Ocena kierowcy - Opel Corsa B Hatchback

Silnik 1.2 16V ECOTEC 65KM 48kW
Rok produkcji 1999
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Opel Corsa B Hatchback 1.2 16V ECOTEC 65KM 48kW 1998-2000 - Oceń swoje auto
Autko w moich rękach 4 lata, aktualnie jeździ nim żona, też od 4 lat. Ogólnie samochód przez te 8 lat nigdy nie zawiódł na trasie i nigdy nie wrócił na lawecie. Jak na swoje lata jest ok, jest tanio w naprawie i proste. Wiele rzeczy można samemu zrobić. Oczywiście ma swoje bolączki. Najkosztowniejsze naprawy: utrzymanie nadwozia z dala od korozji i belka skrętna niestety wymagała wymiany.
Bierze olej i to jego główna wada. Oprócz tego jak na moc jest całkiem żwawy i oszczędny. Prócz brania oleju nie ma z nim problemów. Łańcuch rozrządu nie tknięty.
Po blacharce drugi najsłabszy punkt w samochodzie. Skrzynia jest nieprecyzyjna, 3 bieg dziwnie wchodzi i lekko haczy tak samo jak i jedynka. A wbicie wstecznego też bywa wyzwaniem. Tak było przy przebiegu 120 tys km i tak samo jest teraz przy 200 tys km.
Bez zastrzeżeń. Auto prowadzi się dobrze, zawieszenie jest sztywne, ale da się jeździć po dziurach. Co najważniejsze nie jest awaryjne bo tak na prawdę prócz gum i końcówek drążków kierowniczych nic nie wymieniałem.
Kiepsko. Auto po prostu koroduje i to całe. Podwozie, progi, drzwi, klapa, maska, nawet na dachu przy stykach z szybami.
Widoczność normalna, jak to w segmencie ale auto jest małe i zwinne. Brak systemów wspomagających parkowanie ale w tych czasach to normalka. Autem mimo wszystko łatwo się parkuje nawet w ciasnych miejscach.
Nie ma się do czego przyczepić. Wszystko jest czytelne i mega proste w obsłudze. Siedzenia nawet wygodne.
Mam wersję z klimą, która jest całkiem wydajna. Z grzaniem też nie ma problemu. Auto nagrzewa się zimą już po 2 km przejechanych.
3 dorosłe osoby spokojnie się spakują na wakacje. z przodu miejsca wystarczająco dla mnie (175cm wzrostu). Z tyłu spokojnie też dwie dorosłe osoby usiądą. Bagażnik wcale nie taki mały. Corsa nie wygląda, ale w środku całkiem pakowna. Wózek spokojnie woziliśmy w bagażniku jak była potrzeba.
Wiadomo mogłoby być lepiej ale na miasto jest ok. W trasie przy dużych prędkościach autostradowych jest głośno, ale te auto nam służy wyłączenie w mieście.
Z perspektywy 8 lat auto jest na prawdę tanie w utrzymaniu. Części są tanie, robocizna też, mnóstwo zamienników. Tak na prawdę 95% kosztów utrzymania to paliwo. Niestety sporym kosztem jest ogarnięcie blacharki i oprócz tego w ciągu rok schodzi 3-5l oleju na dolewki (oprócz wymiany oleju w ciągu roku).
Auto kupiłem w 2014 roku za śmieszne pieniądze - Chyba 4 tys. Nie sądziłem, że tak długo posłuży rodzinie. Stosunek ceny do jakości na prawdę bardzo dobry. Jak się kupi zdrowy egzemplarz (bez dużej ilości rdzy), to na prawdę wdzięczny samochód.
Korozja, pęknięta belka skrętna, spalanie oleju

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 16V ECOTEC 65KM 48kW [l/100km]

6,2