Ocena kierowcy - Opel Tigra I

pafka, 15 lat temu
Silnik 1.6 16V 106KM 78kW
Rok produkcji 1997
Opel Tigra I 1.6 16V 106KM 78kW 1994-2000 - Oceń swoje auto
Inne : Przestrzeń bagażowa - w tak małym, zgrabnym aucie, po złożeniu tylnej kanapki mamy naprawdę spory bagażnik, a dla mnie jest to niezwykle ważny element samochodu...
Karoseria : Pojawia się rdza na tylnym nadkolu
Silnik : Silnik po kapitalnym remoncie - brał olej
Jak większość użytkowników, tigra zachwyciła mnie wyglądem - to jest jej największy atut. Jak na tak wiekowe auto jest bardzo dobrze wyposażona (klima, 2x airbag, abs, el. szyby, el. szyberdach, el.sterowane i podrzewane lusterka, światla przeciwmgielne). Niestety często mają powypadkową przeszłość, zajeżdżone silniki (ale to nie jest wina samego auta, tylko tego, w jaki sposób było użytkowane) i zardzewiałe blachy(brak ocynku).
Silnik dosyć żwawy, niestety (przynajmniej dla mnie) trzeba go wysoko kręcić by to poczuć - ładnie ciągnie od 3-4 tys. obrotów
Zaraz po kupnie bywały problemy z jedynką (czasami ruszałem z dwójki) oraz ze wstecznym. Problemy te jednak nagle ustąpiły, i od dłuższego czasu na skrzynię biegów nie mam co narzekać. Biorąc pod uwagę przebieg mojej Tigry jest wprost rewelacyjnie, biegi wchodzą pewnie, bardzo lekko, jest fajny krótki skok dźwigni skrzyni biegów. Jedyne czego mi brakuje to szóstego biegu w jeździe po autostradach...
Układ jezdny jest bardzo precyzyjny, auto jedzie dokładnie tam gdzie chce kierowca... pod warunkiem, że droga jest równa. Twarde zawieszenie na nierównej drodze zachowuje się niepewnie, auto podskakuje, za to na dobrej nawierzchni, jazda Tigrą to sama przyjemność, a zakręty to jest to co tygryski lubią najbardziej...
Widoczność jest dosyć dobra, chociaż na początku wymaga przyzwyczajenia. Jak w większości nowszych aut, nie widać maski, i są dosyć szerokie przednie słupki. Przy cofaniu potrzeba trochę wyczucia, i trzeba się nauczyć korzystać z lusterek.
Nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Wszystko jest pod ręką - stare dobre rozwiązania.
Ogrzewanie zaczyna działać dosyć szybko, nawet zimą - bez zastrzeżeń, natomiast są problemy z parowaniem szyb. Przy jeździe w deszczu, z pasażerem i psem nawiewy nie radzą sobie z odparowywaniem szyb... chyba, że włączy się klimę, wtedy nie ma żadnego problemu, ale gdy się ją wyłączy szyby natychmiast znów parują.
Mam 186 cm wzrostu i miejsca z przodu jest wystarczająco (jedynie nad głową mogłoby być go trochę więcej). Wygodne fotele, również na dłuższych trasach można podróżować bez problemu. Tylne siedzenia należy traktować tylko jako awaryjne. W praktyce jest to auto dwuosobowe z możliwością przewiezienia kolejnych dwóch osób - ale tylko na krótkich odcinkach.
Wyciszenie jest przeciętne, zwłaszcza jak silnik wchodzi na wysokie obroty, czy jeździ się po kostce brukowej, to robi się głośno.
Spalanie w mieście: Średnie: 10,0 l , Min.: 9,2 l , Max.: 11,7 l , Spalanie w trasie: Średnie 6,5 l , Min.: 5,5 l , Max.: 7,5 l , Ceny części nie należą raczej do wysokich.
Tigra nie jest ani szczególnie droga ani tania. Bardzo atrakcyjna sylwetka i dobre wyposażenie są moim zdaniem warte tej ceny.
Przy tak wiekowym aucie najważniejsze jest to , jak o auto dbali poprzedni właściciele. Na początku sporo tego było, ale od pewnego czasu niespodzianki mnie omijają
jw.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 16V 106KM 78kW [l/100km]