Ocena kierowcy - Lancia Lybra Sedan

petrusm@wp.pl, 14 lat temu
Silnik 1.8 16V 131KM 96kW
Rok produkcji 2000
Lancia Lybra Sedan 1.8 16V 131KM 96kW 1999-2006 - Oceń swoje auto
Inne : Solidność wykonania. Tak wielu mi odradzało i tak wielu się przekonało, że nie mieli racji. Kupuję inną LYBRĘ.
Silnik : Wariator (zmiennik faz rozrządu) - wymiana wraz z rozrzadem (też kosztownym).
Zawieszenie : Gumy stabilizatora. Wg. ASO stabilizator nierozbieralny. Nie słuchajcie ich ;)
Inne : Palące się żarówki i parujące szyby w deszcz.
Polecam ten samochód ale z innymi silnikami (sam szukam innej LYBRY). Przejechałem nim 60 tys km. i wielu przekonałem do jego solidności (do urody nie trzeba). Wyposażenie to bajka. Pełen ocynk, przy prawie 170 tys km brak rdzy, bez trzeszczenia, tłumik i zawieszenie w oryginale.
Uwaga! Psuje się wariator. Wybrałem ten silnik sądząc, że zaoszczędzę na spalaniu zachowując moc. Po zakupie wymiana rozrządu. Dowiedz się dokładnie jak jest zbudowany i ile części musisz kupić. Myślałem sobie tak: pasek + rolka + napinacz. Kupiłem dwa paski, kilka rolek, wariator (zmiennik faz rozrządu) i do tego doktoryzowałem się z budowy tego silnika. Zacząłem szukać mechaniora i znowu problem dla tych ze stodoły. Wymieniłem w ASO Fiat\'a za 400 zł. i się cieszyłem, że tak tanio, gdyż w wielu zakładach padały kwoty ok. 1 tys. zł. Zachęcam do rezygnacji z tego silnika na rzecz 2.0 ale wtedy wzrasta koszt LPG (instalowałem) lub na 1.6 (nie ma czym jechać). Instalacja LPG sekwencyjna firmy BRC pracowała przez 60 tys km. bez najmniejszych problemów. Nic się nie działo, nie palił się CHECK itp. Ładne odgłosy, nie telepie całym autem (wałki wyrównoważające), wielokrotnie jechałem na bardzo wysokich obrotach (przy wyprzedzaniu). Od świateł do świateł (1/4 mili?) lepiej nie ryzykować i udawać kapelusznika.
Bardzo precyzyjna, nie miałem problemów, cicha.
Co 10/20 tys. km. wymieniałem gumy stabilizatora. Nie wymienisz, to wali, jakby młotkiem. Wymianę tych gum opisałem dokładnie na forum lanciaklub\'u. Gumy kosztuja 20-30 zł. ale roboty jest przy tym trochę. Stabilizator idzie pod silnikiem, a nad ławą. Nawet klucze to 16mm. Taki drobiazg, a upierdliwy. Przejechane 96-168 tys km. W tym czasie kilka kompletów gumek, dwa komplety łącznika stabilizatora (ok. 25 zł. zamienniki), wahacz (160 zł. oryginał). Przy tragicznych drogach, to rewelacja.
Najmniejszych problemów w sedanie.
Wszystko bardzo proste w obsłudze, przyjazne, miłe. Bardzo wysoki otwiera kolanem szybę.
W czasie deszczu, zwłaszcza latem, parują szyby. Inni też opisali na forach ten problem. Nie znalazłem na to sposobu. Całe auto utrzymuje jednakową temperaturę. Dwustrefowa klimatyzacja + kanał na tył auta. Po zakupie i na początku sezonu letniego sprawdzałem - wszystko OK, zawsze działało.
Jaka klasa tyle miejsca. Wysoki będzie miał problem z miejscem na głowę.
Jest cicho do 110 km/h. potem już słychać wysokie obroty silnika i przez to wydaje się, że auto szybko jedzie. Porównując do innych aut, to wg mnie jest cicho.
Średnie spalanie LPG to 10l/100km. Koszt rozrządu jest wg mnie bardzo duży. Filtry tanie. Koszty napraw - nie mam doświadczeń.
Luksusy, piękno, solidność wykonania za dużo mniejsze pieniądze niż szmelcwagony. Nie kradną samochodów i kołpaczków od alusów.
Przepalające się H7, odpryskująca farba przycisków klimy (ale nie radia), niszczące się gumy stabilizatora, parujące szyby w czasie deszczu.
Wariator trzeba wymieniać z rozrządem. Rozrząd max. 80 tys. km. (nie 120 tys. km.).

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.8 16V 131KM 96kW [l/100km]

9,2