Ocena kierowcy - Mazda 323 VI F

Arczi, 8 lat temu
Silnik 1.6 16V 98KM 72kW
Rok produkcji 2002
Mazda 323 VI F 1.6 16V 98KM 72kW 2000-2003 - Oceń swoje auto
Silnik : Jest bardzo dynamiczny i zrywny, chcesz wyprzedzać? Redukcja na trzeci bieg i jedziesz:)
Karoseria : Niestety korozja jest uciążliwa w mazdach
Mazda 323F jest moim drugim samochodem. Generalnie samochód pojemny, dobrze się prowadzi, pali jak każde inne autko o zbliżonej pojemności, a kopa ma :) Jeśli chodzi o awaryjność to przez 1,5 roku użytkowania samochodu nie zepsuło się nic.
Silnik jak na 1.6 98 km jest bardzo żwawy, wyprzedanie rzędu samochodów czy ciężarówek nie jest dla niego problemem. Powyżej 3 tysięcy obrotów silnik robi się dynamiczny, poniżej niekoniecznie. Po kupnie od razu wymieniłem olej. Od tego czasu nie dolewałem grama oleju :) Najwyższa prędkość jaką udało mi się wycisnąć to 180 km/h, wycisnąłby zapewne te 190, a może i 200, ale to już męczenie silnika. Silnikowi daję notę 5/5 i nie jest to wygórowana ocena, ale rzetelna opinia.
Skrzynia sprawuje się dobrze, ale daję ocenę 4/5 z racji czasami ciężko wchodzącej trójki (kwestia przyzwyczajenia) oraz zbyt krótkiego ostatniego biegu, ponieważ przy prędkości 100 km/h mamy ok 3k/obr/ min
Jeśli chodzi o zawieszenie to nie mogę się do niczego doczepić. Samochód jest przyczepiony do jezdni oraz płynnie wchodzi w zakręty, czuję się w nim pewnie w zimę jak i w lato.
Widoczności daję opinię 3+. Szerokie tylne słupki utrudniają troszeczkę cofanie oraz wysoki tył nie pozwalają mi ocenić dokładnej odległości dzielącej pojazd od przeszkody, lecz jest to również kwestia przyzwyczajenia.
Ergonomia daję 5/5 Schowek z przodu jest wystarczająco pojemny, jest również sporo innych mniejszych schowków z przodu, w drzwiach oraz z tyłu znajdziemy mini śmietniczkę :)
Klimatyzacja działa wzorowo, w upały 35 stopni ratowało życie naszej rodziny :) A z kolei w zimę nagrzewa pojazd w minutkę.
Przestrzeni mogę dać z całego serca i z czystym sumieniem notę 5/5. Jako kierowca miejsca mam, aż nad to, jako pasażer z przodu mam bardzo komfortową pozycję i ilość miejsca, z tyłu również na nogi jest bardzo dużo miejsca jak na Kompakt. Z tyłu siedzi się wysoko i wygodnie.
Jeśli chodzi o wyciszenie dam 3+/4-, ponieważ powyżej prędkości 100km/h robi się głośno.
Spalanie 8 litrów w mieście, awarii jak na razie brak. Koszty filtrów, wahaczy itp w przystępnych cenach.
Za niewysoką cenę otrzymujemy niezawodny pojazd z atrakcyjnym wyposażeniem jak na ten rocznik.
Z drobnych usterek, jak na razie to tylko wymiana żarówki w tylej lampie oraz napełnianie klimy, lecz to już chyba nie usterka...
Brak i oby tak pozostało na zawsze :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 16V 98KM 72kW [l/100km]

7,9