Ocena kierowcy - Mazda 323 VI F

mouses1@poczta.onet.pl, 13 lat temu
Silnik 1.5 16V 88KM 65kW
Rok produkcji 1998
Mazda 323 VI F 1.5 16V 88KM 65kW 1998-2001 - Oceń swoje auto
Układ elektryczny : Ogólnie prawie wszystkie elementy pozytywnie zaskakują ze względu na ich bezawaryjność.
Auto bardzo praktyczne i tanie w utrzamaniu z powodu niewielkiego zużycia paliwa i dużej niezawodności. Ma w sobie coś fajnego czego brakuje wielu samochodom w tej klasie. Jest dosyć prosto i solidnie wykonane. Z tym silnikiem raczej dla kobiety i głównie do miasta. Co ciekawe ta Mazda (323F BJ), podobnie do większości modeli tej marki mimo 12 lat wygląda bardzo swieżo. Fajny, solidny, praktyczny kompakt.
Do miasta w sam raz, a nawet więcej... Na trasę trochę za słaby, chociaż jeśli się popracuje lewarkiem zmiany biegów to na wyższych obrotach daje radę. (tak do 120 km/h). Dosyć cichy zwłaszcza na zewnątrz na postoju.
Bardzo przyzwoita, ale bez fajerwerków. Biegi wchodzą dosyć pewnie, ale mogłyby bardziej miękko. Zdarza się, że zgrzytnie ale rzadko (najczęściej przy wrzucaniu wstecznego).
Moim zdaniem nie jest zbyt komfortowy (słyszałem odmienne opinie).Trochę za twardy jak na kompaktowe auto, ale za to bardzo precyzyjny i bezpośredni układ kierowniczy. Bardzo dobrze i pewnie się prowadzi.
Nie mam najmniejszych zastrzeżeń, ale może też dlatego, że jestem przyzwyczajony do większych samochodów.
Wszystko pod ręką i bez zbędnych udziwnień. Zresztą można to powiedzieć o całej konstrukcji samochodu.
Rewelacja. Myślałem, że to przypadek ale przeczytałem w jakimś teście, że jeśli chodzi o szybkość nagrzewania wnętrza to jeden z najbardziej wydajnych samochodów na świecie (TAK TAk to nie pomyłka). Silnik osiąga optymalną temperaturę po około 2-3 minutach. Wentylacja dobra, ale w gorące lato u mnie brakuje klimatyzacji.
Nie jest aż tak wspaniale jak piszą w niektórych testach, ale jak na kompakt bardzo dobrze. Trochę wąsko zwłaszcza z przodu. W tamtych latach był to niby lider w swojej klasie pod względem przestrzeni (nie wiem czy słusznie). Za to przesuwana tylna kanapa to genialny wynalazek. Powinni to stosować we wszystkich samochodach.
Tutaj najwyżej przeciętnie. Chyba będę musiał zajrzeć do tłumików bo niby "nie pierdzi" ale jest dosyć głośno zwłaszcza na wyższych obrotach. Jedynie na postoju cichótko.
Auto zanim zostało przerobione na gaz (oczywiuście sekwencja) palilo średnio na trasie 6.5 l benzyny a w mieście 8.5 l. Po "zagazowaniu" te wartości znacznie się zwiększyły (nawet o 30%). Może gazownik coś spiep...ale ponowna kalibracja nie pomogła, choć silnik na gazie pracuje bardzo przyzwoicie. Naprawy proste więc mało kosztowne, a i rzadko się zdarzają. Ceny części przeciętne. Nie kupujcie tanich amortyzatorów (po 100-150zł) bo niby będą miały jeszcze 60% ale zaczną stukać wewnątrz po roku (usterka trudna do zdiagnozowania).
Auto nie jest najtańsze w zakupie, ale jeśli ktoś znajdzie w miarę zadbany egzemplarz to z pewnością będzie zadowolony. Warte swej ceny.
Pod tym zględem jest rewelacyjnie. Auto ma prawie 12 lat, a cały osprzęt działa bez najmniejszych zastrzeżeń. W prawdzie nie ma tego (bajerów) kto wie ile, ale to co jest nie psuje się. Ogólnie niezawodność i prostota kontrukcji to chyba największe zalety tego samochodu.
Auto ma zrobione 190 tyś.km (a moze i więcej bo kupiłem używane) i nie bierze ani kropli oleju syntetycznego (Castrol Edge 5W30). Poza częściami eksploatacyjnymi nic nie wymieniłem. Jedynie łącznikami stabilatora (przód i tył - japońskie po 40zł/szt).

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.5 16V 88KM 65kW [l/100km]

7,2