Ocena kierowcy - Kia Clarus II Kombi

grzech123@poczta.onet.pl, 14 lat temu
Silnik 1.8 i 16V 116KM 85kW
Rok produkcji 1999
Kia Clarus II Kombi 1.8 i 16V 116KM 85kW 1998-2001 - Oceń swoje auto
Silnik : Silnik jest mocny biorąc pod uwagę, że jest to auto 10-cio letnie. Jego konstrukcja jest bardzo dobra, mała awaryjność, niezłe osiągi, nienajgorsza kultura pracy. Spalanie na niezłym poziomie, mimo masy i gabarytów samochodu, czego oczekiwać więcej...
Auto sprawuje się doskonale. Jak an razie nie mam żadnych zastrzeżeń. Bieżące naprawy i koszty eksploatacji są na bardzo przyzwoitym poziomie. Auto wygodne, można zabrać wiele rzecz do niego, bardzo pojemne. Mała różnica w spalaniu pomiędzy jazdą samemu a atutem obciążonym. Niewielka różnica w spalaniu po włączeniu klimatyzacji (około 0,4-0,5 litra/100)
Silnik dynamiczny, lubi wysokie obroty. Nieco głośny. Odgłos silnika jak dla mnie bardzo przyjemny. Ma dość brzydką tendencję do zmulenia przy zbyt gwałtownym przyciśnięciu pedału gazu. Przy wyczuciu tego zjawiska jak na kombi osiągi są bardzo przyjemne.
Biegi daję się załączać raczej gładko. Są czasami problemy z biegiem wstecznym, ale jest to problem większości samochodów. Należy uważać przy redukcji z 5-tki na 4-rkę, przy nieumiejętnym przełożeniu \"kijanka\" odbiera to jako próbę włożenia wstecznego...
Zero uwag. Jak na nasze drogi to rewelacja. Auto płynie nawet na dziurach. Z zawieszenia nie słychać odgłosów protestu. Przy krótkich nierównościach z przedniego zawieszenia lekkie stuki, może bardziej wibracje, ale to przy naprawdę nieciekawej nawierzchni (grzyby, ryby, etc...) Przy większych prędkościach należy uważać na lekką nadsterowność, jednak tył samochodu jest dość lekki. Tylne koła potrafią się poślizgnąć. Może jednak to ja za szybko jeżdżę samochodem kombi.
Tutaj nawet nie ma o czym dyskutować. Duża przednia szyba, widoczność do tyłu jest też znakomita. Lusterka całkiem przyzwoite. Trzeba jedynie wyczuć gabaryty niemałego samochodu.
Tutaj jednak są uwagi. Radio umieszczone jak dla mnie zbyt nisko. Ten kto wymyślił położenie włącznika tylnej wycieraczki i spryskiwaczy jest naprawdę pomysłowym człowiekiem. Bardzo przyjazny schowek w podłokietniku. Co do podłokietnika mógłby być nieco dłuższy, sięgam z opartym łokciem na biegach,4,R.
Ogrzewanie rewelacja. Jeśli chodzi o klimatyzację to dociera do tyłu po dłuższym czasie i tylko o przy włączonym nawiewie na dół (ewentualnie na dół i na kokpit).
Bezdyskusyjnie rewelacja. Pasażerowie z tyłu mają pełen komfort. Regulacja fotela kierowcy też bez zastrzeżeń.
Niestety silnik słychać aż nadto wyraźnie. Co prawda pracuje on z miłym tembrem, ale jednak go słychać zbyt głośno. Podobnie z muzyką w samochodzie (mam dobry sprzęt z tubą), słychać na zewnątrz muzykę już przy niezbyt mocnym natężeniu.
Jak na gabaryty auta i pojemność silnika to uważam, że spalanie jest bardzo przyjemne. Naprawy nie są drogie, sporo zamienników. Nie odnotowałem większych usterek. Drobne problemy z elektryką.
Za to wyposażenie to nie widzę konkurencji. Wielkie auto, raczej niezawodne, drobne usterki nie wykluczają dalszej jazdy, komfort podróżowania nie do opisania.
Jednak trafiały się problemy z elektryką: centralny zamek, taśma pod kierownicą, problemy z tylnym spryskiwaczem i wycieraczką. Wszystko do przejścia za rozsądne pieniądze.
Żadnych nie było i oby tak dalej.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 i 16V 116KM 85kW [l/100km]

9,1