Ocena kierowcy - Mercedes Klasa A W169 Coupe

ToMiś, 15 lat temu
Silnik 2.0 200 CDI 140KM 103kW
Rok produkcji 2005
Mercedes Klasa A W169 Coupe 2.0 200 CDI 140KM 103kW 2004-2010 - Oceń swoje auto
Inne : Przestrzeń dla kierowcy i pasażera oraz bagażnik. Wspaniały silnik CDI.
Karoseria : Skomentuj tę usterkę...
Auto jak na tą klasę bardzo dobre. Nie opłacalne w zakupie jako nowe. Polecam zadbanego 3-4 latka w przeszło połowie niższej cenie. Silnik jednak 140KM (A 200 CDI). Wersja Elegance lub Avangarde (nieco twardsze zawieszenie). Ogólnie auto godne polecenia do miasta, jak i w trasę, dla niewielkiej rodziny jak moja (3 dorosłe osoby + mały psiak).
Silnik to cud miód. Pracuje wspaniale. Zimny jak to diesel troszkę terkocze, ale po nagrzaniu delikatnie sobie mruczy :) 140KM i moment 300Nm przy tych gabarytach auta robi swoje. Bardzo oszczędny mimo dynamicznej jazdy. Wersja 109KM (A180 CDI) zdecydowanie zbyt mułowata.
Ze skrzyni nie jestem do końca zadowolony. Jej plusem jest 6 biegów + R. Chodzi niby w porządku, w miarę płynnie i łagodnie jednak czasami bywa, że jakoś opornie. Niekiedy mam wrażenie przy wbijaniu biegu, że chce on z powrotem wyskoczyć zamiast wejść leciutko na swoje miejsce. Jeżdżę dynamicznie ale ogromną wagę kładę na delikatne posługiwanie się sprzęgłem i skrzynią. Nie wiem... może się czepiam :-)
Twarde (wersja Avantgarde), co ma swoje plusy i minusy. Nie będę się rozpisywał bo każdy ma tu swoje gusta - jedni to kochają inni nienawidzą. Na 17'' felgach i letnich oponach 205, z którymi go przywiozłem auto spisuje się wprost perfekcyjnie, ale pod jednym jedynym warunkiem - dobra, równa droga - wtedy idzie jak po szynach i jedzie się po prostu cudownie. Na koleinach przyjemność z jazdy bardzo spada :( Na zimowych 16'' i oponach 195 jest zdecydowanie lepiej.
Przeszkadzają przednie słupki i lusterko wsteczne. Często to denerwuje ale można się przyzwyczaić. To chyba przypadłość większej ilość nowoczesnych aut. Ot taka konstrukcja.
Jak dla mnie rewelacja. Wszystko proste, intuicyjne i na swoim miejscu. Nie potrzebna żadna instrukcja. Bardzo wygodne fotele. Jakość materiałów na bardzo wysokim poziomie (po bezpośredniej konfrontacji z VW Golfem, Touranem, Toyotą Corollą Verso w salonach). Pełna elektryka, nawigacja itd itp. Bardzo dobry dostęp do żarówek. Wymiana z przodu to kwestia 3-5min.
Bez komentarza. Dwustrefowa klimatyzacja - czysta perfekcja niezależnie od pogody.
Aż dziw bierze, że auto w tej klasie i tak niepozornie wyglądające z zewnątrz może mieć tak dużo miejsca wewnątrz i w bagażniku!! Jednak wystarczy nim zaparkować obok chociażby Corolli Verso, Golfa czy Focusa, żeby wiedzieć skąd się ta przestrzeń bierze. W169 jest naprawdę duży!. W stosunku do poprzedniej wersji W168, ten jest już pełną gębą kompaktem-limuzyną. Przy 4 dorosłych osobach można bez problemu podróżować w dalsze trasy, nikt się nie skarży, nie narzeka, każdy ma sporo miejsca i wygody. Nie czuję się specjalnie zmęczenia nóg czy pleców nawet po 400-500km. Jak na te gabaryty auta jest naprawdę doskonale. Problemy mogą mieć na pewno wysokie osoby (190 i więcej cm), no ale to nie Passat czy Mondeo.
Mogłoby być lepiej. Powyżej 120km/h słychać wyraźne gwizdy pędzącego powietrza z okolicy drzwi, ale o dziwo tylko jednych drzwi. Muszę się temu przyjrzeć bo być może jest to kwestia tylko i wyłącznie uszczelek. Odgłosy z układu jezdnego również dają o sobie znać jednak nie jest to bardzo dokuczliwe.
Co tu mówić... Poezja. W mieście w !masakrycznych! korkach 10-12l/100km, ale to raczej normalne. Przy zwykłej jeździe w mieście 6,5-8l/100km. W trasie na szósteczce robi 5-5,2l/100km przy pełnym załadowaniu, to po prostu miód :-) Przeglądy w ASO jak najbardziej do przełknięcia w odniesieniu do ASO innych marek (nie wierzyć w stereotypy o drogim Mercedesie!). Ceny części wbrew pozorom bardzo niskie. Płacimy wiadomo - za usługi.
Jak wyżej. Nieopłacalne w zakupie jako nowe. Używany 3-4 latek to bardzo ciekawe auto, na pewno warte zainteresowania.
Jak na razie nic się nie dzieje (5 m-cy). Leję i jadę.
Kompletnie nic (5 m-cy). Leję i jadę i mam nadzieję, że tak już zostanie :-)

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 200 CDI 140KM 103kW [l/100km]

6,9