Ocena kierowcy - Mazda 323 VI F

xmss, 12 lat temu
Silnik 1.5 16V 88KM 65kW
Rok produkcji 2000
Mazda 323 VI F 1.5 16V 88KM 65kW 1998-2001 - Oceń swoje auto
Silnik : nie do zdarcia.....
Układ elektryczny : choinka na desce ale pewnie z własnej głupowy
Mógłbym pisać i pisać ale dorosłem chyba do konkretnego komentarza i z całą stanowczością stwierdzam, że mazda warta jest uwagi ale... dla statecznych i spokojnych osób. Można nią oczywiście pośmigać ale jest zbyt spokojna do wariacji. Głównym założeniem konstruktorów było aby 323F dowiozła młodą rodzinkę z miejsca A do miejsca B niezawodnie i taka właśnie jest Mazda. Chcesz zapomnieć o stresie kup sobie Mazdę...
starałem się jak mogłem aby go naprawdę przetestować i muszę przyznać że wygrał ze mną. Testowałem na nim nie wymienianie oleju przez 40tys.km aby sprawdzić czy się da i da się, mazda pokazała że jest zrobiona na lata...
również świetna robota japońskich inżynierów, skok lewarka wyczuwalny i sztywny więc wiadomo jaki bieg wchodzi, co prawda nieco za długie skoki ale jednym palcem można zmieniać biegi. Krzaczenie przy wstecznym pojawia się sporadycznie.
jak na kompakt to widać że skierowany głównie to młodych osób bez lub z dziećmi, dobre trzymanie na drodze i podczas manewrowania. Świetne wyczucie samochodu pozwala na szybkie i precyzyjne działania. To chce zrobić to mazda robi bez gadania.
przód i boki jest świetnie ale do dzisiaj nie mogę wyczuć gdzie kończy się klapa, sam się sobie dziwie ale naprawdę jak dojeżdżam do przeszkody i wydaje mi się, że to już koniec po wyjściu okazuje się, że zostaje jeszcze pół metra.
z małym minusem za przełączniki pod kierownicą, jest ich kilka i ciągle mi się mylą w nocy.
w zasadzie bez zbytnich kłopotów, chociaż jadąc rodzinką w deszczowy dzień jest problem z tylnymi szybami, gdyż cały czas są zaparowane, potem nocny mrozek i skrobanie...
no tutaj to magdalena przeszła moje najśmielsze oczekiwania jak na tak mały samochód.... bez komentarza bo to jest poprostu mistrzostwo świata choć kosztem wygłuszenia zapewne. Bagażnik też całkiem całkiem, przesuwana kanapa no i ta przestrzeń za kierownicą w tak małym segmencie to prawdziwy kpt Biceps :)
no tutaj to juz klasyka japońskich samochodów z XX w. Do 80 jakoś tam jest ale powyżej to szum i chałas w zasadzie staje się delikatnie uciążliwy na długiej trasie.
tutaj też nie ma aż takiej rewelacji. Średnio ok 8-9l/100km, fakt w trasie zejście do 6.5l nie jest sztuką ale jazda po mieście z tak małym motorem mogłaby być nieco ekonomiczniejsza. Co prawda przed zakupem słyszałem o sporym apetycie więc nie mam zastrzeżeń.
w ciągu 2 lat staniało o jakieś 2000 od zakupu więc w zasadzie norma. Zakup tańszy niż konkurencja więc jest nieźle.
ehhhh ciekawe czy kiedyś będę miał okazję równie rzadko zaglądać do mechaników co mazdą. Drobne usterki się zdarzają ale..... nigdy mnie nie zawiodła (40tys km), codziennie zapala i codziennie dojeżdża pod wskazany adres.
bez komentarza, co ma się popsuć w tak prostym i świetnie złożonym samochodzie, koło ma się urwać albo tłumik odpaść??? choćbym się starał to naprawdę kawał japońskiej roboty. Testowałem bardzo dziwny przypadek braku wymiany oleju i dopiero przyparty do muru przez mechanika zgodziłem się na wymianę błota bo tyle zostało z oleju. WIĘC apeluje - zmieniajcie olej (niekoniecznie co 10tys ale zmieniajcie). Mazda nie straciła absolutnie nic na dynamice i pracy silnika co całkowicie potwierdza jej krążące opinie

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 16V 88KM 65kW [l/100km]

6,4