Ocena kierowcy - Łada 2106 2106 Sedan

Domo, 13 lat temu
Rok produkcji 1978
Łada 2106 2106 Sedan 1.5 75KM 55kW 1977-1988 - Oceń swoje auto
Silnik : Jest po prostu uniwersalny. Wszystko zniesie, jest elastyczny, a kiedy trzeba zrywny.
Daję pięć gwiazdek, bo po prostu auto pozytywnie mnie zaskoczyło. Miałem się Ładą tylko nauczyć jeździć zaraz po otrzymaniu prawa jazdy, a tymczasem została u mnie na 2 lata:) Jeździ ładnie, nie psuje się, wyróżnia się w tłumie. Inni narzekają na swoje wehikuły, a ja każdego dnia dziwię się, jak dużo to auto może wytrzymać. Do tego można dzięki niej nawiązać sporo znajomości (czasem aż się człowiek irytuje, że każdy się przy niej zatrzymuje, ogląda, chce zamienić słówko na jej temat...). Niedługo trzeba się będzie się jej pozbyć, ale pewnie drugiego takiego auta "z duszą" już mieć nie będę.
Doskonały, oczywiście jak na tak wiekowy wózek. Moc wystarczająca, jak wejdzie na wysokie obroty to ciągnie aż miło (choć tworzą się wtedy wiry w zbiorniku paliwa :)), elastyczność dobra, co najważniejsze dla mnie: dużo wybacza kierowcy:)
Dobrze zestopniowana (nie trzeba często machać lewarkiem, tylko jedynka dla mnie trochę zbyt krótka - no ale zależy jak kto lubi), brakuje wyraźnie piątego biegu. Zdarza się, że jedynka czasem wchodzi dopiero za drugim razem, ale to rzadkość. Podobnie wsteczny.
Nie zawodzi, ale szaleństw nie znosi - wychyla się na zakrętach sporo, do tego ten "pływający" tylni most, który może sprawiać (mylne) wrażenie, że tył traci przyczepność. Nierówności wychwytuje mocno - zawieszenie jest na tyle miękkie, że w połączeniu z kanciastym nadwoziem wiatr rzuca zagŁadą we wszystkie strony:) W sumie nie jest źle, jak na ten wiek:)
Świetna, w każdym kierunku. Gdyby współczesne auta tak miały, ech.
Za bardzo nie ma po co w tym aucie sięgać, więc jest OK :) A tak na serio, to może być, nie miałem nigdy problemu z włączeniem/wyłączeniem czegokolwiek. Szkoda, że kierownica nie da się regulować - dla mnie jest za nisko.
Wentylacji brak, chyba że liczy możliwość otwierania okien. Za to ogrzewanie rządzi - w największe mrozy mogę jechać w koszulce z krótkim rękawem.
Jak na tą długość przyzwoita. Z tyłu pasażerowie chwalą kanapę - siedzi się wygodnie jak w domu przed telewizorem (nie licząc miejsca na nogi):)
Można się przyzwyczaić, choć tak naprawdę to jest głośno na tyle, że na samym początku pojechałem do mechanika z pytaniem, czemu to wszystko huczy i warczy:) Na szczęście uspokoił mnie, że Łada tak ma, a mój egzemplarz i tak jest cichy w porównaniu do innych.
W mieście (Warszawa) maks. do 10 l, ale przy dynamicznej jeździe (spokojnie da się spalić ze 2l/100km mniej). Na trasie pali ok. 7 l (spokojna jazda między 80-90km/h, sporadyczne zrywy przy wyprzedzaniu TIR-ów:)) - sprawdzone w ciągu kilku miesięcy na trasach z Warszawy na Górny Śląsk, Lubelszczyznę i Pomorze.
Dostałem ją gratis, więc dla mnie odpadł koszt zakupu. Śledząc ogłoszenia widzę, że raczej trudno znaleźć naprawdę zadbany egzemplarz w przyzwoitej cenie, a szkoda. Naprawy tanie, jak się wie, gdzie je robić, części tanie jak barszcz, ale trzeba uważać na ich jakość.
Biorąc po uwagę 32 lata auta, to psuje się niewiele. Czasem trzeba żarówkę wymienić, ostatnio do zrobienia był zaworek nagrzewnicy, linka ręcznego, przewody hamulcowe (sparciałe starocie:)), pasek klinowy. W najbliższym czasie zająć się pewnie trzeba wałem napędowym (krzyżak, łożysko). Ogólnie rzecz ujmując to częściej sam co jakiś czas szukam czegoś, co można zrobić, niż wynika to z jakiejś konkretnej potrzeby (wiadomo - jak się dba o auto, to się dłużej pojeździ). Aha, prawdziwym problemem jest rdza - auto stoi pod chmurką i bardzo szybko zżera je ruda.
W ciągu 2 lat jazdy absolutnie żadnej poważnej usterki. Zrobiłem w tym czasie ok. 10 tys. km w mieście i na trasie (z przewagą trasy, bo po Warszawie szybciej się jeździ komunikacją miejską:)) i wbrew prognozom wszystkich wszystko działa!

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 75KM 55kW [l/100km]

7,2