Ocena kierowcy - Jeep Grand Cherokee II

Piotr Kopczyński (scantel@post.pl), 17 lat temu
Silnik 4.7 i V8 235KM 173kW
Rok produkcji 1999
Jeep Grand Cherokee II 4.7 i V8 235KM 173kW 1998-2004 - Oceń swoje auto
Wystawiam ocenę bardzo dobrą. Co prawda swój samochód kupiłem w stanie właściwie nowym. Nabyłem go w Luksemburgu od 1 właściciela z niewielkim przebiegiem (77 tys km). Specyfika tego kraju powoduje, iż nieznane są Luksemburczykom nasze problemy z autami. Tam nikt liczników nie przekręca ani nie rzeźbi w samochodach co u nas jest częste. Każde auto jest tam prawidłowo serwisowane - bo nie ma innej mozliwości (wysokie koszta robocizny powodują, iż samochód, ktory się psuje zbyt często lub uległ nawet pozornie niewielkiemu wypadkowi - jest zwyczajnie złomowany).
Silnik idealny. Bardzo mocny i bardzo cichy. Zapewnia osiągi na poziomie samochodu sportowego :).
Chrysler 45RFE - automat cztero a właściwie pięciobiegowy bo ma dwie dwójki. Elektronik rzecz jasna, zmiana biegów niewyczuwalna.
To auto na wyścigi się nie nadaje. Chyba, że na ćwiartkę mili po prostej :). Precyzja prowadzenia jest mała lub żadna. No cóż - dwa sztywne mosty. Takie rozwiązanie na asfalt nie jest zbyt szczęśliwe ale za to bardzo trwałe i niezwykle proste. Zawieszenie jest bardzo komfortowe - samochód jest miękki i świetnie wybiera nierówności.
Wysoko siedzisz - widzisz wszystko. Duże lusterka boczne (składane elektrycznie) umożliwiają cofanie bez patrzenia do tyłu :). No i bajer dodatkowy - automatyczne ściemnianie wszystkich lusterek jak ktos z tyłu świeci.
Bardzo miła obsługa auta. Dostęp bezproblemowy, wszystko w zasięgu rąk, wygodne fotele oczywiście elektryka, powiązanie dwóch pilotów z indywidualnymi ustawieniami pamięci foteli, lusterek itp. W wersji LIMITED wyposażenie jest wręcz bizantyjskie :)
Klimatronik dwustrefowy spisuje się znakomicie
Z przodu nie narzekam na brak miejsca. A jestem wymagający :) Z tyłu zaś - miejsca mniej. Ale ja żony ani dzieci nie mam - więc marynarka i kilka gazet codziennych mieści się swobodnie.
Bardzo porządnie wyciszone auto. Słychać szum opon (Goodyear Wrangler H/P) ale to w końcu guma uniwersalna a nie szosowy slik :) Silnik właściwie niesłyszalny w środku, na zewnątrz zaś super brzmienie V8 :)
W rozumieniu europejskim żaden Jeep nie jest ekonomiczny. Spalanie w miescie na poziomie 18 litrów nie jest niczym szczególnym. Dolne granice zuzycia paliwa to okolica 11-12 litrów benzyny w trasie przy prędkościach około 100 km/h. Górne granice spalania po prostu nie istnieją i jeśli ktoś ma kaprys by four_point_seven spalił 60 litrów w mieście - nie ma żadnego problemu. Tym niemniej samochód przy delikatnym operowaniu gazem jest całkiem dynamiczny. Jeśli zestawimy wielkość auta, jego ciężar i możliwości wynikające z tego iż pojedziesz nim w trasie i w całkiem nielekkim terenie - to spalanie nie jest takie straszne. Duzym plusem są ceny częsci zamiennych. MOPAR obniżył je w ciągu ostatnich lat, a nisko wyceniony dolar do złotówki dodał swoje. Graty zamienne nowe oryginalne kupowane w ASO są czesto tańsze niż włoska podroba do europejskiego auta.
Cóż powiedzieć. WJ´ta mozna kupić tanio lub dobrze. Tani zakup = problemy. Unikałbym kupowania aut pochodzących z krajowych salonów chyba, że są mozliwie nowe. Dobry Jeep kosztuje swoje ale za to jest porządnie utrzymany. Mój będzie w przyszłym roku do sprzedania, zamierzam kupić następcę :) Niemniej jednak samochód jest warty rozważenia - bowiem za dość niewielkie pieniądze można kupić stosunkowo nowy egzemplarz. Odpowiedni Japończyk będzie znacznie droższy. Jeep kosztuje tylko w paliwie, reszta jest całkiem znośna. Zdjęcia dla zainteresowanych - na www.galeria.grandcherokee.pl
Jak na razie żadnych problemów.
Jak wyżej - bez kłopotów

Pb - zużycie paliwa dla silnika 4.7 i V8 235KM 173kW [l/100km]