Ocena kierowcy - Nissan Micra III Hatchback 3d

Silnik 1.2 i 16V 65KM 48kW
Rok produkcji 2005
Nissan Micra III Hatchback 3d 1.2 i 16V 65KM 48kW 2005-2010 - Oceń swoje auto
Karoseria : Wykończenie i obszerność wnętrza
Myślę, że auto jest najlepszym przedstawicielem swojej klasy (oczywiście rówieśników), ale oceniając je trzeba pamiętać o jednej podstawowej rzeczy. To jest samochód MIEJSKI. Do pracy, na zakupy, na krótkie trasy. Najwygodniej będą podróżować w nim 2 osoby, no może jeszcze z dzieckiem. Nie służy on do dalekich wypadów w 4 osoby, wożenia mebli z Ikei, ani wyścigów. Tak został zaprojektowany i pod tym kątem świetnie się sprawdza. Jeśli ktoś chce zrobić z niego auto rodzinne - to niech zapomni. U mnie jest to drugie auto w rodzinie, jeździ nim głównie żona, ale i mi przyjemność sprawia przejażdżka nim chociaż na co dzień poruszam się kombiakiem prawie 5metrowym i silnikiem 2,5 raza mocniejszym. Micra jak na swoje rozmiary jest dość pojemna, ma akceptowalne parametry, jest starannie i oryginalnie zaprojektowana. Wygląd może budzić kontrowersje, ale nie można odmówić mu spójności i oryginalności. Moja żona nawet na początku myliła micrę z fiatem 500 :) W każdym razie na pewno się wyróżnia spośród polówek i innych punciaków, a też nie jest tak często spotykana na drodze. Jeśli szukasz niedrogiego auta do miasta, auta dla żony, dla córki - możesz brać w ciemno. Nie da się ukryć, że nie jest to męska fura, ale i facet doceni jego jakość wykonania, obszerność i nie najgorsze osiągi.
Nigdy wcześniej nie jeździłem tak małym autem i bałem się, że będzie gorzej. Ale jest nieźle. Silnik chodzi kulturalnie, chętnie przyspiesza, przy normalnych prędkościach jest w miarę cichy, no i na łańcuchu. W kategorii \'do miasta\' silniczek daje radę, auto nie jest zawalidrogą, ale umówmy się, że taka optymalna prędkość przelotowa to jest 80-90 km/h. Oczywiście poleci i 140 na autostradzie, ale wyraźnie słychać, że jest to dla niego męczarnia. Wersja 80KM musi naprawdę dawać radę w tym autku.
Wyraźnie zestrojona pod miasto. Szybkie krótkie przełożenia, które umożliwiają szybkie osiągnięcie \"miejskich\" prędkości. 5tke spokojnie można wrzucić przy 50km/h za to brakuje jeszcze jednego przełożenia wyżej żeby z pełną kulturą przekroczyć 100kmh. Wajcha chodzi nad wyraz gładko i przyjemnie. Nich nie haczy, precyzyjnie trafia w biegi.
Takie małe podskakujące pudełeczko. Mógłby być bardziej miękki, ale podejrzewam, ze wtedy auto mocno straciłoby na sterowności. Już teraz przy jego dość dużej wysokości (jak na tę klasę) wchodzenie z dużą prędkością w ostrzejsze zakręty wymaga dużego skupienia. Ponadto bardzo silne wspomaganie kierownicy sprawia, że auto wydaje się być nadsterowne. Za to na parkingu to jest poezja. Micra jest wybitnie zwinna i łatwa do parkowania.
Świetna w każdym kierunku. Bardzo duże powierzchnie szyb. Z przodu, z miejsca kierowcy widać klosze świateł tak, że łatwo domyślić się gdzie auto się kończy. Lusterka boczne mogłyby być ciut większe.
Wnętrze, jak na auto tej klasy i z tamtych lat jest świetnie zaprojektowane. Przemyślane, minimalistyczne bez porównania ze zwałami plastików w pochodzących z tego samego okresu Yarisek czy Punciaków. Plastiki są twardawe i mają skłonność do rysowania się, ale nie można powiedzieć, że są złej jakości, a przede wszystkim są świetnie spasowane - nic nie trzeszczy. Bardzo estetycznie prezentują sie wstawki z \"perłowego\" plastiku. Generalnie w aucie wszystko jest na swoim miejscu, ale jest kilka może nieistotnych kruczków, o których jednak dobrze wiedzieć: - wajcha wycieraczek nie chodzi w górę-dół! jest sztywna. Wycieraczki przednie uruchamia się pokrętłem na szczycie wajchy (oprócz tego są jeszcze na tym przełączniku 2 pokrętła od spryskiwaczy i uruchamiania tylnej wycieraczki). To jest irytujące i zupełnie nie wiem dlaczego nie mogli tego zrobić \'po ludzku\' - nie ma kontrolki włączonych świateł - nie ma wskaźnika temperatury płynu chłodzącego (jest tylko niebieska lampka gdy płyn jest zimny i czerwona gdy za ciepły). Moim zdaniem ten wskaźnik i tak jest niepotrzebny, szczególnie kobietom :) - ogólnie zegary są dość małe - małe są, przynajmniej dla męskich rąk, są też przyciski na radiu i ciężko wyczuć ich skok.
Szybko, skutecznie, sprawnie i dość cicho. Łatwe intuicyjne sterowanie.
Tu naprawdę jest świetnie jak na tak małe auto. Mam prawie 1.90 wzrostu i nie brakuje mi miejsca z przodu (szczególnie nad głową). Siedzenia jak na japończyka są też nad wyraz szerokie i długie chociaż zupełnie nie mają trzymania bocznego. W kokpicie jest mnóstwo pomysłowych schowków i wieszaczków, nie brakuje uchwytów na kubki (również z tyłu), brakuje za to podłokietnika. W standardzie tylna kanapa jest przesuwana więc jeśli nikt nie jedzie z tyłu to bagażnik można powiększyć do rozmiarów kufra hatchbacka klasy C. Jedynie kieszenie w drzwiach wystarczają tylko żeby wozić tam telefon komórkowy :)
Tak se, chociaż nie mam zbyt dużego porównania z innymi autami tej klasy. Silnik na biegu jałowym jest niewyczuwalny, tak do 3tys obrotów jest w granicach akceptowalności, potem zaczyna się szlifierka. Przy wysokich prędkościach bardzo słychać dźwięk powietrza opływającego lusterka. Podczas deszczu... z tyłu słychać szum wody bijącej o podwozie. Dno bagażnika zrobione z taniej dykty tłucze się na nierównościach. Podstawowe audio jest naprawdę niezłe jak na takie auto :) Odtwarzacz CD + 4 głośniki
Tylko raz byłem w serwisie i nie wydał mi się drogi, ale naprawa była prosta i rutynowa. Auto jeździ tylko po mieście i tylko na krótkich trasach. Spalanie schodzi minimalnie poniżej 7 - litrów jest nie najgorzej chociaż od takiej mocy można by oczekiwać jeszcze mniej.
Mówię o używce. za trochę ponad 10 tys. można dorwać pojemne i przyjemne, ponoć dość trwałe autko miejskie, które wizualnie jeszcze nie trąci myszką.
Zużyty przegub tylnego koła - 200zł z robocizną, zapieczone tłoczki w przednich hamulcach (efekt - piski) - 50 zł za diagnozę i przeczyszczenie, nagar w ryglu centralnego zamka (nieraz nie domykał) - 50 zł za diagnozę i przeczyszczenie. Tylna wycieraczka coś mi nie styka, jeszcze się tym nie zająłem. Poza tym nic, ale zrobiliśmy nim dopiero 5 tys km.
Na razie NIC, ale wygląda na to, że poprzedni właściciel wymieniał w nim rozrząd, mimo że jest na łańcuchu... (tak wynika z faktur, które dostałem przy zakupie)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 i 16V 65KM 48kW [l/100km]

6,8