Ocena kierowcy - Nissan Sunny B13 Sedan

tom s., 17 lat temu
Rok produkcji 1992
Nissan Sunny B13 Sedan 1.4 55KM 40kW 1990-1995 - Oceń swoje auto
Inne : jakość wykończenia - wszystko zmontowane bardzo solidnie i precyzyjnie (np: żeby dostać się do prędkościomierza trzeba było odkręcić 16 śrub trzymających elementy kokpitu; w Vectrze tylko 6)
Karoseria : rdzewieje tylna klapa i progi
Silnik : powyżej 200tys.km może brać zbyt dużo oleju
auto trwałe, niezawodne, w miarę proste (ale nie toporne), precyzyjnie zmontowane (nic nie skrzypi), wygodne, z motorem 1,4 niezbyt szybkie. jeśli nie spodziewasz się sportowych osiągów i przestrzeni jak w vanie to dostaniesz wiernego i wytrwałego konia roboczego. ja nie narzekam.
przede wszystkim oszczędny i bezawaryjny, o ile pilnuje się wymian płynów. moc 55KM wystarcza do miasta, ale powyżej 100km/h nie jedzie. przy prawie 200tys.km zaczyna chodzi dość głośno
bardzo krótka 1ka i 2ka (jak się rozgrzeje to ruszam tylko z 2ki). bardzo elastyczne 3ka i 4ka. 5ka to typowy nadbieg.
komfortowo a jednocześnie dość pewnie na zakrętach (o ile ktoś zna umiar) i przede wszystkim bezawaryjnie. w 3-drzwiówkach z tyłu jest zawias niezależny na 2 wachaczach.
trochę przeszkadzają grube słupki przednie (ale w nowych autach jest z tym dużo gorzej)
fotele w rozmiarze azjatyckim (od 1993 dali powiększone) i po 150km zaczyna byc niewygodnie. poza tym bez zastrzeżeń.
w zimie zaczyna grzać dopiero po 5-6km (silnik pracuje na 82´C). przez nawiewy wpada za dużo kurzu.
lepiej niż w golfieIII. z przodu wygodnie i szeroko. z tyłu 2 osoby nie będą narzekać (o ile nie będą to rugbyści). mimo 3drzwi na tył wsiada się wygodnie - odchylane oparcia i odsuwane siedziska (golfIII tego nie ma)
jak na mój gust dość słabo. słychać silnik, opony, a powyżej 80km/h też szum opływającego powietrza
jak na auto w tym wieku i z gaźnikiem to jest super. w trasie pali mi ok. 6l/100km (ale mam wyjątkowo lekką nogę). przy sportowych zapędach bez problemu przekracza 9l w trasie i 12l w mieście (!)
ceny nie są najniższe, ale to co dołożyłem przy zakupie oszczędzam na co dzień przy eksploatacji (bezawaryjny i mało pali). uwaga na koszty napraw - cany niektórych części mogą zwalić z nóg (amortyzatory na tył 245zł. za jeden - w 2005 rynek zamienników był bardzo słaby, teraz jest duuużo lepiej)
suwak obiegu zamkniętego zacięty w poz. ´otwarte´. awaria wentylatora nawiewu. awaria wycieraczki tynej szyby.
zablokowane tłoczki zacisku hamulca przedniego, zdechłe tylne amortyzatory, przerdzewiały próg, zepsuty prędkościomierz i nic więcej. ani razu nie byłem unieruchomiony.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 55KM 40kW [l/100km]

7,2