Ocena kierowcy - Hyundai i30 III Hatchback N

Rok produkcji 2017
Hyundai i30 III Hatchback N 2.0 T-GDI 275KM 202kW 2017-2020 - Oceń swoje auto
Karoseria : - Wyciszenie
Inne : - Sprzęt audio, który okazał się być bardzo dobry
Fantastyczne auto! Absolutnie spełnia wszystkie wymagania, które mam wobec samochodu. Obejrzałem całą masę wszelkich dostępnych testów na youtube i wszystkie miały jedną ceche wspólną - testerzy mieli banana na twarzy podczas jazdy. Zadałem sobie pytanie: dlaczego niby ja tak nie mogę? :) Pierwsza jazda testowa potwierdziła wszystko to, co widziałem wcześniej na youtube i w prasie. Użytkowanie samochodu przez kilka następnych dni wręcz sprawiła, że jestem jeszcze bardziej zadowolony z powodu tego co samochód oferuje pod kątem udogodnień na codzień.
Rewelacja! Bardzo równomierne udostępnianie mocy na każdym biegu. Zero turbo-dziury, tylko moc w każdym zakresie. Bardzo elastyczny. No i to brzmienie... :)
Najlepsza manualna skrzynia biegów z jaką miałem do tej pory do czynienia. Sam lewarek wraz z dużą gałką robią wrażenie, świetnie leżą w ręce. Biegi wchodzą bez problemu, bardzo któtkie przełożenie.
Trzyma się drogi jak przyklejony, a jeżdżę w tym momencie na oponach zimowych przy temperaturach oscylujących wokół zera. Samochód reaguje na każdą reakcję kierownicą, jednocześnie bez okazania nerwowości. Zawieszenie adaptacyjne z 3ma trybami: normal, sport, sport+. Powiem tak - sport+ jest naprawdę twarde i w kabinie czuć każdą najmniejszą nierówność. Zdecydowanie nie nadaje się do użytku codziennego, chyba że ktoś lubi. Dla mnie najlepszy tryb normal, a przy bardzo szybkiej jeździe również sport. W trybie normal jest sztywno, samochód nie buja się na boki, ale jest w miarę komfortowo. Natomiast nie oszukujmy się - to nie jest resorowanie na poziomie limuzyny klasy średniej. Dość długo jeździłem Skodą Superb III z zawieszeniem adaptacyjnym i powiem tak: ustawienie "Normal" w i30N jest twardsze niż (najtwardsze) ustawienie "Sport" w Superbie
Trudno coś zarzucić - po pierwsze jest to nadal hatchback, więc łatwo oszacować odległości do przodu i tyłu. Dodatkowo czujniki pród/tył i kamera cofania robią robotę.
Tak jak wspomniałem powyżej - to jest po prostu świetny hatchback, prosty w obsłudze, tyle że ma więcej mocy. Infotainment działa bardzo dobrze. Andriod Auto łączy się szybciutko z google maps czy spotify. Instrumenty dobrze widoczne i dostępne. Wszystko działa bardzo intuicyjnie. Fantastyczne fotele z Alcantary, które nie są aż tak ciasne jak u konkurencji typu Megane, Golf itp. W pełni elektryczne z pamięcią dla 2ch ustawień. Do schowków w przednich drzwiach mieści się woda 1,5l co jest bardzo praktyczne na długie trasy. Podłokietnik leży tam gdzie powinien i na dodatek jest dosyć pojemny. Natomiast w odróżnieniu do zwykłej i30 nie jest z żadnym stopniu regulowany. Siedzenia z tyłu podobno wygodne, bagażnik 395 litrów, więc jest ok. Dodatkowo pokrywę w bagażniku można ustawić w 2ch poziomach, tak żeby zyskać miejsce. Natomiast pod pokrywą jestem w stanie schwać całą masę rzeczy wraz z 5 litrowym płynem do spryskiwaczy, który do tej pory upychałem z reguły pod siedzeniem kierowcy, także duży plus i tutaj
Trudno cokolwiek powiedzieć na ten moment. Po prostu działa tak jak powinna. Zobaczymy jak się sprawdzi w temperaturach rzędu +35
Dla kierwcy i pasażera z przodu super. Natomiast z tyłu już nie tak wesoło. Mam 180cm wzrostu i jak siądę wygodnie za kierownicą i przesiądę się do tyłu to oczywiście się zmieszczę, ale szału nie ma i w długiej trasie byłoby to męczące. Na szczęście żona ma może z 165cm, więc więksi pasażerowie na tylnej kanapie będą siedzieć za nią ;)
No i tutaj było moje pierwsze duże zaskoczenie na plus już podczas jazdy testowej. Oczywiście można ustawić dzwięk rury wydechowej na sportowy, wtedy brzmi jak rajdówka i wewnątrz też fajniw to brzmi. Natomiast przy prędkościach powyżej 160 (wypróbowane na autostradzie w Niemczech) jest dość głośno. Ale - no właśnie - w wersji Performance w sandardzie jest również ustawianie tego jakie brzmienie ma mieć samochód i w momencie jak przełączyłem na brzmienie normalne, to przy wysokich prędkościach jest naprawdę cicho. Oczywiście nie jest to poziom Mercedesa, ale w ostatnim czasie testowałem np. Mazdę 3, Hondę Civic, Renault Megane - wszystkie w wersjach między 150 i 200 koni, czyli wersje raczej "cywilne" i powiem tak - Hyundai jest lepiej wyciszony niż wszystkie wymienione, co było bardzo dużym zaskoczeniem.
Ciekawa kwestia bo temat w sumie subiektywny, więc powiem tak - z racji zawieszenia, brzmienia i mocy trudno jechać tym samochodem 80 na tempomacie To oczywiście przekłada się na spalanie, które wygląda następująco: Baaaardzo spokojna jazda w mieście, bez korków i z muskaniem gazu i szybkiej zmianie biegów to delikatnie poniżej 9 litrów Autostrada (Niemiecka oczywiście...) i jazda zgodnie z przepisami + tam gdzie nie było ogranczenia to powiedzmy 150 + okazjonalne danie po garach tam gdzie się dało to średnio wychodzi 10,5-11 Pokazanie znajomym możliwości samochodu 15l Nie wiem jeszcze jak w trasie z tempomatem zapiętym na 110. Podejrzewam że w 8l się zmieści ale to żaden fun. Tak więc spalanie wysokie, natomiast jak na moc samochodu jak najbardziej ok. Natomiast chodzi też o generalny koszt utrzymania i tutaj 5cio letnia fabryczna gwarancja Hyundaia, która również obejmuje okazjonalne jazdy na torze wyścigowym(!) naprawdę dają duży spokój ducha i pozwalają przeboleć spalanie wyższe niż w jednostkach 1.6TDi ;)
Rewelacja. Samochód ma naprawdę wszystko, co potrzeba: Podgrzewane, elektryczne siedzenia z przodu, podgrzewana kierownica, lane assist, audio dużo lepsze niż się spodziewałem, więc jednak nie będę wymieniał na lepszy sprzęt (przynajmniej na razie), jak trzeba to samochód sam zahamuje, światła full-led, android auto, brzmienie jak z bajki o Colinie McRae... Innymi słowy - dużo samochodu jak na tą cenę. Są hot-hatch'e, które są szybsze, bardziej komfortowe, z lepszym audio, z automatyczną skrzynią biegów, z większą ilością miejsca itp. Natomiast I30N w każdej z tych dziedzin może nie jest najlepszy, ale jest przynajmniej bardzo dobry i w odróżnieniu od rywali, którzy w którejś z dziedzin są "naj", natomiast są słabe w innych dziedzinach, to Hyundai po prostu nie ma żadnych słabych stron. Jeśli chodzi o sam "fun" z jazdy, to tutaj może i jest nalepszy ze wszystkich? Na pewno chcę w to wierzyć i tak odczuwam :)
Za krótko jeżdże, żeby się pojawiły, natomiast tak jak wspomniałem powyżej - 5-letnia gwarancja

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 T-GDI 275KM 202kW [l/100km]

11,0