Ocena kierowcy - Opel Vectra B Sedan

Silnik 1.6 i 75KM 55kW
Rok produkcji 1997
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Opel Vectra B Sedan 1.6 i 75KM 55kW 1995-2000 - Oceń swoje auto
Silnik : Kiedyś mawiano mi pewne powiedzenie.-Opel,F... g..no wort.Dziś wiem że to jest prawda.Wystarczy popatrzeć na utratę wartości.
Karoseria : Korozja nadwozia
Układ elektryczny : Zwarcia w układzie elektrycznym.
Zawieszenie : Tuleje tylnego zawieszenia
Gdy kupiłem Vectrę B,koledzy i rodzina pytali mnie-DLACZEGO WŁAŚNIE OPEL?Ja tłumaczyłem,iż koncern dokonał postępów pod względem niezawodności i jakości swoich wyrobów i nie można już tego auta porównywać do niezbyt udanej serii A.Jakże się myliłem widząc w 6-io letnim aucie poważne ogniska korozji,wysoką usterkowość.Miesiąc temu za \"grosze\" sprzedałem auto i raczej nigdy już nie przesiądę się z rodziną na samochód-OPEL.
Silnik odznaczający się nierównomierną pracą i nie przepada za wysokimi obrotami.Elastyczność bardzo mierna.Przyspieszenie i elastyczność można swobodnie porównywać z samochodem FSO Polonez.
Lewarek precyzyjnie i lekko wybiera poszczególne biegi.Przełożenia są długie.Awarii natomiast ulegają wodziki.
Zawieszenie jest raczej miękko dostrojone,choć nierówności w znacznym stopniu przenoszą się na nadwozie i układ kierowniczy.Duży plus dla samochodu za zachowanie się na zakrętach-(robi to niczym łasica).Pojazd lubi wiraże,pewnie się na nich zachowuje i raczej nie zaskoczy nas zbytnią pod i nadsterownością.Całość psuje tylne zawieszenie,które na naszych drogach jest bardzo awaryjne(tuleje) które trzeba wymieniać co ok.40 tys.km.
Świetna widoczność do przodu i na boki.Do tyłu podczas manewru cofania,raczej nie ma co spoglądać przez tylną szybę,gdyż i tak nie zobaczymy krawędzi bagażnika.
Żle umieszczone włączniki świateł przeciwmgielnych,mogą nam sprawić pewien problem z ich odnalezieniem,szczególnie w nocy.Pozostałe przełączniki są raczej łatwo dostępne.
Jedna z najlepszych dmuchaw jakie znam,sprawi że auto w mig przewietrzymy.Nagrzewnica także jest doskonała i nawet podczas dużych mrozów możemy śmiało podróżować w samej koszulce.Co najważniejsze,silnik szybko osiąga prawidłową temperaturę.
Przednie fotele,jak i tylna kanapa pozwolą nam na długie podróże bez obaw o nasz kręgosłup.Fotele trochę za słabo podtrzymują na zakrętach,ale za to mamy szeroki wachlarz ich regulacji.Pasażerowie jadący z tyłu będą mieli niewielki problem z wejściem,jak i wyjściem z pojazdu.Dość spora ilość miejsca na nogi,jak i nad głową.Obszerny bagażnik,sprawi że możemy tam śmiało przewieżć sporo bagażu i nawet naszą teściową.
Dobre wyciszenie komory silnika sprawia iż pracującego motoru niemal nie słychać,a do naszych uszu dociera tylko szum wiatru owiewającego pojazd,które przy prędkościach powyżej 120 km/h staje się dość uciążliwe.
Spalanie to największa zaleta tego auta.W trasie podczas w miarę rozsądnej jazdy,auto spalało mi 7,2litra,w mieście 9,5 litra.Lecz podczas zimy,w mieście spalanie wynosiło już 13 litrów.
Przepłaciłem znacznie za raczej niską jakość,która wyszła po czasie.Dziś wiem że konkurancja robiła lepsze samochody.
Notorycznie zapiekająca się linka hamulca ręcznego.Dość szybko korodujący układ wydechowy.Podlegające stałej wymianie zamki drzwi centralnego zamka wskutek ich b.b.bardzo wysokiej awaryjności.Zbyt szybko zużywające się tuleje tylnej osi.Awarie układu elektrycznego(częste zwarcia).Wycieki oleju spod uszczelki miski.TOTALNA KOROZJA-drzwi,nadkola,błotniki,progi,przednie słupki.
Awarie układu elektrycznego kilkakrotnie spowodowały,iż musiałem zmieniać środek transportu.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 75KM 55kW [l/100km]

7,8