Ocena kierowcy - Mercedes W123 Sedan

Adam Piskorz, 17 lat temu
Silnik 2.0 D 55KM 40kW
Rok produkcji 1982
Mercedes W123 Sedan 2.0 D 55KM 40kW 1976-1986 - Oceń swoje auto
Należy bardzo bacznie przyjrzeć się wszystkim zakamarkom zanim podejmie się decyzję o zakupie konkretnego modelu. Wybór jest spory a ceny niskie, więc warto poświęcić trochę czasu na poszukanie dobrej "beczki". Niestety obecnie tymi autami jeżdzą w 99% ludzie, których nie stać na dbanie o nie, więc znalezienie auta w stanie zdatnym do eksploatacji od zaraz jest niewyobrażalnie trydne. Widziałem już najrozmaitsze przykłady profanacji tych poczciwych aut i aż się przykro robi na taki widok. Pocieszające jest to, że W123 jest już young timerem i z tego powodu niektórzy zaczynają np. sprowadzać te auta w celach kolekcjonerskich. NIe ma się co oszukiwać że w Niemczech modele W123 są w dużo lepszym stanie ale czasem można coś znaleźć więc może warto poszukać przed zakupem.
Jest to najsłabszy silnik w tej rodzinie aut i niestety to się czuje. Nie ma tzw. "opcji wyprzedzania". Mimo to autem jeździ się bardzo przyjemnie i jego powolne zbieranie się nie irytuje tak jak w innych samochodach o podobnych parametrach. Kultura pracy silnika jest bardzo wysoka i w połączeniu ze znakomicie zestopniowaną skrzynią biegów to w pewnej mierze rekompensuje inne niedostatki.
Jak już wspomniałem skrzynia biegów jest jedną z mocniejszych stron tego auta. Biegi wchodzą miękko i dość precyzyjnie. Konstrukcja 4-ro biegowa do tego silnika spisuje się optymalnie.
Majstersztyk. Mimo ćwierć wieku na drodze, ten samochód znakomicie się spisuje nawet w ostrym zakręcie. Żadnych pisków, stuków itd. Zawieszenie wybacza bardzo dużo i trzeba uważać przy przesiadce do innego auta, żeby nie przesadzić. To co wytrzyma "beczka" może wykończyć niejedno nowoczesne auto.
Widoczność znakomita zarówno w przód i tył jak i na boki. Znakomicie się parkuje nawet przy niewielkiej ilości miejsca raz ze względu na widocznośc a dwa ze względu na tylny napęd dzieĸi któremu auto ma świetny promień skrętu. Wcisnąć można się prawie wszędzie mimo gabarytów auta.
Nie chcę powtarzać w kółko tego, co piszą inni właściciele. Po prostu widać że ktoś pomyślał przy konstruowaniu tego auta.
Świetny nawiew i nagrzewnica. Auto mimo sporej ilości miejsca w środku nagrzewa sie zimą dość szybko.
Chyba nikt nie spodziewa się w tej kategorii złej oceny dla Mercedesa. Mnóstwo miejsca dla każdego niezależnie od wzrostu. Poza tym podłokietnik na tylnej kanapie jest dość przyjemnym dodatkiem.
Wiadomo - jest to konstrukcja mocno przstarzała i trudno porównywać z nowoczesnymi samochodami ale przy takiej ilości plusów "beczki" średnie wyciszenie nie jest niczym, czego można się specjalnie czepiać. Poza tym jest ono przyzwoite a dźwięk silnika mimo, że to typow "klekot" jest na tyle miły dla ucha, że mi to nie przeszkadzało.
Nie sposób porównywać ekonomii spalania tak starych aut z konstrukcjami współczesnymi ale silnik 2.0 diesel na tym tle prezentuje się jeszcze nie najgorzej w porównaniu z paroma innymi członkami tej rodziny. NIestety okupione jest to wybitnie słabymi osiągami ale jak wspomniałem w tym aucie z dziwnych powodów nie jest to tak irytujące jakby się mogło wydawać. Auto porusza się dostojnie i szybkie przyspieszanie nie za bardzo by do niego pasowało. Tak czy inaczej średnie spalanie przy rozsądnej jeździe nie spadało u mnie poniżej 7 - 7,5l/100km
Jeśli chodzi o stosunek jakość/cena to przy całym szeregu zastrzeżeń spowodowanych wiekiem tych samochodów, muszę i tak przyznać że Mercedes 123 jest znakomitym autem i jest mi trochę szkoda, że go sprzedałem. Ten model można kupić za takie grosze, że to są normalne jaja a samochód nawet bez inwestowania złotówki może przekulać się do momentu kiedy zastrzyk gotówki pozwoli wreszcie się nim zająć. Ja miałem nieco wygórowane wymagania i sprzedałem swoją beczkę na rzecz modelu W124 300D. Komfort w środku może i większy oraz oczywiście osiągi nieporównywalne ale beczka miała w sobie to coś, czego nie ma już chyba żaden inny model (no może poza W116 i W126)
Nie wiem czy jest sens pisać o takich rzeczach bo w przypadku aut z przełomu lat 70/80 jest to rzecz na tyle indywidualna i zależna od masy czynników, że moje doświadczenia mogą się mieć nijak do oceny innych właścicieli. Moje auto było średnio zadbane kiedy je kupiłem i niestety doprowadzenie go do stanu, w którym nie raziło mnie zbyt dużo rzeczy zajęło mi rok i pochłonęło oprócz pieniędzy mnóstwo pracy i "grzebania". Stan niektórych podzespołów był tak zły, że wyciąganie ich w celu wymiany przypominało wykopailska ;-).
Generalnie chcąc być obiektywnym muszę przyznać że "beczka" jest jednak bardzo trwała i ewentualne niedomagania wynikają z zaniedbań poprzednich właścicieli. Auto ma znakomite blachy i silniki których długowieczność jest już legendarna. Beczka nawet przy sporych uszkodzeniach pojedzie kiedy inne auta odmówią posłuszeństwa. Mi samochód zatrzymał się tylko dwa razy - raz ze względu na niedokręcony przewód od rozrusznika (wtedy nie tyle się zatrzymał co nie zapalał) a drugi raz z powodu tłoczka w pompie paliwowej który wymieniłem za 30zł. Poza tym samochód dużo wcześniej sygnalizuje że coś jest nie tak, więc raczej nie ma mowy o nieplanowanych usterkach. W mercedesie coś może się zużyć ale prawie nigdy się nie psuje.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 D 55KM 40kW [l/100km]

7,8