Ocena kierowcy - Mazda Demio I

Silnik 1.5 16V 75KM 55kW
Rok produkcji 2001
Mazda Demio I 1.5 16V 75KM 55kW 1997-2001 - Oceń swoje auto
Inne : bezawaryjność
long story short - samochód zaskakuje kilkoma pozytywami, między innymi foremnym i całkiem pakownym bagażnikiem. wersja którą jeżdżę ma automatyczną skrzynię biegów, więc auto jest bardzo wolne i całkiem sporo pali, biorąc pod uwagę osiągi. samochód dostałem 'w spadku', ale drugi raz pewnie wolałbym się go pozbyć, dołożyć trochę i kupić coś większego. jednego demio nie można odmówić - bezawaryjności. mimo, że nie przepadam za tym autem, to dbam o nie i wizyty u mechanika to eksploatacja.
słaby, niezbyt ekonomiczny mimo małej pojemności i mocy. z drugiej strony bezawaryjny, w dobrą dostępnością części. słabo przyspiesza, szczególnie w połączeniu z ultrawolną i szarpiącą automatyczną skrzynią biegów.
w moim egzemplarzu mam 4-biegowy automat, któremu w pierwszej kolejności brakuje jednego biegu ;) automat zwiększa spalanie, co nie jest jeszcze taką tragedią. tragedią jest przyspieszenie, które od 0-100 w zasadzie nie powinno być mierzone, żeby nikomu nie zrobiło się przykro. komfort jazdy w mieście oczywiście nieoceniony!
aktualnie moje demio trafiło do mechanika na mały przegląd i wyszło parę baboli w przednim zawieszeniu, ale nic czego nie możnaby nazwać eksploatacją. samochód trochę się buja, jest dość głośny na nierównościach, ale na całe szczęście nie aż tak miękki, jak można by się spodziewać. lubi zanurkować przy dohamowaniu, ale to nie sportowe auto, żeby sztywność łamała kręgosłup.
niestety, mój egzemplarz ma praktycznie wyżarte tylne nadkola, rdza aż się sypie. nic z tym nie robię, bo w najbliższym czasie szykuje się zmiana samochodu, ale wygląda to okropnie. w związku z tymi ubytkami w samochodzie lubi zgromadzić się wilgoć.
wszystko ok, lusterko wsteczny mogłoby być większe, ale ze względu na gabaryty samochodu wszystko widać bardzo dobrze.
zaskakująco foremny i pojemny bagażnik - były momenty, że wybieraliśmy się w podróż przez całą Polskę we czwórkę - ja, zona, córka i kot, zapakowani naprawdę mocno, a i tak zostało jeszcze trochę miejsca w bagażniku. wcześniej zabieraliśmy nawet duży wózek dziecięcy, bezproblemowo wszystko się mieściło. zakładam, że to zasługa linii samochodu, która pozwala dopakować bagażnik dość wysoko.
nie wiem czy to zasługa 4-biegowego automatu, ale w zimie samochód lubi się nie dogrzać, powietrze z wentylacji leci letnie, a nie ciepłe. klima działa bez zarzutu, płynu wystarcza na 2-3 sezony jazdy gorącym latem.
mimo przesuwanej tylnej kanapy miejsca na nogi z tyłu jest dość niewiele. na szczęście córka w foteliku jeździ całkiem wygodnie. jako kierowca nie mogę narzekać na brak miejsca, jednakowoż niezbyt wygodne fotele odbijają się bólem pleców po trasach ponad 100 km.
dość głośno, pomagają na szczęście wąskie opony. zawieszenie lubi głośno popracować, ten typ tak ma najwidoczniej.
dużo pali, ale mało się psuje. opony są wąskie, więc siłą rzeczy tanie. jest ok, ale jeśli jeździ się tylko po mieście to mój egzemplarz potrafi spalić nawet 12-13 litrów na 100 km. może to wina automatu.
w tej cenie dostaniemy bezawaryjny, sprytny, foremny samochodzik, które może nie jest idealnym kompanem w podróży na drugi koniec świata, ale na pewno nie zawiedzie i niejednokrotnie odwdzięczy się gabarytami pozwalającymi wcisnąć się naprawdę wszędzie.
brak, wszystko co robiłem przez 3 lata (ok. 35000 km) w tym samochodzie to eksploatacja.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 16V 75KM 55kW [l/100km]

9,3