Ocena kierowcy - Kia Carens IV Minivan

Marcin z Gdańska, 6 lat temu
Silnik 1.6 GDI 135KM 99kW
Rok produkcji 2013
Kia Carens IV Minivan 1.6 GDI 135KM 99kW 2013-2016 - Oceń swoje auto
Karoseria : ładne i dobrze wyposażone wnętrze
KIA CARENS 1.6GDI wersja L, kolor graditowo-niebieskinabyliśmy od dealera w marcu 2014r, auto wyprodukowano w listopadzie 2013r. Szukaliśmy samochodu rodzinnego, wybieraliśmy między SKODA OCTAVIA, OPEL ASTRA COMBI, CHEVROLET ORLANDO, FIAT 500 LIVING, HONDA CIVIC sedan. Szukaliśmy nowego auta z ubiegłego rocznika. Wybór padł na KIA chyba ze względu na najlepsze wyposażenie i staranność wykonania wnętrza. Auto nabyliśmy ze sporym rabatem tj. za 69tyś brutto z ubezpieczeniem.
Silnik jak na swoją pojemność 1600cm3 ma wysoką moc, rozwija ją bez turbo a więc przy wysokich obrotach. Aby poruszać się dynamicznie należy utrzymywać obroty >4tyś i wtedy dysponujemy nie najgorszą dynamiką. Silnik równie chętnie pracuje na bardzo niskich obrotach, nie protestuje przy np. 1800 obr. oczywiście jeżeli nie przyspieszamy. Wyborem zdecydowanie lepszym byłby silnik 2.0GDI (niestety nie miałem wyboru)
Skrzynia wg mojej opinii powinna mieć zdecydowanie dłuższy szósty bieg. Stosunkowo długa trójka pozwala na szybkie wyprzedzanie na drogach dwukierunkowych. Sama dźwignia zmiany biegów wg mnie powinna mieć krótsze drogi i chodzić trochę ciężej.
Mimo prostej sztywnej belki zastosowanej w tylnym zawieszeniu auto prowadzi się dość dobrze. Zawieszenie jest raczej twarde z tendencją do hałasowania na wybojach. Zdecydowanie za czuły jest system kontroli trakcji, uruchamia się zbyt szybko (nie mam na myśli lodu czy śniegu). Auto jest bardzo czułe na boczny wiatr. Ja osobiście nie mam zastrzeżeń do układu kierowniczego chociaż tylko korzystam z opcji "SPORT"
fatalna widoczność przez 2-częściowy słupek A. Ni wiem czy to kwestia mojego wzrostu (187cm) ale przy całkowicie obniżonym fotelu skręcając w lewo lub wprawo zwłaszcza na wąskich uliczkach nic nie widać ! zwłaszcza np. dzieci
Myślę że za te pieniądze trudno znaleźć wygodniejsze auto. Jest obszerne, ma bardzo wygodne przednie fotele (długie siedzisko, szczególnie ważne jest to przy dalszych trasach), tylne siedzenia indywidualnie regulowane - również świetna sprawa. We wnętrzu jest dość cicho. Dobry system audio. Automatyczne światła i wycieraczki, kamera cofania - to wszystko sprawia że autem jeździ się bardzo przyjemnie i wygodnie. Kapitalną sprawą są wbudowane w tylnych drzwiach rolety p-słoneczne.
Bardzo dobre ogrzewanie zimą, auto szybko się nagrzewa. Klimatyzacja automatyczna, dwustrefowa działa również OK. Rewelacyjny automatyczny system odraszania szyby przedniej.
auto jak na swoje wymiary jest bardzo przestronne, nie bez znaczenia jest tu dość duży rozstaw osi.
jest OK
Zużycie paliwa na przeciętnym poziomie jak na 1.6 benzyna i gabaryty auta. Przeglądy w KIA (INTERBIS Gdańsk) w cenie do przyjęcia. Ajk to we wszystkich nowych autach zbyt długie interwały wymian oleju silnikowego. Ja zmieniam raz w roku (Millers Oils)
Relacja ceny do jakości i wyposażenia bardzo dobra.
może to nie jest usterka ale wg mnie należy zbyt często wymieniać przednie klocki hamulcowe (tarcze również) , przy mojej dość dynamicznej jeździe klocki wytrzymują około 20tyś km
brak usterek

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 GDI 135KM 99kW [l/100km]