Ocena kierowcy - Mazda 626 V Kombi

marekdanecki@wp.pl, 13 lat temu
Silnik 2.0 TD 101KM 74kW
Rok produkcji 1999
Mazda 626 V Kombi 2.0 TD 101KM 74kW 1998-2001 - Oceń swoje auto
Inne : Ceny części po tym jak zostałem nimi wcześniej nastraszony. I trwałością auta mimo tylu lat i przebiegu nadal OK.
Karoseria : Korozja na tylnych nadkolach
Zamiast doskonale napisałbym bardzo dobrze bo doskonałych nie ma. Miałem już kilka samochodów a jeździłem kilkudziesięcioma i mogę z czystym sumieniem polecić. Na plus dla wszystkich Mazd można zaliczyć super forum na mazdaspeed.pl sporo informacji.
Elastyczny jest, chociaż na wysokich obrotach naprawde zaczyna jechać (wiadomo 16V). Co do kultury pracy to jest głośny ale nie klekocze tylko raczej warczy.
Chodzi przyjemnie nie pozostawia wątpliwości, że bieg wszedł. Na początku po zakupie lekko haczyła a z czasem nie mogłem w ogóle wrzucić biegu. Wystarczyło wymienić wysprzęglik za całe 80zł (ten droższy) i jest super.
W moim kombi zawieszenie zdecydowanie nie nadaje się do ostrej jazdy jest raczej nastawione na komfort. Miękkie i sprężyste nie lubi przeładowania. Przy zakupie felg ET najlepiej zachować zalecane przez producenta czyli 55 bo inaczej opona może przycierać na wybojach o tylne nadkola.
Tu nie mam najmniejszych zastrzeżeń, pomijając wymiary auta taką swobodę w parkowaniu dawało mi tylko Polo.
Umiejscowienie przełączników w stylu japońskim, jak ktoś miał do czynienia to na pewno sobie poradzi a przywyknąć też nie jest trudno. Na 5 zasługują rozwiązania wnętrza z zakresu ustawiania foteli (przesuwana i pochylana tylna kanapa ekstra) oraz schowków.
Narzekać nie można - w zimie dogrzewanie webasto (w tej wersji to standard) latem automatyczna klima (niestandatdowa).
Jeżeli miałeś do czynienia z Mercedesem 124 albo okularnikiem to dla pasażerów zwłaszcza tylnych siedzeń Mazda oferuje zdecydowanie więcej (na poziomie Passata B3/B4) bagażniki porównywalne łącznie z dodatkowym oświetleniem. Dziwny jest w moim aucie dobór kolorystyki wnętrza - niebieskie welury i wykładziny + pseudo plastikowe drewno trochę się na początku z tego śmiałem a potem olałem.
Niestety najsłabszy punkt diesel mocno daje się we znaki nie jest to co prawda stary Ikarus ale przy wyższych obrotach jest głośno. Podobno można poprawić fabrykę w zakresie wygłuszenia - popracuję nad tym.
Spalanie naprawdę dobre 70/30 miasto/trasa niezmiennie 6,5l/100km. Ciężko mi napisać coś więcej o spalaniu bo waha się ono w moim przypadku o 0.5l/100km od średniej wartości. Co do ceny części nieprzesadzałbym poprostu nie występują najtańsze zamienniki i trzeba zaopatrywać się w te bardziej markowe. Biorąc pod uwagę, że te bardziej znane zamienniki do Mazdy kosztują tyle samo co do bardziej popularnych marek ceny części są na tym samym poziomie a my mamy pewność co do jakości.
W cenie np. 5 lat starszego Passata mam młodszą 626 z oszczędnym dieslem, automatyczną klimą, 4 poduszkami, 4 elek. szybami, welurem i kilkoma bajerami specjalnie od Mazdy. Nie martwiłbym się cenami ani dostępnością części nie ma z tym problemu.
Po zakupie usunąłem np. problem z otwieraniem maski 5 min., ostatnio regulacja klapy bagażnika, trochę oleju na prowadnice foteli a poza tym to raczej konserwacja. Spory minus dotyczy nie samego samochodu ale mechaników potrafiących go obsłużyć (mieszkańcy np. Wrocławia nie muszą się martwić, ale nie tylko oni zdecydowanie radzę poszukać)
Z tego co wiem ten model nie wykazuje jakiś specyficznych niedomagań, może poza jedną przypadłością - korozją na tylnych nadkolach widziałem do na niejednej 626 i u mnie jest ten sam problem. Na wiosnę reperaturka i tyle.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TD 101KM 74kW [l/100km]

Dziennik kosztów dla Mazda 626 V Kombi 2.0 TD 101KM 74kW