Ocena kierowcy - Nissan Primera I Hatchback

janczez@o2.pl, 19 lat temu
Rok produkcji 1993
Nissan Primera I Hatchback 1.6 90KM 66kW 1990-1996 - Oceń swoje auto
Przy zakupie następnego samochodu nawet nie będę się zastanawiał i chociaż sceptycy twierdzą, że to taki egzemplarz, to zawsze proszę, żeby pokazali mi "niemca" lub "francuza" (bo włoskie auta się raczej nie liczą) średniej klasy z takim przebiegiem i w takim stanie (około 2% powierzchni zaatakowanych przez rdzę w intensywnie eksploatowanym 11 latku). Zdecydowanie polecam Primerę chcącym jeździć dużo za rozsądne pieniądze. Auto pojemne, szybkie, elastyczne i niezawodne, co po przejechaniu tylu km (a w tym 260tys. na zasilaniu gazowym) mogę stwierdzić bez przesady.
To, że na liczniku mam 356tys. km (i to nie dlatego, że pomyliłem się przy przekręcaniu), dolewam tylko około 1 litra oleju syntetycznego na 15tys., najpoważniejszą naprawą silnika była wymiana pękniętego uszczelniacza na wałku koła pasowego i wciąż bez problemu wyprzedzam nie tylko Ursusy tłumaczy taką ocenę.
Nie ma się czego czepiać, biegi wchodzą gładko i dokładnie.
Pewnie gdyby nasze drogi były takie, jak niemieckie, to byłoby doskonale. Niestety nasza rzeczywistość dobija ruchome elementy zawieszenia i trochę szkoda, że tuleje metalowo-gumowe w wahaczch nie za berdzo dają się wymieniać (jeśli spotkacie takiego co to robi, to nie zostawiajcie mu auta). Oprócz wahaczy przednich (wytrzymują około 60tys., ale są za to coraz tańsze - w 1997 płaciłem 660 za sztukę, a w 2004 -160) często wybijają się łączniki stabilizatora. Ale ogólnie auto trzyma się pewnie drogi (nawet na ostrych zakrętach) i całkiem znośnie kompensuje braki w nawierzchni.
Ta kategoria jest trochę bez sensu, jak ktoś nie czuje swojego auta, to i całkowicie przezroczystym narozrabia.
Daję dobrze, bo do pełni szczęścia brakuje mi podłokietnika i centralki sterowania szybami na drzwiach kierowcy.
Nie narzekam
Poza tym, ja się mieszczę (180cm), małżonka nie narzeka, a z tyłu jest miejsce nie tylko dla dzieci, ale i całej góry śmieci wyprodukowanych przez nie w czasie podróży. Bagażnik 500 l niewiele traci nawet po zamontowaniu zbiornika gazu (oczywiście w zapasie). Auto dla czteroosobowej rodziny doskonałe.
Przy większych prędkościach słychać szum powietrza przy drzwiach, wymaga to niewielkiej inerwencji siłowej i na jakiś czas pomaga. Za to silnika przy normalnych obrotach nie słychać.
Benztyna 9/7, gaz 10/8. Części w coraz bardziej przystępnych cenach (oczywiście poza autoryzowanymi serwisami Nissana) i do tego tanieją. Dostępność większości części nieomal natychmiastowa.
Nowsze egzemlarze mają całkiem przyzwoite ceny, co wziąwszy pod uwagę wcześniej opisane fakty usprawiedliwia ocenę. Ale niestety, dla mnie - sprzedającego, egzemlarze nastoletnie są wyceniane poniżej wartości. Ale cóż, taki rynek, większość z nas ciągle boi się "japończyków".
Te auta nie narzekają na drobiazgi. Wszystko jest spasowane dokładnie i z okolic deski nie dochodzą żadne irytujące dźwięki, przełączniki się nie sypią, instalacja elektryczna działa itd.
Daję 5, bo po przejechaniu tylu kilometrów większość usterek to były drobiazgi (niski koszt i krótki czas naprawy), wynikające raczej ze zwykłej degradacji materiałów np. parciejąca guma w przewodach hamulcowych. Sprawy grubsze to: cieknąca przekładnia kierownicza (mechanicy twierdzą, że ten typ tak ma - używana kosztuje teraz, widzialem na Allegro, około 400 PLN), wymiana sprzęgła (po 300tys. km i wybudowaniu domu, co zapewne skutecznie skróciło jego życie) i peknięta półoś napędowa. Poza tym oczywiście wymiana elementów zawieszenia, ale to rzecz całkowicie zależna od jakości dróg.
Nissan Primera I Hatchback