Ocena kierowcy - Mercedes W123 Sedan

voytek, 16 lat temu
Silnik 2.0 D 55KM 40kW
Rok produkcji 1976
Mercedes W123 Sedan 2.0 D 55KM 40kW 1976-1986 - Oceń swoje auto
Układ hamulcowy : W 30- letnim samochodzie na obu osiach hamulce tarczowe. Przy awaryjnym hamowaniu ze 100km trzeba uważać żeby gałki oczne nie rozprysnęły się naprzedniej szybie.
Układ elektryczny : czasem styi żarówek potrafią zaśniedziec i światła przestaja świecić.
Silnik : Mercedesy nie lubia jak się je przegrzewa.
Podczas mojego użytkowania auto spisywało się bardzo dobrze i praktycznie nigdy mne nie zawiodło, teraz używa juz go nowy właściciel i z tego co wiem jest równie zadowolony co ja.
Silnik w stanie idealnym, po remoncie zrobionym przeze mnie po pół roku użytkowania (mercedesy nie lubią jak sie je przegrzewa, ja to zrobiłem 3-krotnie), odpalał od "kopa" nawet przy 20stopniowym mrozie. Ocena dobra tylko dlatego że 55KM to trochę mało jak na takie duże auto. Na starcie mamy małe szanse ze średnio wytrenowanym rowerzystą.
Skrzynia automatyczna 4-stopniowa dobrze współpracowała z silnikiem. Dużą zaletą jest tak zwany "Kick Down", który po włączeniu zrzuca jeden bieg niżej (włącza się tryb sport). Przy czym przy tak małym silniku przydała by się ręczna skrzynia. Jeśli zauważycie problemy z przerzucaniem biegów polecam sprawdzić 2 rzeczy: 1) Poziom oleju w skrzyni (wchodzi 11litrów!) 2) Filtr w skrzyni (filterek jest metalowy, a olej dość agresywny).
Zawieszenie w tym aucie to perełka. Auto trzyma się drogi jak przyspawane, ostre zakręty można pokonywać nawet przy dużych prędkościach (trzeba mieć dobre opony),patent robi swoje (przednie koła pochylają się na zakrętach jak w motocyklu). Średnica zawracania jest rewelacyjna, przy tej długości auto zawraca niemal jak maluszek.
Widoczność w każdym kierunku jest bardzo dobra, jedyne zastrzeżenia można mieć do lusterek zewnętrznych (widoczność mogłaby być troszkę lepsza).
Wnętrze jak na swoje 30 lat jest bardzo nowoczesne. Przełączniki są dobrze rozmieszczone, nie są zbyt blisko siebie jak to ma miejsce w wielu nowych autach. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie podstawowych urządzeń (wycieraczki, kierunkowskazy, światła) na jednej dźwigni.
3-stopniowa regulacja nawiewu działa, bardzo dobrze, podobnie jest z ogrzewaniem które reguluje się bardzo płynnie.
Przestrzeń na głowę jak i na nogi zarówno z przodu jak i z tyłu jest wystarczająca dla 4 większych osób, szerokość auta również jest wystarczająca i pasażerowie nie stykają się ramionami.
Wyciszenie auta nie jest rewelacyjne ale większość osób nie narzeka na charakterystyczny odgłos ze strony silnika.
Zużycie ON na poziomie 8 litrów na 100km jest wynikiem dobrym jak na wielkość aua. Części są łatwo dostępne i ceny ich nie sa za wysokie.
Auto w dobrym stanie można już kupić za 3000zł. Stare Mercedesy są jak wino im starsze tym lepsze i praktycznie sie nie psują.
Jedyny problem jaki miałem z tym autem to zaśniedziałe styki w tylnym świetle postojowym.
Z poważniejszych usterek mogę wymienić przede wszystkim remont kapitalny silnika ( z mojej winy), i wymianę praktycznie całego przedniego zawieszenia (gałki, przeguby itp. czyli nic niezwykłego podczas normalnego użytkowania).

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 D 55KM 40kW [l/100km]

8,8