Ocena kierowcy - Mitsubishi Lancer IX Sportback

yosa, 5 lat temu
Silnik 1.8 MIVEC 143KM 105kW
Rok produkcji 2012
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Mitsubishi Lancer IX Sportback 1.8 MIVEC 143KM 105kW 2008-2015 - Oceń swoje auto
Po 7 latach użytkowania, myślę że mogę ocenić właściwie auto. Lancer kupiony w polskim salonie z fabryczną instalacją gazową. Mimo kilku lat jego wygląd nie zestarzał się zbytnio. Jest to bardzo trwałe, bezawaryjne i przede wszystkim oszczędne auto. Moim zdanie zasłużył na ocenę bardzo dobrą z minusem. Minus za czarne, trochę smutne wykończenie wnętrza i za jakość plastików
Główną zaletą tego silnika jest jego trwałość i to że nie wymaga właściwie żadnej obsługi (łańcuch). Co do mocy, to, oczywiście przydałoby się te 30 KM więcej, ale ogólnie nie jest źle. Ponieważ było to pierwsze moje auto z Japonii (tak Lancer jest jeszcze w całości japoński!) to musiałem się przyzwyczaić kręcić go na wysokich obrotach. Wtedy daje naprawdę dużo radości z jazdy i ciągnie gdy słabsze diesle dostają już zadyszki. Na gazie, nie odczuwa się spadku mocy.
Skrzynia biegów bardzo precyzyjna. Po niemiłych doświadczenia z innymi autami (opel i ford), od początku byłem nią po prostu zachwycony. Co ciekawe, po siedmiu latach użytkowania wydaje mi się że chodzi jeszcze lepiej. Jedyne do czego można by się przyczepić to brak 6 biegu, ale taka skrzynka nie była dostępna :(
Zawieszenia moim zdaniem bardzo dobrze zestrojone, ani za miękkie , ani za twarde. Bez pełnego obciążenia wręcz idealne. Z pięcioma osobami na pokładzie i bagażem trzeba uważać na drogach lokalnych, bo tył potrafi dobijać. Latem, na felgach 18' i szerokich oponach po prostu bajka.
Tutaj dam uczciwie 4, bo blacha dość cienka i podatna na wgniecenia. Trzeba uważać ! natomiast lakier, jak lakier w nowych samochodach, dość słaby , ale jak się dba , tak jak ja to robię , to wygląda bardzo dobrze. Co do bryły auta, to każdy ma swój gust, ale wydaje mi się że Lancer jest jednym z najbardziej oryginalnych aut.
Daję 5 bo w moim przypadku doposażyłem auto w kamerę cofania z 10 calowym wyświetlaczem. Jak go kupiłem to tego nie miał i dałbym 3. Teraz jest super!
Moim zdaniem samochód jest bardzo dobrze pomyślany jeżeli chodzi o obsługę. Wszystkie przełączniki bardzo wygodne i w zasięgu ręki ( no może "info" nie, ale po czasie można się przyzwyczaić). Co ważne, nie ma za dużo przycisków i bardzo szybko można nauczyć się je obsługiwać. Teraz ze stacją multimedialną wiele funkcji obsługuję dotykowo. Wielki plus za bardzo duże lusterka (regulowane i podgrzewane)
Zarówno klimatyzacja jak i wentylacja działają perfekcyjnie. Co ciekawe nie ma tendencji do parowania szyb, co miałem w kilku poprzednich autach.
Mało jest chyba tak pojemnych aut (chodzi o środek, nie o bagażnik, który jest dość przeciętny!). Z tyłu kanapa jest osadzona bardzo nisko i siedzi się naprawdę rewelacyjnie. Bardzo dużo miejsca na nogi!. Na środku tylko nieznaczne podwyższenie, więc jest bardzo dobrze. Tunel w normie. Natomiast z przodu bardzo wygodne duże fotele (choć mogłyby mieć trochę więcej trzymania bocznego). Sprawna regulacja. Bez problemu można znaleźć dobrą pozycję za kierownicą
Przed zakupem dużo czytałem o słabym wyciszeniu. Myślę że jak na zwykły kompakt to jest dobre, dlatego daję 4. Nie można jednak porównywać Lancera do aut klasy premium. Dywany są dość cienkie, a pod nimi prawie nic.
Fabryczna instalacja LPG sprawia, że auto jest bardzo ekonomiczne Zwykle starcza mu 9-10 litrów gazu. Na benzynie jest gorzej, ale bez dramatu (8 litrów 50/50 trasa , miasto) . Ceny przeglądów w normie jak kupi się swoje materiały. Serwis instalacji gazowej około 220 zł rocznie ( dwa przeglądy). Daję 5 , bo auto nie miało żadnej awarii przez 7 lat!!!
Jak go kupowałem nie było żadnego auta z fabrycznym gazem i tak bogatym wyposażeniem (min. pełna elektryką z czujnikami deszczu, światłami auto, klimatronikiem, 7 poduszkami, nawet kolanowa ...). Nie zawiodłem się na nim i nadal myślę że jest wart swojej ceny. Plus za mały spadek wartości!
Nie mam co tutaj wpisać. Żarówki chyba się nie liczą?
Brak. Wymiana klocków i tarcz hamulcowych zgodnie z przebiegiem.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 MIVEC 143KM 105kW [l/100km]

9,5