Ocena kierowcy - Mazda 323 V F

Łukasz, 11 lat temu
Silnik 1.8 i 16V 114KM 84kW
Rok produkcji 1995
Mazda 323 V F 1.8 i 16V 114KM 84kW 1994-1998 - Oceń swoje auto
Silnik : bajka i jeszcze raz bajka zresztą jak zawieszenie. pomimo wieku suchy nie myty i mocny.
Bajeczka, frajda z jazdy niesamowita, mój jest fabrycznie 127 konny i naprawdę maszyna \"zbiera się\" ładnie. Prowadzenie, wygląd i charyzma tego samochodu robią wrażenie. W swojej kategorii cenowej jest naprawdę niesamowity. Dla młodej osoby nic więcej nie trzeba. Bardzo pozytywnie mnie zaskoczył i uwielbiam jeździć moją mazdą
Silnik bajka, mój ma fabryczne 127 km zamiast standardowych 114km. silnik super do 3 tysięcy obrotów potem robi się strasznie głośny ale przyjemny dźwięk w miarę wkręcania się na obroty. Silnik do jazdy w zupełności wystarcza, pięknie przyspiesza i reaguje na gaz. Tu nie ma do czego się przyczepić, doskonała jednostka według mnie.
Dam 4 bo wsteczny lubi być wrzucany 2 razy:D ale podobno ten typ tak ma. W mojej jest tak że muszę powtórzyć wrzucanie \"R\" jeśli długo stoi niejeżdżona i zaraz po odpaleniu cofam lub jeśli zrobię ten manewr dość wolno, wtedy trzeba cofnąć i zdecydowanie wrzucić bieg żeby ładnie wskoczył. Pozostałe biegi wchodzą precyzyjnie i z dość krótkim skokiem biegu, wszystko intuicyjne nie trzeba szukać 3 jak w volvo v40 mojego ojca:D Jedynie za zakończenie mogę dodać że trochę przeszkadza 2 bieg jest strasznie długi:( 110km/h na 2 biegu to dość sporo samochód traci na przyspieszeniu przez tak długie przełożenie. Czasem przy wyprzedzaniu jest spoko ale ogólnie za długi bieg. Nie wiem jak 3 bo nie sprawdzałem do końca za duża prędkość jak na polskie drogi.
Jestem pod wrażeniem, moja stara audi 80 fajnie się prowadziła, czuło się drogę ładnie ale w porównaniu do mazdy wypada kiepsko. Tutaj samochód idzie jak po sznurku a kubełki trzymają w miarę dobrze, myślałem że będzie lepiej jeśli chodzi o fotele ale to tak na marginesie. Zawieszenie pięknie zestrojone ale na niemieckie drogi:D twarde, niewygodne, każdy dołek zostaje na \"tyłku\" i kierownicy kierowcy:D naprawdę strict sportowy układ zawieszenia zbiera zakręty pięknie ale cierpią pasażerowie.
Z tego co wyczytałem to normalne że w kącikach przy lusterkach rysują się szyby boczne. Też tak mam. lewe lusterko jest normalnie widoczne pomimo tej zarysowanej szyby za to prawe już gorzej. w nocy strasznie to rozmazuje obraz z lusterka a wiadomo wyprzedzać czasem też trzeba i wtedy prawe lusterko jest ważne. Do przodu normalnie, mogło być lepiej bo troszkę przeszkadzają dość grube słupki boczne, trzeba się wychylać do przodu niestety przy lewoskręcie. Do tyłu też lipa. niska mała szyba i jeszcze spojler który ogranicza widoczność ale pomaga za to przy parkowaniu tyłem:D wiadomo gdzie kończy się samochód.
Tutaj fajnie, sporo schowków jak na tak mały samochód. fajne zamykane schowki w bocznych drzwiach, 2 schowki przed siedzeniem pasażera z czego jeden zamykany na klucz. mały schowek pod gniazdem radia, w podłokietniku, siatka na plecach przednich siedzeń też służy jako swego rodzaju schowek i mój ulubiony schowek pod kierownicą na okulary:D ogólnie bajka jeśli chodzi o umiejscowienie wszystkiego w samochodzie np dźwigni ręcznego i zmiany biegów super. Kiedy trzymam rękę na podłokietniku mam od razu pod ręką obydwie dźwignie, zero jakiegokolwiek sięgania gdzieś tam po coś tam. Wiadomo nie jest to bmw z kokpitem w stronę kierowcy ale przyciski są w miejscach gdzie powinny być oprócz świateł przeciwmgielnych które są za kierownicą. Mały bagażnik niestety, trochę nadrabia podnoszona tylna półka jeśli chcemy załadować coś wyższego. Nie jest to samochód rodzinny wiadomo. Dwie średnie torby podróżne w bagażniku i zostaję miejsce już tylko na waciki:D
Ogrzewanie wystarcza wiadomo to benzyna chwila moment i jest ciepło, nie dorównuje to mercedesowi i jego sławnego ogrzewania ale jest ok, słabiej za to z klima, ale to wina słabego nadmuchu. Na ostatnim biegu wieje dość fajnie ale jednak w audi miałem huragan w samochodzie, wiało jak diabli. Parująca tylna szyba trochę denerwuje, popada deszczyk i już cały samochód zaparowany a tylną szybę najgorzej odparować. Z przednią i bocznymi nie ma problemów, są stałe nadmuch na te szyby jeśli mamy włączoną opcję nawiewu na szyby.
Tu też o dziwo dobrze, z przodu wiadomo więcej miejsca i siedzi się na \"ziemi\":D z tyłu nawet nie wiedziałem że jest tak dużo miejsca póki nie przejechałem się z kolegą jego mazdą. naprawdę ten samochód wygląda jakby z tyłu było miejsce na foteliki dziecięce i nic więcej a tu \"zonk\", we 4 osoby jedzie się wygodnie nikt nie narzeka a i w 5 da się radę spokojnie.
Do 100km/h ok później już robi się lipa, drzwi bez ramek robią swoje, zaczyna gwizdać i szumieć, silnik też nie jest cichy przy większych obrotach ale fajnie brzmi:D no najgorzej to te szyby dlatego daję 3.
Spalanie trochę boli. W trasie ok bo 8litrów ale już na krótkie dystanse dochodzi do 10. trochę boli ale coś za coś. trzeba szanować obroty silnika to nie ma tragedii.
jakość pierwsza klasa, cena również, żaden szkop czy szwed nie ma startu z japońcem:D kupować i ciszyć się każdym kilometrem.
na swoje lata jest ok, ale tu jakiś przycisk się wyrobi i trzeba wiedzieć jak go wcisnąć żeby działał to znowu szczotki silniczka szyby do wymiany, no takie duperele się zdarzają przynajmniej u mnie.
żadnych usterek, wszystko co najważniejsze jest sprawne, tutaj zero zastrzeżeń.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 i 16V 114KM 84kW [l/100km]

8,7