Ocena kierowcy - Kia Sportage IV SUV

Silnik 1.6 GDI 132KM 97kW
Rok produkcji 2016
Kia Sportage IV SUV 1.6 GDI 132KM 97kW 2016-2018 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Po Skodzie z diselkiem 1,9 tdi myślałem że osiągi tego autka mnie rozczarują. Jak się okazało po krótkim jak dotąd użytkowaniu autko mnie pozytywnie zaskoczyło. Zbiera się całkiem przyzwoicie. Faktycznie jedynym problemem jeżeli chodzi o dynamikę to trasa i wyprzedzanie przy prędkościach rzędu 90-110 km/h. Ale można się było tego spodziewać w aucie z silnikiem 1,6 bez turbiny z takim momentem obrotowym przy takiej masie i gabarytach. Tylko pytanie czy kupowanie tego typu auta uzasadnione jest osiągami czy też komfortem jazdy. Wkręcając go na odpowiednie obroty autko według mnie sobie radzi. Dość krótkie biegi sprawiają, że po mieście jest super. A jeżeli chodzi o prowadzenie to naprawdę jest bardzo przyzwoicie. Sportek prowadzi się super. Na zakrętach nie wychyla się i jedzie jak po szynach. Komfort jazdy super. Materiały dość dobrej jakości. No i wyposażenie jak na te pieniążki nie do osiągnięcia u konkurencji. Dodam, że posiadam wersję L z pakietem funkcjonalnym FN1. Właściwie jest wszystko co potrzebne a nawet więcej bo ogrzewana kierownica to już dla mnie zbytek (ale to było w tym pakiecie). Jak na razie jedyna uwaga to nawigacja. Niestety aktualność map tragedia a najgorsze że nie mają w serwisie aktualnych, choć aktualizacja darmowa przez okres 7 lat. Podobno z początkiem nowego roku ma coś drgnąć. Pomijając ten szczegół gorąco polecam, dla osób którzy w życiu już się wyszaleli a teraz cenią komfort i stonowany styl jazdy.
Jak już wspomniałem silnik nie jest demonem przyspieszania i prędkości ale stanowczo twierdzę że daje sobie radę. Główny problem to elastyczność na wyższych biegach a szczególnie podczas wyprzedzania. Ale po to jest redukcja i odpowiednie obroty i można.
Jak na razie bez uwag. Biegi wchodzą gładko, nic nie haczy i nie zgrzyta.
Bardzo pewnie się prowadzi. Nie wychyla się na zakrętach i jedzie jak po torach. Śmiało mogę porównać do jazdy limuzynką oczywiście klasy średniej.
Widoczność super. Czujniki parkowania, kamera cofania, lusterko wsteczne fotochromatyczne, bi-ksenony no i oczywiście ustawienia fotela czy też kierownicy, duże lusterka wsteczne robią dobrą robotę.
Wszystko pod ręką. Po kilku dniach jazdy obsługa intuicyjna. Poza tym jak dla mnie dużym plusem są wszelkie przyciski umieszczone na konsoli. Oczywiście wyświetlacz nawigacji, radia można obsługiwać dotykowo na panelu dotykowym. Gniazda usb, jak również zasilania z przodu i z tyłu, super.
Na ten moment doskonale, jednak poczekajmy na zimę. Chociaż pierwsze przymrozki zaliczone i egzamin zdany. Nawiewy z przodu i z tyłu, to też zaleta. Nie mówię już o ogrzewanych fotelach z przodu i z tyłu które zdają swoją rolę. Moja rodzinka wniebowzięta bo zmarzluchy.
Bardzo wygodnie i komfortowo. Niestety fotel pasażera nie ma regulacji wysokości, a mógłby mieć i byłoby git. Niestety w porównaniu chociażby z Octavią miejsce na bagaż jak i ilość schowków wypada skromnie, ale za to regulacja pochylania tylnych foteli z regulacją rolety oraz dwa poziomy głębokości bagażnika fajna.
No i tu naprawdę pozytywne zaskoczenie, bardzo przyzwoicie. Nawet przy prędkościach rzędu 140-160 km/h według mnie jest spoko. Dla mnie odgłos silnika bardzo przyjemny. Miałem okazję jechać Ceedem z tym silnikiem i jest różnica oczywiście na korzyść Sportka.
Chyba dobrze jak na tego typu pojazd. Na ten moment mówimy o spalaniu bo innych kosztów nie ma. Średnie zużycie na komputerze to 7,7 l na 100 km. Podczas tankowania zdawało by się to potwierdzać. Nadmieniam, że jestem z tych którzy cały czas jeżdżą na klimce bez względu na porę roku.
To nie porsche ale i cena nie ta. Według mnie naprawdę uważam, że jakość materiałów jest ok. Co prawda na takie oceny należałoby trochę poczekać ale wstępnie jakość do ceny jaką zapłaciłem za to cudo jest ok.
brak
tym bardziej brak