Ocena kierowcy - Mercedes Klasa A W168

iron64, ponad rok temu
Silnik 1.7 CDI L 95KM 70kW
Rok produkcji 2001
Mercedes Klasa A W168 1.7 CDI L 95KM 70kW 2001-2004 - Oceń swoje auto
Silnik : Silnik i jego dynamika mnie zaskoczyła. 95 km to nie wydaje się na papierze dużo, ale w rzeczywistości to taki miejski pop.erdalacz.
Inne : Brak
Całokształt oceniam na solidne 4. Przejechałem tym autem około 10 k km, więc nie jest to pierwsze wrażenie, a ocena auta po jakimś czasie. Założeniem tego auta była jazda miejska i możliwie niskie spalanie w mieście, jednak przy zachowaniu dynamiki jazdy. Kupiłem go tak po prostu, bez szukania mercedesa, po prostu szukałem auta taniego w miarę trzymającego się kupy. Auto takie jest. Jest tani w utrzymaniu, nie pali dużo, choć mógłby mniej, usterek zbyt dużo nie ma, dynamika jest, wsiada się wygodnie. No, całokształt na 4 mocne 4.
Silnik jest dynamiczny i aż za mocny do tego auta, jego sprężystość potrafi zadziwić. Jest w stanie zerwać przyczepność jeszcze na 3 biegu, oczywiście trzeba wiedzieć jak używać diesla. Silnik dostaje nowy olej co 10-12 k km, choć komputer podpowiada co 15k km, ale u mnie auto ma ciężkie życie i dostaje olej szybciej. Silnik jest super. Jedna gwiazdka mniej za duży klekot w porównaniu z JTD.
Skrzynia jest precyzyjna, nic nie haczy, chociaż wg. zegarów ma ponad 320 k km przebiegu. Jedynie przy wyższych prędkościach brakuje 6 biegu, no ale sama skrzynia pracuje bardzo dobrze i uczciwie przyznaje jej 5 gwiazdek.
Układ jezdny jest sztywny. Jest całkowicie przewidywalnie, ale sztywno. Taki tam twardy Hans, a nie miękki Alessandro. Zawias jest po prostu sztywny co czasami powoduje dyskomfort na kiepskich drogach. Opony o niskim profilu również się przyczyniają do tego. No niestety, komfort jest taki sobie, lub wręcz słaby, ale prowadzenie dobre.
Karoserii przyjemna, ale podatna na rdzę. Część elementów plastikowych więc nie na wszystkich jest rdza, ale drzwi, i progi to niestety rudzielec atakuje jak szalony.
Widoczność całkiem spoko. Trochę małe lusterka, ale można przywyknąć. Lusterko środkowe to w sumie nieporozumienie jest. Zupełnie nie porównywalne z innymi autami. Tak jakby na siłę je tam dali. Ale jak wspomniałem do wielkości i widoku w lusterkach idzie przywyknąć, poza tym nie mam zastrzeżeń.
Ergonomia spoko. Trzeba trochę przywyknąć do obsługi w początkowej fazie po przesiadce z innego auta. Trzeba choćby pamiętać o światłach (włączyć i wyłączyć, bo nie gasną po wyjęciu kluczyka). Sterowanie szybami na konsoli koło biegów też dziwaczne. Ale to drobnostki do ogarnięcia szybko. Jak ręką przywyknie do innego miejsca to samo się robi wszystko już.
Klima mrozi, grzeje jak na diesla bardzo szybko i skutecznie. Ale z tego co wiem na nagrzewnice elektryczna, więc pewnie dlatego. Tak czy inaczej skuteczność jest wysoka i czy układ chodzenia-grzania oceniam rewelacyjnie. A auto ma w tej chwili 21 lat.
Jak na tak małe autko to przestrzeń jest spoko. Wygodnie się wsiada i wysiada, siedzi się w miarę komfortowo. Trochę krótkie siedziska, ale no autko jest autem miejskim, nie limuzyna, więc można przeboleć, czy też mieć to na uwadze. Same fotele dość wygodne z regulacją wysokości. To pozwala na znalezienie swojego miejsca zerowe o niskiej grubasków, jak i Wysokiemu szczuplakowi. :)
Wyciszenie to słaby punkt tego auta. Wyciszenie silnika jest bardzo słabe. Ja podoklejalem maty i jest lepiej, poziom dźwięku spadł mi o 6dB ale nadal jest głośno w porównaniu z innymi autami. Tutaj ocena słaba po prostu.
W moim pomimo nalotu ponad 320k km na zegarach, a w rzeczywistości nikt nie wie ile, nic w sumie nie dolega. Po zakupie wymieniłem przepływomierz, przewody hamulcowe, klocki i tarcze oraz olej i filtry. Nic więcej. Koszty w sumie zaskakująco niskie były.
Jak dla mnie stosunek cena/jakość jest bardzo dobry. Wiadomo, każdy czegoś innego oczekuje i każdy inaczej oceni. Ja potrzebowałem w miarę bezobsługowego auta, nie palącego zbyt dużo. I to mam. Nie pali dużo, poważnych usterek nie było, auto śmiga aż miło. Jestem zadowolony z kosztów utrzymania tego auta.
Brak usterek. Po wymianach pewnych rzeczy po zakupie auta, nic się nie psuje. Wszystko działa i jest ok.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.7 CDI L 95KM 70kW [l/100km]

Mercedes Klasa A W168 – wystepowanie usterek w zależności od przebiegu