Ocena kierowcy - Nissan Qashqai I Crossover Facelifting

Rzetelny, 8 lat temu
Rok produkcji 2011
Nissan Qashqai I Crossover Facelifting  1.6 117KM 86kW od 2009 - Oceń swoje auto
Auto idealnie spełnia oczekiwania, pod warunkiem że człowiek świadomie wybiera silnik. Ja wybrałem nieświadomie i bardzo żałuję, bo 1.6 benzyna 117KM to dla mnie nieporozumienie (dużo jeżdżę w trasach) - to auto przyśpiesza tylko powyżej 4000 obrotów na minutę. Poza silnikiem - perfekcyjny
Dlaczego 4 gwiazdki mimo, że go nienawidzę? Bo silnik sam w sobie jest bez zarzutu - totalnie bezawaryjny, cichy, kulturalny, powyżej 4000 obrotów nawet żwawy jak na takie auto. Ale nie da się ruszyć tym samochodem na "samym sprzegle", bez dodawania gazu (dławi się od razu), co jest wyjątkowo irytujące np. w korkach.
To najsłabszy element auta, choć - podobnie jak reszta - totalnie bezawaryjny. ALE STRASZNIE HACZY, strasznie straszliwie. I to niemal na wszystkich biegach (może poza skokiem 3->4). A 1->2 trzeba wręcz użyć siły lub... dużej cierpliwości. A jesli jest zimna (nie daj boże mróż), nie przełączysz na 2, jesli na jedynce rozpędzasz sie więcej niż do 2000 obrotów. No i jako jedyna z całej palety silnikowej ma 5 biegów = przy 140km/h auto ma 4000 obrotów i jest głośno.
Na suchym, jeździ tak samo dobrze (jak nie lepiej) niż BMW. Wręcz niewiarygodnie, jak na SUVika. Na mokrym przy agresywnie branych zakrętach ucieka przód, ale dzieje się to daleko ponad granicą zdroworozsądkowych prędkości (pewnie wskutek lekkiego silnika)
Wszystko wszędzie widać, można przyczepić się jedynie do cłakiem sporych słupków z przodu.
Brakuje schowków, półeczek, itp. Poza 2 otworami przy ręcznym na kubki/puszki/butelki 0.5L i schowka przed pasażerem, nie ma NIC. A jak już w te otwory coś włożę (cokolwiek, choćby puszkę), to mocno przeszkadza w zmianie biegów czy zwykłym trzymaniu reki na podłokietniku.
Jako że mała benzyna to bardzo szybko nagrzewa się (i bardzo szybko wychładza), ale bardzo wolno odszrania/odparowuje przednia szyba. Automatyczna klima 100% poprawnie.
Lepiej niż się spodziewałem - miejsca jest naprawdę więcej, niż można byłoby się spodziewać. Raz nawet wybraliśmy się 4-osobowa rodziną nad morze (ale pakowaliśmy się w reklamówki, w walizki nie dało rady). Bagażnik malutki, ale... Widziały gały co brały.
Silnik bardzo kulturalny, ale już po 50kkm słychać go mocniej niż był nowy. ASO rozkłada ręce i oczywiście mogą na mój koszt po kolei wszystko wymieniać. Szumy (porównując do BMW z 2001 roku) są dużo mocniej słyszalne, szczególnie powyżej 120km/h
Prosty samochód tani w utrzymaniu. Serwis olejowy poza ASO to ok. 400zł, ASO 900-1200. Nic się nie psuje (NIC). Spalanie przy km/h: 90 = 5.7 120 = 7.0 140 = 8.2 160 = 11 Średnio w mieście = 8.5 Średnio w trasie = 6.3 (cały wyjazd ma Mazury rodziną, w kolumnie TIRów 90km/h przez 80% trasy)
Jest chyba najlepiej trzymającym cenę autem na rynku (najniższa utrata wartości). Nie bez powodu. Choć plastiki i ogólnie jakość wnętrza nie jest najlepsza (2 wersja wyposażeniowa Acenta)
Przestało działać automatyczne (2 pozycja) zamykanie szyby kierowcy. poza tym NIC
Nic

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 117KM 86kW [l/100km]