ostry i pewny
Przeniesienie napędu : dramatyczna skrzynia biegów.
To auto albo się kocha, albo się z niego śmieje. Można powiedzieć, że po 3 latach użytkowania dalej daje sporo fanu z jazdy.
Bezawaryjny, trochę słaby, ale jak się wkręci na obroty pozwala na dość dynamiczną jazdę. Do tego ekonomiczny, łatwy w obsłudze.
Dramat, łożyska się sypią, szumią. Jednak nie zasługuje na 1 gwiazdkę, gdyż usytuowanie gałki zmiany biegów jest bardzo wygodne, a biegi mają bardzo przyjemny wyczuwalny skok. Wsteczny często jednak nie chce zawsze za pierwszym razem wchodzić.
Może nie mam dużego doświadczenia, ale ze wszystkich aut jakimi jeździłem to właśnie honda jest najpewniejsza w prowadzeniu. Kierowca czuje się jakby połączony z samochodem i wie czego może się po nim spodziewać. Przy zastosowaniu dobrego ogumienia można połykać znacznie szybciej zakręty niż inne podobne auta. Oczywiście jest to twarde zawieszenie i jak ktoś chce się czuć jak na sofie przed telewizorem to nie w hondzie!
W mojej wersji sport bardzo podoba mi się stylistyka karoserii. Auto ma już 13 lat, a na karoserii nie widać śladów rdzy. Dbając o blachę samochodu można legendy o rdzewiejących w zastraszającym tempie hondach, włożyć między bajki.
Jest zadowalająca, nie ma żadnych problemów z widocznością.
Bardzo wygodne fotele, wszystkie przełączniki w dobrych miejscach. Nie ma jakiegoś super wyposażenia, ale z tego co jest można bardzo komfortowo korzystać i cieszyć się jazdą.
Klima dobrze chłodzi, a w zimie szybko grzeje. Szyby mają skłonność do parowania, lecz wtedy włączamy klimę i nie ma problemu. Tutaj przy klimatyzacji jednak warto dodać, że odczuwalnie wpływa na osiągi auta.
z przodu jest bajka, lecz w wersji 3D czasem słyszę narzekanie na małą przestrzeń na nogi na tylnej kanapie.
Przy autostradowych prędkościach, żeby porozmawiać trzeba wręcz krzyczeć. Ale kręcąc ponad 6tyś silnik wydaje przyjemny dla mnie dźwięk. Jednak przy dłuższej jeździe może on być uciążliwy i zdaję sobie sprawę, że nie każdy lubi dźwięk silników małolitrażowych. Ja zaliczam się do tych osób którzy to lubią i pomimo dramatycznego wyciszenia daje 3 gwiazdki.
Części są dość drogie, ale za to bardzo rzadko się coś psuje. Do tej pory właściwie wymieniam tylko części eksploatacyjne jak hamulce. Pomimo tego, że w aso części są wielokrotnie droższe, to jeżeli kogoś na to stać to warto. Jednak spalanie jest na akceptowalnym poziomie.
Dobra jakość za rozsądne pieniądze. A części bardzo dobra jakość za ciut większe pieniądze. Wszystko w granicach rozsądku.
Wystąpiły jakieś wycieki płynu chłodniczego przez odpięcie węża, bo przerdzewiała obejma. Inne drobne problemy wynikały z niefachowej wymiany przez mechanika, jak wyciek z góry silnika, przez złe założenie uszczelki po regulacji zaworów.
Z poważnych usterek przychodzi mi na myśl tylko awarie skrzyni biegów. Nic innego nie zostało stwierdzone. Jednak jak na auto kultowej japońskiej marki wymiana łożysk co 50-100 tyś km. jest jakimś dramatem. Przy 130tyś km. już przymierzam się powoli do 3 wymiany łożysk w skrzyni. Dramat! Jednak na razie to jest wszystko z poważnych usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 16V 90KM 66kW [l/100km]

6,8