Ocena kierowcy - Kia Soul I Crossover

Silnik 1.6 DOHC CVVT 124KM 91kW
Rok produkcji 2010
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Kia Soul I Crossover 1.6 DOHC CVVT 124KM 91kW 2009-2011 - Oceń swoje auto
Inne : Ponadprzeciętna bezawaryjność.
Auto na 4+ - gdyby paliło troszkę mniej, miało lepsze wyciszenie kabiny, a silnik był odrobinę bardziej dynamiczny to bez wahania przyznałbym 6, bo jest doskonałym kompanem szarej codzienności - wygląda świetnie, a do tego jest absolutnie bezawaryjny :)
1.6 dynamiką nie porywa - potrafi ładnie pojechać, ale tylko na wysokich obrotach, a w baku mamy wówczas istny wir (mam dość ciężką nogę i w mieście przy dynamicznym poruszaniu się dochodzę do 11/100)
Solidny element, wszystko chodzi gładko i precyzyjnie, moim zdaniem jedyną wadą jest za krótko zestopniowany pierwszy bieg, no i trochę brakuje "szóstki". Sprzęgło wymaga wyczucia (podobnie jak bardzo czuły pedał gazu).
Na zakrętach jedzie fajnie i jak na tak wysoki pojazd przechyla się zaskakująco mało, niestety zawieszenie jest bardzo twarde i pracuje dość głośno, a potęgują to koła 18" (ale ja lubię taką charakterystykę). Jazda autostradą zaskakująco stabilna, zdziwiło mnie jak mało podatny na boczny wiatr jest ten samochód. Bardzo silne wspomaganie, które jednak nie utrudnia wyczucia auta, no i doskonały promień skrętu.
Do przodu i na boki doskonale, trochę gorzej do tyłu (szerokie słupki), do tego pionowy tył utrudnia wyczucie gdzie kończy się zderzak i łatwo kogoś "pocałować" tyłem na parkingu.
Bez zarzutów. Wszystko pod ręką, obsługa prosta i intuicyjna, schowków wystarczy. Fajny organizer w bagażniku.
Auto ma najbardziej sprawne ogrzewanie z wszystkich samochodów, którymi jeździłem, wnętrze nagrzewa się bardzo szybko, po 3 kilometrach jazdy muszę skręcać bo robi się mała sauna :)
Miejsca ogrom, a fotele są bardzo wygodne - jechaliśmy w 4 osoby do Chorwacji i nikt nie narzekał na ból pleców. Przydałoby się jedynie lepsze trzymanie boczne.
Tutaj niestety największy dramat tego modelu - silnik słychać w kabinie strasznie głośno już przy 2000 RPM, a na autostradzie powyżej 120 człowiek może się poczuć jak w betoniarce :( Ale ponoć diesle są wygłuszone lepiej.
Nie narzekam, bo usterek brak, a samochód wciąż na gwarancji. Niestety zużycie paliwa spore, no i przeglądy w ASO nieszczególnie tanie.
Za tą cenę wyposażenie, dizajn, moc i wielkość auta bomba - i całkiem fajnie trzyma wartość. Zasłużone 5 gwiazdek.
Przez 6 lat jedyną, podkreślam JEDYNĄ usterką był niekontaktujący przycisk świateł awaryjnych, który migał zamiast świecić ciągłym światłem...
Auto nigdy nie stanęło na trasie, ogólnie jak napisałem wyżej, 6 lat totalnie bezawaryjnej eksploatacji. Nie ma o czym pisać :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 DOHC CVVT 124KM 91kW [l/100km]

8,2