Ocena kierowcy - Opel Corsa B Hatchback

Szymon, 11 lat temu
Silnik 1.4 i 60KM 44kW
Rok produkcji 1995
Opel Corsa B Hatchback 1.4 i 60KM 44kW 1993-2000 - Oceń swoje auto
Inne : Niskie koszty ekspoaltacji auta. Stosunek jakości do ceny jaką zapłaciłem.
Układ elektryczny
Zawieszenie
Za tą cenę nie kupimy lepszego autka. Idealne na pierwszy samochód lub jazdę po mieście. Bardzo dużo miejsca w środku, osobiście mam 195 cm wzrostu i wygodnie mi się jeździ nawet w długich trasach. Silnik bardzo wytrzymały i prosty w konstrukcji - idealnie nadaje się do montażu instalacji gazowej. Bardzo ładna sylwetka autka. Wnętrze jak na auta z tamtych lat oceniam dość wysoko. Największym minusem jest niestety korozja. Co do zawieszenia to się nie wypowiadam ponieważ żadne nie będzie trwałe na naszych pięknych drogach. Bardzo dobra widoczność, żadnych problemów z parkowaniem. Auto nigdy nie zawiodło w trasie, mimo że tuż tuż będzie pełnoletnie nigdy nie miało poważnej awarii.
Silnik oceniam bardzo dobrze, idealnie nadaje się do instalacji gzowej. 8 - zaworowa bardzo prosta i wytrzymała konstrukcja. Niestety trzeba się liczyć z tym, że to małe autko nie będzie ekonomiczne. W mieście trzeba się liczyć z 10 litrami LPG na 100 km. Na jazdę po mieście 60KM w zupełności wystarcza do tego jest elastyczny - na 5 biegu można jechać 50km/h bez szarpania. Bardzo często z powodu wycieków wymieniać trzeba jedynie uszczelkę pod pokrywą zaworów - średnio co 5 tysięcy kilometrów.
W starszych modelach może występować problem z wybierakiem skrzyni biegów. Wówczas są problemy z wbijaniem jedynki lub wstecznego. Najczęściej pomaga wymiana bolca na wybieraku. W przeciwnym wypadku naprawa może sprawić wiele problemów. Przy takiego autka zakupie polecam sprawdzić właśnie ten element. Ogólnie skrzynie oceniam dobrze. Bardzo krótki pierwszy bieg.
Auto bardzo pewnie się prowadzi, dobrze trzyma się się na zakrętach. Co do trwałości zawieszenia ciężko się wypowiadać skoro każdy zna stan naszych dróg. Ja osobiście nie doświadczyłem żadnej poważnej awarii.
Widoczność w tym samochodzie byłaby bardzo dobra gdyby nie te lusterka boczne. Uważam, że są zdecydowanie za małe choć można się przyzwyczaić i wyczuć gdy ktoś jedzie obok nas. Cofanie ułatwia bardzo niska szyba tylna. Ogólnie ocena bardzo dobra.
Wszystko na swoim miejscu, jedyny mankament to zamek tylnego bagażnika. Można go otworzyć tylko kluczykiem dlatego w wielu momentach musiałem gasić silnik żeby się do niego dostać. Jak na tamte lata wnętrze oceniam pozytywnie, czytelne zegary, schowki, miejsca na napoje. Nie występuje żadne trzaskanie czy skrzypienie. Trzaska tylko ogranicznik drzwi.
Nagrzewanie trwa bardzo krótko. Nawiew pracuje dosyć cicho. U mnie występował tylko problem z parowaniem szyb. Pomogła wymiana filtra kabinowego.
Przyznam, że mam 195 centymetrów wzrostu a fotel w mojej Corsie nie jest nawet odsunięty do końca. Jak na tak małe autko akurat w tym stopniu jest naprawdę rewelacyjnie. Jest mi wygodnie nawet w długich trasach. Uważam, że jest to jedna z najważniejszych zalet tego samochodu.
Przydałoby się wygłuszenie maski, silnik jest bardzo prosty a co za tym idzie też głośny. Według mnie tragedii nie ma, ale powyżej 100 km/h robi się naprawdę bardzo głośno. Do tej prędkości można spokojnie rozmawiać.
Jak na tak nieduży silnik spalanie jest dosyć wygórowane. Mówię tu o LPG. W mieście lekką ręką pali 10 litrów/100km tego paliwa. Na trasie można zejść do ok 8 litrów. Akurat te silniki mowa tutaj o 8 - zaworowych nie królują pod względem ekonomiczności. Rekompensują to jednak swoją wytrzymałością i trwałością.
Auto dla ludzi, którzy szukają bardzo taniego w utrzymaniu autka do jazdy po mieście. Za tą cenę naprawdę nie warto się zastawiać. O ile kupicie Corsę zadbaną będziecie na pewno bardzo zadowoleni.
Psują się takie drobiazgi jak m.in przełącznik kierunkowskazów, siłowniki bagażnika, przepalają się żarówki podświetlenie zegarów, przełącznik obiegu powietrza. Bardzo często będziemy zmuszeni do wymiany uszczelki pokrywy zaworów. Ma podatność na wycieki.
Autko nigdy mnie nie zawiodło, nigdy żadnej awarii, żadnego holowania. Gdyby nie ta korozja na pewno bym go nie sprzedał. Za tą cenę to chyba najlepsze autko jakie możemy wybrać. Niezawodność oceniam bardzo wysoko.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 60KM 44kW [l/100km]

9,3