Ocena kierowcy - Kia Picanto II Hatchback 5d

Tomek, 8 lat temu
Rok produkcji 2011
Kia Picanto II Hatchback 5d 1.2 85KM 63kW od 2011 - Oceń swoje auto
Inne : Ergonomia, przestronność i możliwe wyposażenie dodatkowe jeszcze do niedawna było zarezerwowane dla samochodów wyższych klas. A do tego ten wygląd zewnętrzny...
Przeniesienie napędu : w moim egzemplarzu haczy bieg wsteczny
Karoseria : po 3 latach pojawiły się niewielkie ogniska korozji
Jeżdżę tym autem już 3,5 roku. Kupiłem go gdy miał przejechanych 20 tys. km, teraz na liczniku ma niemal 80 tys. Jestem w tym samochodzie zakochany. Świetne autko miejskie do codziennej jazdy. Jak każdy samochód ma wady, ale w całokształcie zasługuje według mnie na 5 gwiazdek.
Silnik jest naprawdę świetny. Jak to Azjata, lubi wysokie obroty. Przy aucie ważącym poniżej tony, moc 85KM całkowicie wystarcza, choć zapakowany w 5 osób i z pełnym bagażnikiem wymaga mocniejszego kręcenia. Z małym obciążeniem zaskakuje osiągami i zawstydza większe auta na światłach ;)
Skrzynia w moim egzemplarzu jest jedynym elementem z którego nie jestem zadowolony. Zdarza jej się "haczyć" przy wrzucaniu biegu wstecznego, czasem wcale nie chce wejść i trzeba przesprzęglić. W serwisie tłumaczą to brakiem synchronizacji biegu wstecznego i nic nie są w stanie na to poradzić.
Dobry kompromis pomiędzy miękki i komfortowym zawieszeniem francuzów a twardym w samochodach z zacięciem sportowym. Na zakrętach bywa podsterowny, ale jazda nim sprawia dużo frajdy. Gdy jest dociążony klei się do drogi niczym gokart :)
Małe rozmiary pomagają przy parkowaniu. Dosyć duże słupki w oknach czasem irytują.
Zegary czytelne, przyciski i pokrętła rozmieszczone mądrze, obsługuje się je instynktownie.
Działa :)
Za kierownicą siedzi się wygodnie i łatwo zająć prawidłową pozycję. Żaden z moich pasażerów nigdy nie skarżył się na brak przestrzeni. Przy wyborze samochodu kierowałem się m.in. tym jak dużo miejsca z tyłu będzie gdy ja usiądę za kółkiem. Przy wzroście 180cm nie miałem problemów żeby zmieścić się "za samym sobą". Samochód raczej 4 niż 5 osobowy, 3 osoby z tyłu mogą odczuwać dyskomfort podróżowania.
Ogólnie w porządku, ale przy wyprzedzaniu gdy silnik wkręca się na wysokie obroty to potrafi obudzić śpiących pasażerów.
Małe spalanie przy rozsądnej jeździe, minus za drogie przeglądy okresowe.
W porównaniu jakości w tej klasie przegrywa chyba tylko z VW UP! Cenowo jednak bije go na głowę. Nie ma co porównywać z Hyundai'em i10 bo to chyba ten sam samochód z innym nadwoziem.
Oprócz części eksploatacyjnych wymieniałem tylko zaparowany reflektor. Naprawa oczywiście została wykonana w ramach gwarancji.
Mankamentem mojego egzemplarza jest "haczący" wsteczny. Serwis nie jest w stanie tego naprawić tłumacząc, że ten typ tak ma.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 85KM 63kW [l/100km]

5,7