Ocena kierowcy - Kia Picanto I

Silnik 1.0 SOHC 62KM 46kW
Rok produkcji 2009
Kia Picanto I 1.0 SOHC 62KM 46kW 2004-2010 - Oceń swoje auto
Karoseria : Design. Małe jest jednak piękne ;p
Bardzo ładny design, zwłaszcza jak jest czysty to w srebrnym lakierze robi wrażenie, nie to co np oklepana już Panda.
Plus ze pojemność jest 999 cm3 wiec mieszczę się w najtańszym przedziale ubezpieczenia. Jednak jak na 62 KM osiągi nie powalają. Do setki jakieś 15,5 sek. Jak na miasto wystarczy, jednak przy większych szybkościach odradzałbym śmiałych manewrów wyprzedzania. Na plus jeszcze całkiem elastyczna praca silnika.
Pozytyw za bardzo płynne wchodzenie biegów, nie ma żadnych oporów. Nie wszystkim za to może odpowiadać bardzo krótkie przełożenie skrzyni. Jedynka służy tylko do ruszenia auta z miejsca, a jak na 2 jedzie się 40 km/h to silnik już nie miłosiernie wyje. Większy zakres działania jest na 3, 4 i 5 biegu.
Układ jezdny przeciętny. Dosyć twarde, aczkolwiek wysokie zawieszenie. Generalnie preferuję bardziej miękkie zawieszenie. Obawiam się że z trwałością tego zawieszenia też najlepiej nie jest. Po pół roku jazdy pojawiło się denerwujące skrzypienie przy jednym kole. Na serwisie gwarancyjnym coś tam posmarowali i już jest ok, ale pewnie polskie drogi dadzą mu jeszcze popalić.
Widoczność doskonała. Bardzo dużo boczne lusterka, jak i to środkowe zapewniają idealną widoczność. Dzięki temu że auto ma ścięty tył to parkuje się bardzo łatwo i przyjemnie.
Ergonomia świetna. Pełno bardzo użytecznych schowków, w tym 3 na napoje. Do tego wszystko pod ręką. Ogólnie nie ma się do czego przyczepić. Chyba że do małego bagażnika, ale raczej to auto kupuje się do jazdy po mieście a nie do wypadów nad morze :p
Wentylacja działa bardzo sprawnie. W mojej wersji nie mam akurat klimatyzacji. Ogrzewanie też bardzo dobre. Silnik w miarę szybko się nagrzewa. Jedyny minus to dosyć głośna praca dmuchawy przy nastawieniu szybkości na 3,4 lub 5. Ale w końcu jak się chce mieć nadmuch jak tornado to jakiś koszt tego jest.
Z przodu dużo miejsca. Z tyłu tylko za fotelem pasażera. Jako że ja mam 193 cm wzrostu to fotel mam odsunięty na maxa do tyłu i wtedy za nim miejsca na nogi jest mało. Natomiast 5 przeciętnych osób spokojnie pojedzie, a 4 przeciętne już całkiem wygodnie na dłuższy dystans. Wysokie osoby takie jak ja mogą mieć natomiast problem z oparciem głowy z tyłu, gdyż dach tam troche opada. Jednak porównując do innych aut z tego segmentu trzeba stwierdzić że mijasca jest dużo.
Przy szybkości tak do 70 km/h silnika praktycznie nie słychać. Głośniej się robi tylko przy dużych szybkościach, ale takich przeważnie w mieście się nie osiąga.
Jest dobrze, ale dane producenta o spalaniu jakiś 4,5 litra na setkę są z kosmosu. Przy jeździe w zimie po mieście wypala tak około 8l, natomiast przy jeździe w trasie sporo mniej bo około 6l.
Jak za tą cenę wyposażenie bardzo bogate. W standardzie jest regulacja fotela kierowcy na wysokość, czego nie ma np w Pandzie a dla wysokich kierowców jak ja jest niezbędne :p
Oprócz tego wyżej wspomnianego skrzypienia (już wyeliminowanego w czasie przeglądu) przy prawym przednim kole wszystko w porządku.
Na razie po niecałym roku poważnych usterek brak. I oby tak dalej :p

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 SOHC 62KM 46kW [l/100km]

7,2