Ocena kierowcy - Mazda 3 I Hatchback

Rafdur79, 8 lat temu
Silnik 1.6 MZR 105KM 77kW
Rok produkcji 2006
Mazda 3 I Hatchback 1.6 MZR 105KM 77kW 2003-2009 - Oceń swoje auto
Mazdę posiadam od niecałego roku. Wybrałem silnik benzynowy, gdyż ogólnie nie przepadam za dieslami. W tym przypadku jest to idealny wybór. 105KM z tym samochodem daje radę. Samochód użytkowany głównie w mieście i dlatego nie wybrałem mocniejszej wersji. Samochód rewelacyjny, zwinny, dość obszerny w środku, jedynym minusem mały bagażnik. U mnie auto jest dobrze zakonserwowane, więc rdza się jeszcze nie pojawiła, a to niestety jest bolączką tego modelu (może przez transport wodny do Europy). Bardzo dobrze dopracowany japończyk (mój pierwszy) i wiem, że następny samochód również będzie z kraju kwitnącej wiśni. Więcej w poszczególnych opisach.
Silnik mający 105 KM w mieście jak najbardziej jest wystarczający. Spalanie (Wrocław) to tylko 8,1-8,3 l/100km. Mój obecnie ma przebieg 151 tyś km i chodzi jak szwajcarski zegarek. Zero jakichkolwiek wycieków, łańcuch cicho pracuje. Na trasę brakuje 6 biegu, gdyż przy 140km/h obroty sięgają 4000. Jeżdżę na pełnym syntetyku i nie wiem co to dolewanie oleju pomiędzy wymianami. Dynamika na poziomie bardzo dobry-
Sama skrzynia biegów bardzo dobrze. Poszczególne biegi wchodzą idealnie, z lekkim oporem, ale można wrzucić jednym palcem. Trochę krótkie przełożenia na trasę, brakuje 6 biegu. Lewarek w idealnym miejscu, zawsze pod ręką.
Mazda trzyma się drogi jakby była do niej przyklejona. Z przodu tradycyjny McPerson, z tyłu wielowahaczowe zawieszenie. Wymieniłem w przednim zawieszaniu tuleje dolne wahacza oraz sworznie. Nie oszczędzałem na zamiennikach i wybrałem markowy produkt. Ceny poszczególnych części nie są drogie i wiele można dopasować z Forda Focusa (ta sama płyta podłogowa)
Widoczność do przodu wręcz idealna. Do tyłu trochę gorzej, ale ocena 4. Kwestia przyzwyczajenia. Trochę przeszkadzają grube słupki tylne. Lusterka zewnętrzne olbrzymie i w nich jest bardzo dobra widoczność.
W kabinie wszystko jest na swoim miejscu. Mimo, iż jest to mój pierwszy Japończyk, obsługuję wszystko intuicyjnie. Radio sterowane z kierownicy, nawet jakby nie było to i tak można bez problemu użytkować podczas jazdy. Panel wentylacji bardzo czytelny, duże pokrętła. Lewarek skrzyni biegów pod ręką. Siedzenia bardzo wygodne, nawet w długich trasach (Polska-Albania-Polska)
Ogólnie dobrze. Problem z nieszczelnością klimatyzacji. Koszt zdiagnozowania i naprawy wraz z napełnieniem 600zł. Teraz chłodzi idealnie.
Z przodu rewelacja, za kierownicą można idealnie dopasować pozycję (regulowana kierownica w dwóch płaszczyznach), fotel z regulacją w każdą stronę. Podparcie lędźwiowe bardzo dobrze się sprawuje. Z tyłu jest trochę ciaśniej, szczególnie dla osób powyżej 185cm. Przy moim wzroście (175cm) nawet z tyłu czuję się komfortowo.
W mieście nawet nie słychać silnika, czasem jak stoję na światłach to muszę zobaczyć na obrotościomierz czy przypadkiem mi silnik nie zgasł :) W trasie do prędkości 100km/h jest bardzo dobrze, powyżej jest dobrze, a przy 150km/h dostatecznie.
Jak na samochód klasy kompakt koszty utrzymana są na dobrym poziomie. Ceny części zamiennych są porównywalne do konkurentów. Spalanie również zadowala, a przy silniku 1.6 ubezpieczenie nie pożera lwiej części kosztów utrzymania.
Wielki pozytyw. Jakość Mazdy 3 jest warta tej ceny. Należy tylko dbać o blacharkę, aby nie pojawiła się rdza.
Jedyna usterka to nieszczelność klimatyzacji, ale to nie dyskwalifikuje samochodu.
Brak.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 MZR 105KM 77kW [l/100km]