Ocena kierowcy - Jeep Grand Cherokee II

Silnik : Mocny, niezawodny i brzmi super
Zawieszenie
Układ elektryczny
Inne
Z samochodu jestem zadowolony. Auto, podobnie jak poprzednika - S-Klasę, traktuję jako samochód weekendowo-rekreacyjny. To typowe amerykańskie auto, co wiąże się z plusami i minusami.
Silnik to jest super. To mocna i prosta jednostka, wręcz prymitywna. Potężny ryk, moc, moment obrotowy. Mój ma ponad 300 000km przebiegu i mimo tego nie widać śladów zużycia. Jazda w 5 osób z bagażem i packiem na dachu w górach była bezproblemowa - nie brakowało mu pary na podjazdach, można było spokojnie wyprzedzać
Daję najwyższą ocenę z premedytacją. Pamiętajmy, że nie jest to nowoczesna dwusprzęgłowa przekładnia tylko konstrukcja, która ma kilkanaście lat. Zmienia biegi płynnie, szybko reaguje na kick-down. Naprawdę - ze zastrzeżeń.
Umówmy się - to nie jest auto do szybkiego pokonywania łuków, aczkolwiek myślałem, że będzie gorzej. Mam europejską wersję, więc samochód jest sztywniejszy od wielu aut ściągniętych zza oceanu. Zawieszenie jest miękkie, dobrze wybiera nierówności i jest bardzo komfortowe. Na zakrętach i przy szybkich manewrach mocno się przechyla i buja. To terenówka, wysoko zawieszona - nie może być inaczej.
Auto jest bardzo komfortowe. Fantastyczne fotele, dobra widoczność, świetne nagłośnienie. Pokonywanie długich tras to przyjemność. Jak na auto amerykańskie niezła jakość wykonania wnętrza - być może dlatego, że mam auto w wersji europejskiej.
Nie może być inaczej niż doskonale. Auto projektowane przez amerykanów - wszystko w zasięgu ręki. Pełna kontrola nad wszystkimi urządzeniami z perspektywy fotela. Prosta obsługa, schowki, półeczki, uchwyty na kubek w które spokojnie wchodzi 1,5l butelka wody (chociaż przeznaczenie pewnie pod dużą Colę :) )
Jest ok, nie można się przyczepić. Auto szybko się nagrzewa, nie paruje nawet z kompletem pasażerów. Klimatyzacja wydajna.
Jak na europejskie warunki jest to auto duże. Na amerykańskie - przeciętne. Moim subiektywnym zdaniem jest dobrze - a przypominam, że wcześniej jeździłem Mercedesem S-Klasse. 4 osoby jadą super komfortowo.
Nie jest to auto super wyciszone. Mam zamontowany wydech magnaflow i fajnie buczy. Nie przeszkadza mi to, bo w sumie po to go zamontowałem. Ryk silnika też mi nie przeszkadza. Irytujące są głośne mosty, szczególnie przy prędkościach >100kmh.
Wysokie spalanie. Nie ma co się oszukiwać. Te spalanie zawsze będzie kręcić się średnio w okolicach 20L/100km. W mieście realnie bliżej 25litrów. Nie jest to mało i jeżeli ktoś chce tym autem jeździć na codzień i pokonywać przebiegi rzędu 50 000 rocznie, to musi brać to pod uwagę. Ceny części popularnych (klocki, tarcze, filtry) nie są wysokie. Kosztowne mogą okazać się naprawy zawieszenia i napędu.
Uważam, że jest ok. Jeep Grand Cherokee WJ nie wyróżnia się tu specjalnie, ale z drugiej strony ciężko się do czegoś przyczepić.
W takim aucie zawsze coś drobnego będzie drzemać. Coś w mostach, coś w zawieszeniu. W moim samochodzie jedyną rzeczą jaka nie działa to podgrzewane fotele.
Niezniszczalny silnik, trwała skrzynia. Ja nie boje się wyjeżdżać w długie trasy.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 4.7 i V8 220KM 162kW [l/100km]

20,7