Ocena kierowcy - Mercedes 190

Kamil, 7 lat temu
Silnik 2.0 E 118KM 87kW
Rok produkcji 1991
Mercedes 190 2.0 E 118KM 87kW 1984-1993 - Oceń swoje auto
Jako młody pasjonat marki Mercedes uznałem, że pierwszym samochodem musi zostać model w201, najlepiej w wersji benzynowej i z automatyczna skrzynią biegów. Pół roku poszukiwań zaowocowało i stałem się posiadaczem zdrowego egzemplarza, praktycznie pozbawionego dodatkowego wyposażenia. Piękno tkwi w prostocie. Wspaniały samochód o fenomenalnych właściwościach jezdnych, wyjątkowej trwałości i pięknej linii, która cieszyła oko za każdym razem, gdy zmierzałem w jej kierunku. Rozstaliśmy się na rzecz c124. Nadal mam wątpliwości, czy była to słuszna decyzja.
Piękne brzmienie, wystarczające osiągi, ale niestety silnik na mechanicznym wtrysku wymaga odpowiedniej wiedzy, a o taką coraz trudniej. Brak specjalistów skutkował nierówną pracą, czy wysokim spalaniem, mimo wymienienia sporej części elementów silnika.
Czterobiegowa automatyczna skrzynia biegów ruszająca z drugiego biegu działała bez zarzutu, zawsze płynnie zmieniając biegi. Nieoceniona w ruchu miejskim, w trasie wywołująca uśmiech na twarzy w momencie aktywacji pełnej mocy przy użyciu kick-downu.
Wyjątkowo komfortowy samochód, który mimo to zachowuje świetne właściwości jezdne i poczucie bezpieczeństwa. Stworzony do jazdy po mieście jak i szybkiej jazdy w zakrętach za sprawą zaawansowanej konstrukcji tylnego zawieszenia.
Lata 80, czyli duża powierzchnia szyb, a co za tym idzie bardzo dobra widoczność w każdą stronę. Nadwozie typu sedan wymagające wyczucia tyłu pojazdu podczas cofania. Podczas jazdy można podziwiać całą maskę, której koniec zdobi gwiazda.
Wyjątkowo prosty i piękny projekt deski rozdzielczej, który nie stwarza żadnych problemów dla nowego użytkownika. Wygodne fotele jak przystało na Mercedesa. Wystarczająca liczba schowków i miejsc na drobiazgi.
Bardzo wydajne ogrzewanie pozwalające przyjemnie podróżować mroźną porą. Brak klimatyzacji wynagradza szyberdach, oczywiście na korbkę.
Wystarczająca ilość miejsca dla pasażerów w pierwszym rzędzie w każdej płaszczyźnie. Z tyłu niestety dość mało miejsca, szczególnie za plecami wysokiego kierowcy, ale wymiary samochodu nie pozwalają na więcej.
Uwielbiam ciszę w samochodzie, dlatego uwielbiam jazdę w201. Pasażerowie za każdym razem zwracają uwagę na cisze panującą w kabinie pasażerskiej. Mam bezpośrednie porównanie z samochodami z tamtych lat i swojej klasie nie ma sobie równych.
Jeżeli chodzi o spalanie to dość wysokie, ale jak już wcześniej wspomniałem wtrysk mechaniczny wymaga odpowiedniej regulacji. Średnio wychodziło 11/12 litrów (w korkach oczywiście więcej). Trasa z prędkościami do 100 km/h bez zbędnego wyprzedzania skutkowała spalaniem na poziomie 9 litrów. Części zamienne są ogólnodostępne i to zarówno oryginalne, jak i zamienniki. Ceny bardzo przystępne, niektóre wręcz śmiesznie tanie.
Zapłaciłem za swój egzemplarz w 2013 roku 5200 zł. Samochód oferuje osiągi, wysoki komfort, bardzo dobrą jakość wykonania i niezawodność, której dziś już się nie spotyka. Oczywiście zainwestowałem w samochód pewną kwotę, ale też sprzedałem go z zyskiem na początku 2015 roku.
Ciężko wskazać drobne usterki w ponad 20 letnim samochodzie, gdyż mogą wystąpić praktycznie w każdym elemencie. Wszystko wymieniane zawsze na czas, zazwyczaj mimo braku konieczności wymiany (profilaktyka).
Jedyna poważna usterka to defekt cewki zapłonowej (po części z mojej winy), który poskutkował unieruchomieniem samochodu. Poza tym zawsze odpalał, nawet w największe mrozy, czy podczas wysokiej wilgotności powietrza.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 E 118KM 87kW [l/100km]

11,0