Ocena kierowcy - Lexus IS III Sedan

Rok produkcji 2014
Lexus IS III Sedan 300h 223KM 164kW 2013-2016 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu
Zawieszenie
Lexus był zawsze moim marzeniem, które niedawno udało mi się spełnić. Jeżeli chodzi o całokształt, to jestem zauroczony tym autem praktycznie pod każdym względem. Piękny i ponadczasowy design, jakość wykończenia i wykonania wnętrza to bajka. Układ jezdny to idealny kompromis pomiędzy komfortem a sportem, natomiast wyciszenie wnętrza to już prawdziwy majstersztyk. Sam układ hybrydowy też mnie zaskoczył w pozytywny sposób; obawiałem się jazdy ze skrzynią CVT i wycia silnika, jednak inżynierowie Lexusa w tak sprytny sposób wyciszyli jednostkę napędową, że w żadnym wypadku nie jest to drażniące lub przeszkadzające. Brawo, brawo i jeszcze raz brawo!
Bardzo wysoka ocena, zarówno pod względem osiągów, kultury pracy i spalania. Co prawda nie jest to V6, ale nie można też narzekać. Przyspieszenie, pomimo braku turbosprężarki, jest bardzo liniowe, przyjemne i efektywne.
eCVT - pozwala na bardzo płynną jazdę, a chyba o to chodzi w tej klasie samochodów. Jak trzeba, reaguje bardzo szybko i pozwala silnikowi wykrzesać z siebie to co w danej chwili potrzebne; w trasie na drogach ekspresowych trzyma bardzo niskie obroty, co przekłada się na spalanie. Pozytywne zaskoczenie, mimo początkowych obaw.
Idealny balans pomiędzy sportem a komfortem. Układ kierowniczy co prawda nie daje idealnego czucia, natomiast pozostaje precyzyjny i wystarczający do pełnego panowania nad samochodem. Zawieszenie bardzo dobrze tłumi nierówności, samochód nie przechyla się w zakrętach, więc same plusy.
Kwestia gustu, jak dla mnie najładniejszy sedan w tej klasie. Pięknie poprowadzona linia boczna, wcinające się w tylne błotniki światła, przednie lampy do jazdy dziennej dodają zadziornego charakteru. Auto eleganckie i sportowe zarazem.
Sedan, więc widoczność do tyłu ograniczona; z przodu nie widać końca długiej maski więc czujniki parkowania są potrzebne.
Wszystko pod ręką, obsługa urządzeń pokładowych intuicyjna i przejrzysta. Należy przyzwyczaić się do joysticka; chodzi on bardzo delikatnie i czasami ciężko wybrać opcję, która nas interesuje, szczególnie podczas jazdy.
Wentylacja cicha i wydajna. Nie miałem okazji jeszcze testować klimatyzacji, ale ogrzewanie wnętrza jest bardzo wydajne.
Dla rodziny 2+1 miejsca nie brakuje. Bagażnik ma pojemność 450 litrów więc na spokojnie można zmieścić kilka walizek i śmigać na wakacje. Kierowca i pasażer z przodu ma bardzo dużo miejsca, siedzi się naprawdę komfortowo.
Tak jak wspominałem - majstersztyk. Jadąc 140 km/h, można się rozkoszować ciszą i rozmawiać z pasażerami nie podnosząc głosu. Nie wiem jak Lexus to zrobił, jakich materiałów użył i gdzie ich napchał, ale każdy producent samochodów powinien wziąć przykład z tej marki, bo potrafią, oj potrafią.
Spalanie to największe zaskoczenie; jazda drogami krajowymi to 4,5-4,8 l/100 km, miasto 6,5 l/100 km, ekspresówki 6,5-7, autostrada natomiast to ok 7,5 l/100 km. Koszty utrzymania? chyba najniższe z możliwych; nic się nie psuje, wymiany tylko eksploatacyjne.
Kupujesz, wsiadasz i wiesz, że każda złotówka wydana na ten samochód, nie poszła na marne.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 300h 223KM 164kW [l/100km]

5,7