Ocena kierowcy - Opel Omega B Kombi

Silnik 2.0 i 16V 136KM 100kW
Rok produkcji 1995
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Opel Omega B Kombi 2.0 i 16V 136KM 100kW 1994-2002 - Oceń swoje auto
Karoseria : Wszyscy piszą że auto rdzewieje. TAK, to prawda. 4 razy bity, kupiony w polskim salonie lub w komisie "sprowadzony"... Moja została sprowadzona z niemiec osobiście w 2006 roku bez grama rdzy! Auto do dziś nie bylo poprawiane blacharsko i do wymiany są tylko progi i delikatne poprawki pod tylnymi listwami. Po 19 latach jak na opla to chyba rewelacja! Na tle nowych aut... Omega jest niezniszczalna :)
Inne : Pompa paliwa - oryginał padł gdy auto miało 18 lat. Zamienniki nie wytrzymuja wiecej niż 3-4 miesiące. Przyczyny nie znam.
Silnik : Jedynym jego mankamentem są delikatne i nieliczne wycieki. Jednak ciężko permanentnie je usunąć.
Samochód użytkuję na co dzień. Tygodniowo robię 800 - 1100Km. Autko sprawuje się dobrze i bez większych problemów. WAŻNE - Omege MUSISZ kupić u naszych zachodnich sąsiadów koniecznie osobiście! Zapewniam.. Żadna kupiona w polsce (niby od pierwszego właściciela w Niemczech) od handlarza z przebiegiem 200Tyś Km nie będzie służyć długo/dobrze. Omega wymaga dbania, szanowania... Regularnej wymiany oleju co 10 - 14 tyś i usuwania każdej drobnej usterki. W przeciwnym wypadku auto potrafi ruszyć portfelem!
Jednostka napędowa która jest w moim modelu ma jedną tylko wadę.. Wycieki. Poza tym jestem bardzo zadowolony z tego silnika. Pracuje cichutko, jest dynamiczny a spalanie jak na tą masę auta bardzo przystępne. Nie jeżdżę ekonomicznie dlatego nie wypowiem się w kwestii minimalnego spalania... Jazda standardowa (dynamiczna) - 13 - 15L. Trasa - 9 - 13L (100 - 200Km/h). Jeśli się postaramy, jeżdżąc na miejscu 18L/100KM osiągniemy.
Jak to automatik :) troszkę leniwy ale 1.9 TDI nie wyprzedzi Omegi żeby nie wiem jak bardzo sie starał. Skrzynia wymaga poszanowania, przeglądów, wymiany oleju i filtra. Jeśli jeździmy jak rozsądni ludzie, serwisujemy auto to nie będzie sprawiać żadnych problemów.
Różne opinie są na temat prowadzenia Omegi... być może zalezy to od gustu właściciela, tego czym jeździł lub po prostu jego umiejętności. Prawda jest taka że ten samochód mimo, że waży praktycznie 1700Kg zjada zakręty na śniadanie. Omega jest miękka, mocno pływa na wybojach co czyni ją bardzo komfortową. W zakręty wchodzi miękko, delikatnie się przechylając ale tam gdzie kierownica nakazuje tam pojazd się kieruje.
Tutaj Opel się popisał! duże, ogromne wręcz szyby, wygodna pozycja za kierownicą i spore lusterka sprawiają że widzimy wszystko i więcej! Mimo przyciemnionych wszystkich tylnych szyb jest mega zadowolony z widoczności.
Także maksymalna ocena z mojej strony. Auto jest... hmm... przestronne to mało powiedziane. Miejsca jest aż za dużo. Omega luksusowo wręcz mieści 4 na prawdę spore osoby. Konsola centralna w wersji "B" jest bajeczna, czytelna i wygląda ekskluzywnie. Dostęp do wszystkich przycisków jest bardzo prosty a obsługa klimatronika czy innych urządzeń nie sprawi nikomu problemu. Megi ma świetny system audio!
W mojej Klimatronic 2- strefowy. Czytałem że ktoś pisał: Tragedia, nie grzeje nie chłodzi psuje się, jakieś zaworki... bla bla bla. BZDURY! Omega ma bardzo dobry system wentylacji, wygodny w obsłudze i w moim przypadku bezawaryjny. Klimatyzacja działa bardzo przyjemnie, dobrze radzi sobie z utrzymywaniem zadanej temperatury jednak w bardzo upalne dni zostawiając auto na mieście w słońcu trzeba dłuższy czas poczekać aż klima schłodzi wnętrze, problemem są ciemne plastiki i czarna skóra w moim egzemplarzu. bardzo sie nagrzewają i oddają więcej ciepła niż klima wdmuchuje "mrozu" :) Ogrzewanie na szczęście takich problemów nie ma. Silnik 2.0 16v szybko się nagrzewa a termostat utrzymuje temp. w granicach 95 stopni co skutkuje bardzo dobrym grzaniem. Pasażerowie na tylnej kanapie nie mogą narzekać ponieważ Omega posiada nawiew pod przednimi fotelami oraz miedzy nimi za podłokietnikiem.
Kierowca w tym aucie może się zakochać... Doslownie :) Bardzo wygodne elektrycznie regulowane fotele i ogromna ilość miejsca na nogi z przodu (z tyłu nieco mniej) powodują że Omega może konkurować z autami klasy audi A6, mercedes E-Class itp.
Poziom hałasu na bardzo dobrym poziomie. Przy 100Km/h słyszymy delikatny szum opon, cichy pomruk silnika, i swobodnie możemy rozmawiać z pasażerami. W egzemplarzach zakupionych w naszej kochanej Polsce mogą być słyszalne plastiki na wybojach... To znak że były one rozbierane lub auto ma znaczny przebieg.
Omega przyzwyczaja kierowcę do spalania, co po kilku latach staje się normą. Dlaczego? Auto oferuje Dużo i więcej. Przestronne dynamiczne i komfortowe może troszke łyknąć! za darmo nic nie dostaniemy! Mam instalację LPG Stag 300 do której przez ponad 5 lat nikt nie zaglądał (poza wymianą filtrów) i przejechanie 100Km w cyklu mieszanym kosztuje mnie w granicach 30zł. o naprawach nie piszę ponieważ wybór części jest ogromny a ceny bardzo przystępne. Jeśli będziemy dbać o silnik czekaja nas drobne usterki zawieszenia typu końcówki drążków (ta masa robi swoje.. do tego polskie drogi)
Zdecydowanie najlepszy wśród innych aut na rynku. Najwyższe wyposażenie, rozmiary, komfort w tej cenie.
Drobne usterki pojawiają się.. Auto ma swoje lata... Jest to norma. Jednak są to drobne problemy łatwe i tanie do usunięcia.
Te poważniejsze są rzadkie jednak gdy juz się pojawią... Kolorowo nie jest a na pewno drogo. Dotyczy to tylko silnika i skrzyni. Skrzynia nigdy mnie nie zawiodła jednak znam koszty jej naprawy. Liczymy w tysiącach. Silnik przez te 7 lat rozbierany był 2 razy z czego jeden z mojej winy. Jest on delikatny, dlatego pisałem wcześniej że bardzo ważne jest by pilnować wymian oleju. NIE zalewać MINERALNYM! Nie wyłączać 5 sekund po zatrzymaniu gdy agresywnie jechaliśmy...

LPG - zużycie paliwa dla silnika 2.0 i 16V 136KM 100kW [l/100km]

13,5