Ocena kierowcy - Kia Sportage II

Tomasz tjp.2006@wp.pl, 13 lat temu
Silnik 2.0 CRDi 140KM 103kW
Rok produkcji 2006
Kia Sportage II 2.0 CRDi 140KM 103kW 2006-2010 - Oceń swoje auto
Inne : trwałość na polskich drogach.20 lat temu miałem VW Golfa II,który po 100tyś km wymagał wymiany zawieszenia z przodu i amortyzatorów z tyłu.W Peugeocie po 100tyś.km wymieniłem 1 sworzeń .A wtedy drogi były naprawdę lepsze...
Miałem w życiu auta niemieckie,miałem i francuskie nie miałem japońskich a i koreańczyk to mój pierwszy ...i nie żałuję.Powiem nawet,że nigdy nie miałem lepszego samochodu.Dodam,że przewaga posiadanego równocześnie LR Freelandera II sprowadza się wyłącznie do świateł xenonowych i automatycznej skrzyni biegów, ma też silnik z większym momentem obrotowym.Poza tym przy Kii LR wypada blado...
Może nie doskonałe,ale z pewnością bardzo dobry i elastyczny.Przydałoby się nieco więcej Nm momentu obrotowego.Poza tym bez uwag.
Przy zimnym silniku dość trudno wchodzi 1 bieg czasem również 2.Po rozgrzaniu problemy znikają i skrzynia pracuje poprawnie.
Znowu może nie doskonale ale więcej niż dobrze trzyma się drogi ,jest przewidywalny.Zawsze utrzymuje zadany kierunek jazdy.
Widoczność jest bardzo dobra ,nie wspominając o wysokiej pozycji za kierownicą.Widoczność nieco ograniczają grube słupki przednie,ale w każdym aucie znajdzie się jakieś martwe pole i w każdym trzeba uważać.
Przy moich 176 cm wzrostu nie mam zastrzeżeń odnośnie pozycji za kierownicą.Brak co najwyżej sterowania przy kierownicy i porządnego podłokietnika.
Na zimę nie można sobie wymarzyć lepszego i cieplejszego auta.Wystarczy ustawić temp. na 20 stopni i włączyć podgrzewanie fotela.Kolejną zimę przejeżdżam w samej marynarce...
Powtarzam swą opinię sprzed 3 lat- nie czuję się w mojej Kii klaustrofobicznie.
Przy prędkościach pow.100 km/h świszczą nieco szpary drzwi i poprzeczki na relingach.To kwestia przyzwyczajenia.
Średnie spalanie oscyluje wokół 8l/100km,przy jeżdzie głównie w trasie.Mogłoby być trochę mniej.Jednak gdy sobie przypomnę moje pierwsze auto,jeszcze z czasów licealnych-PF126p,które w mieście dochodziło do 8,3l benzyny na 100 km to uważam Kię za samochód ekonomiczny.
Przymierzam się pomału do zmiany na nowy model Sportage ale już z xenonami i w automacie.Czekam tylko na mocniejszy silnik.Mam nadzieję, że stosunek jakość/cena nie zmieni się na niekorzyść tej pierwszej.
Praktycznie wymieniano w serwisie tylko części eksploatacyjne-świece żarowe,sworzeń i łącznik stabilizatora(po 150000 km).Poza tym jeżdzę od przeglądu do przeglądu bezawaryjnie.
Raz zdarzyło się unieruchomienie auta -jak się okazało z powodu awarii zaworu recyrkulacji zwrotnej spalin EGR po ok. 67000 km przebiegu.Laweta z Kia Assistance zawiozła samochód do serwisu i sprawnie podstawili auto zastępcze.Innych awarii nie odnotowałem.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 CRDi 140KM 103kW [l/100km]

7,7