Ocena kierowcy - Lancia Delta II

Piotrek, 13 lat temu
Silnik 1.8 i.e. 105KM 77kW
Rok produkcji 1994
Lancia Delta II 1.8 i.e. 105KM 77kW 1993-1998 - Oceń swoje auto
Inne : Miło zaskoczyła mnie bezawaryjnosć. Włoskie auta mają opinię aut awaryjnych. Moja Delta nie potwierdza tej opinii. Kupiłbym to auto jeszcze raz, ale już od dawna nie produkują.
Auto należy porównywac do aut z tamtego okresu. Golf III czy wszelakie Ople typu Astra/Vectra po prostu wymiękają. Nie to wyposazenie, nie ten wygląd/styl. Lancia Delta to prestiż i tapicerka w jasnej alcantrze a Opel to dziury w progach i podłodze. Golf III do siekierą rąbane wnętrze. Forda Escorta to nawet nie ma sensu porównywać - zbyt niska półka.
Silnik bardzo elastyczny i niestety bardzo paliwożerny. LPG w sekwencji rozwiązało sprawę. Trochę się poci olejem i łyka przez uszczelniacze zaworowe. Wymienię te uszczelniacze przy jakieś awarii, \'niestety\' zadnych awarii nie ma :)
Biegi bardzo krótkie. Ma to plusy przy jeździe sportowej czy jeździe po mieście. W połączeniu z elastycznym silnikiem od 40km/h spokojnie można jeździć na 5-tce. Trochę mecząca w trasie. Przy nieco ponad 100km/h ma 4krpm. Trochę za dużo. Na zimnym silniku zgrzytnie dwójka przy redukcji.
Nic dodac nic ująć. Doskonale się prowadzi. Idealnie reaguje na kierownicę i gaz. Jest na życzenie podsterowna lub nadsterowna.
Słaba widocznosć do tyłu przez szybę. Fabryczny spojler nie poprawia sprawy, ale ładnie wygląda ;) 99% czasu patrzy sie jednak do przodu lub na boki, więc generalnie jestem bardzo zadowolony.
Ekstra! Pierwszy raz za kierownicą odczuwa się zbyt daleko oddaloną od koła kierownicy dźwignię przełączania świateł. Potem sie człowiek przyzwyczaja :)
Wszystko działa. Żadnych problemów.
Prawie idealnie. Minusy: wadliwa nieco regulacja wysokosci fotela kierowcy - bardzo wysocy kasku nie założą, bo sie nie zmieszczą. Dla typowych użytkowników nie stanowi to problemu, bo generalnie po ulicach się w kaskach nie jeździ. Kanapa z tyłu też nie najlepsza dla wysokich.
Dobrze, choć teraz gdy auto ma 16 lat i 220tys km lubi coś zatrzeszczeć.
Mam LPG, więc dałem ocenę 5. Bez tego zużycie paliwa by mnie przerosło ;) Benzyny w trasie łykała 8-8,5. W mieście to masakra. Książkowo 11, ale realnie to pewnie ze 13. Teraz na gazie średnio (głównie krótkie trasy) pali mi 10 litrów gazu. Samochód dosć prosty, naprawiam go sam w swoim przydomowym warsztacie.
Stosunek jakość do ceny nieporównywalny z żadnym innym autem. Golf III z tego samego rocznika kosztuje 2 razy tyle oferując połowę tego co Lancia Delta.
Usterek nie ma. Zużycie - przez 4 lata i ponad 70tys km wymieniłem: klocki i tarcze (ok 250zł), amortyzatory przód (350), wachacz przód (100), łożyska wachacza tył (40), termostat(30), włącznik św. wstecznych (30), wydech(180), piasty tył(80). No i olej, filtry, paski, świece - ale to wiadomo. Częsci śmiesznie tanie - unifikacja z fiatem.
Nie ma poważnych usterek :)

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.8 i.e. 105KM 77kW [l/100km]

9,3