Ocena kierowcy - Honda Jazz IV Mikrovan Facelifting

PeterJazz, 5 lat temu
Silnik 1.5 i-VTEC 130KM 96kW
Rok produkcji 2018
Honda Jazz IV Mikrovan Facelifting 1.5 i-VTEC 130KM 96kW 2017-2020 - Oceń swoje auto
Układ hamulcowy
Zaznaczam, że odbyłem nim wyłącznie jazdę testową w mieście i na autostradzie. Nigdy nie prowadziłem samochodu z automatyczną skrzynią biegów a jedynie byłem pasażerem. Szukam odpowiedniego samochodu w tej klasie stąd chęć sprawdzenia jak się jeździ Jazzem w automacie z silnikiem 1.5 130KM
Silnik wolnossący aczkolwiek z bezpośrednim wtryskiem paliwa, ale jeszcze bez turbiny. Czyli nie ma wszystkich zalet tradycyjnego silnika wolnossącego ale też nie ma zalet silnika turbo. Coś ala chcę ale nie mogę się zdecydować. Oznacza to technologicznie bardziej skomplikowany silnik bez dodatków typu większy moment obrotowy, więc aby wydobyć duży moment i dynamikę trzeba silnik wprowadzać na wysokie obroty.
Tutaj jestem w rozterce. Z jednej strony nie miałem najmniejszego problemu aby przestawić się na skrzynię automatyczną i jest komfortowa w użyciu to wymaga zmiany stylu jazdy. Jeżeli lubisz spokojną komfortową jazdę bez nagłego gazowania i wyprzedzania kolumn samochodów to ta skrzynia jest dla Ciebie. Jeżeli chcesz jeździć dynamicznie to niestety ale silnik ma za mały moment obrotowy, więc od momentu naciśnięcia gazu do rozpędzenia się mija trochę czasu i nie jest to fajne uczucie, gdy chciałeś się włączyć do ruchu na autostradzie i w lusterku widzisz szybko nadjeżdżający samochód. Nie wyobrażam sobie jaki stres przeżywają osoby, które zakupiły automat ze słabszym silnikiem 1.3. A ponieważ jeździłem również Hondą HRV ze skrzynią ręczną z tym samym silnikiem to powiem, że dużo bardziej komfortowo czuję się wyprzedzając cięższą i wyższą Hondą HRV niż Jazzem. Dlatego HRV lub Jazz w automacie tylko z silnikiem turbo! Chyba, że jak napisałem wyżej lubisz spokojną jazdę i nie czukesz potrzeby wyprzedzania. (PS. teraz już wiem dlaczego tak dużo Hybryd Toyoty na rynku wtórnym... przez skrzynię CVT w połączeniu ze słabym silnikiem)
Jest ok, ale w porównaniu do Yarisa nie widzę dużych różnic na plus.
Nie wiem, to byłą tylko jazda testowa.
Widoczność dla osoby wysokiej jest ok.
Bardzo dobrze, wszystko w zasięgu ręki, są różne fajne schowki w porównaniu do HRV to bajka bo tam schwokó z przodu brak a wysokość lewarka jest taka, że muszę wyginać rękę do góry co przy długiej jeździe powoduje dyskomfort.
Było plus 28stC i słońce a klimy nie musiałem włączać na pełny zakres.
Jest bardzo dobrze.
Wyciszenie jak to w małych i lekkich samochodach, oszczędzono na wyciszeniu ale tragedii nie ma :-)
Podobno się nie psują a na pewno przeglądy są droższe niż u konkurencji.
Ciężko znaleźć mało psujący się i dobrze wyposażony samochód w tej cenie. Jedyna wątpliwość to silnik 1.5 z bezpośrednim wtryskiem - czas pokaże na ile jest bezawaryjny.
Ciężko pisać po jeździe testowej.
Ciężko pisać po jeździe testowej.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 i-VTEC 130KM 96kW [l/100km]

5,6