Ocena kierowcy - Hyundai i30 I Hatchback

Roman, 8 lat temu
Rok produkcji 2007
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Hyundai i30 I Hatchback 1.4 109KM 80kW 2007-2010 - Oceń swoje auto
Auto posiadam od nowości. Zrobiłem nim 142tys. km i myślę, że moja ocena będzie obiektywniejsza od osób, które przejechały autem 10tys. Mój i30 to wersja koreańska.
Silnik jak na 1,4 dosyć dobrze się "zbiera". Nie bierze ani grama oleju. NIe jest to sportowe auto ale do spokojnej jazdy wystarczy mocy. Do 160km/h rozpędza się bardzo sprawnie. Lubi wysokie obroty.
Skrzynia biegów to ideał. Biegi wchodzą jednym palcem. Sprzęgło oryginalne, a samochód jeździ głównie po Warszawie. Dwójka pięknie "ciągnie" do 90km/h.
Sztywny, ale trwały. Dotychczas wymieniłem tylko łączniki stabilizatora - przód i zregenerowałem przednie wahacze, co jak na jazdę po Warszawie to bardzo dobry wynik.
Rewelacyjne duże lusterka.
Wszystko na swoim miejscu. Obsługa jest intuicyjna.
Bardzo szybko się nagrzewa. Brak ogrzewanej przedniej szyby, ale klima bardzo sprawnie usuwa nawet szron na zewnątrz.
Miejsca więcej niż w każdym innym samochodzie tej klasy. Tu jest bezkonkurencyjny.
Przy dużych prędkościach trochę za głośno.
Małe spalanie, bezawaryjność - nic więcej do dodania. Nie wiem o co chodzi kierowcom piszącym, że hyundai dużo pali. Ostatnio na autostradzie 500km przy prędkości 150km/h a przy wyprzedzaniu większej spalanie wyszło 6,8l/100km. Podróż do Chorwacji - prędkość 120-140 spalanie 6,0l/100km. I nie jest to tylko wynik odczytu komputera ale też moich przeliczeń. Jak się okazało komputer w moim samochodzie nie kłamie, choć z doświadczenia wiem, że z tym różnie bywa.
Za 50tys. kupiłem w pełni wyposażone auto - tańsza w tej klasie była tylko kia ceed. Jakość użytych materiałów w stosunku do ceny oceniam bardzo wysoko. Auto ma już 8 lat, a wewnątrz jest jak nowe.
Denerwują mnie tylko często przepalające się żarówki. Jak usłyszałem u zaufanego mechanika problem ten dotyczy plastykowych kloszy które za słabo odprowadzają ciepło. Zacząłem kupować żarówki w marketach po kilkanaście zł za kpl. i zauważyłem, że na nich jeżdżę o wiele dłużej. Starczają na ok. 6-8 miesięcy
Jak dotychczas nic poważnego mnie nie spotkało i mam nadzieję, że tak pozostanie.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 109KM 80kW [l/100km]

6,3