Ocena kierowcy - Mazda 3 I Hatchback

Thomsonicus, 6 lat temu
Silnik 1.6 MZ-CD 109KM 80kW
Rok produkcji 2005
Mazda 3 I Hatchback 1.6 MZ-CD 109KM 80kW 2004-2009 - Oceń swoje auto
Silnik : Żwawy, cichy i oszczędny.
Karoseria : Korozja tylnych błotników
Układ hamulcowy : Zapiekające się tylne zaciski
Auto warte swojej ceny. Trzeba tylko być cierpliwym i znaleźć odpowiedni egzemplarz. Generalnie szukać należy doinwestowanego egzemplarza, ze świeżym zabezpieczenim antykorozyjnym. Resztę idzie ogarnąć po taniości.
Francuski 1.6 HDi jest świetny. Co prawda filtr cząstek stały FAP wymaga dolewki co ok. 60 tyś km, ale większość aut ma go już usuniętego. Części są dosyć tanie, tylko czasem warto zajrzeć na forum Mazdaspeed i poczytać czy szukać częsci do Mazdy, Forda, Volvo czy np. Peugeota, bo silnik jest dokładnie ten sam. Dynamika jak na tak ciężki pojazd jest wystarczająca, a spalanie to średnio 5.3L (u mnie mierzone na 30 tyś km).
Skrzynia niezbyt prezycyjna. Na wrzucanie jedynki narzekają wszyscy. Mazda tak po prostu ma, i poprzednie modele miały tak samo. W dieslu nie przewiduje się wymiany oleju, ale warto zrobić to samemu.
Ja mam założony Eibach Pro-Kit i jest dosyć mocno twardo. W mieście to przeszkadza, ale nawet na łysych oponach Golfy na rondach odpadają :-)
Z przodu słupki nie przeszkadzają, z tyłu już troszkę tak. Nie ma co narzekać na pewno. Lusterka zewnętrzne mają trochę duże martwe pole.
Git majonez. Stara szkoła, bez udziwnień.
Wydajność klimatyzacji jest co najwyżej średnia. Podzielam zdanie dziennikarzy. Za to działa w miarę cicho i z automatyczną klimą nie ma problemów. Pierdzi jedynie wiatraczek od czujnika temp wewn. i trzeba go raz na 20 lat nasmarować.
Z tyłu ludzie mi narzekali kiedyś że siedzisko jest stosunkowo krótkie. Wożę ludzi Blabla i raczej nie ma narzekania.
3 to eko-kompakt. Tak jak poprzednie 323F - bez rewelacji. U mnie do 120kmh jest OK, a jeżdżę autostradowo i dosyć mocno szumi. Do tego zużyte opony i jest po prostu głośno.
Spalanie 5.5L na odcinku 30 tyś km. Części tanie, wielowahacz dużo bardziej wytrzymały niż w poprzednich modelach.
Warto dopłacić i mieć doinwestowany. Ja kupiłem taniego średniaka i... w sumie nie inwestuję bo też się nic nie psuje. Ale ruda atakuje a dwumas terkocze drugi rok.
Dosyć często przepalają się żarówki reflektorów. Wymiana prosta. Kostki też warto kupić nowe w ASO, bo się przegrzewają a kosztują 5 zł.
Dwumas telepie drugi rok i nie ma z tym problemu. Pękł mi kolektor dolotowy - koszt do Mazdy 500 zł, kupiłem od Berlingo za... 30.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.6 MZ-CD 109KM 80kW [l/100km]

5,2