Ocena kierowcy - Opel Vectra C Hatchback

Tomasz, 10 lat temu
Silnik 1.9 CDTI ECOTEC 100KM 74kW
Rok produkcji 2006
Opel Vectra C Hatchback 1.9 CDTI ECOTEC 100KM 74kW 2005-2008 - Oceń swoje auto
Silnik : Znakomita elastyczność 1.9CDTi mimo tylko 100KM i cisza wewnątrz kabiny.
Układ elektryczny : Alternator (znana usterka)
Silnik : Termostat
Zakupiłem Vectrę w wersji GTS i silnikiem 100KM 1.9 CDTi (6 biegów manualny) z przebiegiem około 220 000. Na początku były problemu z alternatorem i termostatem. Ale po wymianie od ponad roku i kolejnych 15 000 km nie ma żadnego problemu. Silnik jest elastyczny i oszczędny jak na moją jazdę. Na bieżąco wymieniam oleje (patrz opis koszty utrzymania) i filtry. Bardzo lubię pokonywać tym autem długie trasy bo do tego zostało stworzone. Jazda po mieście jest męcząca, 3 bieg zamiata większość aut i trudno wrzucić 5-tkę w takiej długiej skrzyni biegów.. Polecam przeczytać wszystkie moje komentarze w tej ocenie. Chętnie kupię kolejne auto Opla.. Tym razem pewnie będzie Insignia 4x4 turbo albo coś nowszego również od Opla... Polecam.
Posiadam silnik 1.9 CDTi w wersji 100KM (auto kupione w Holandii) i nie mam zastrzeżeń do tej jednostki. W porównaniu do moich poprzednich wozów sprawuje się znakomicie. Kupiłem z przebiegiem około 220000 i nic od tamtej pory nie naprawiałem oprócz alternatora i termostatu.
Skrzynia 6 biegów, przełożenia jak dla mnie są długie. 50-60 km/h można jechać na 3 biegu (4 zbyt nisko raczej), 130 km/h i więcej można jechać na 6 biegu. Generalnie w trakcie normalnej jazdy rzadko wrzucam więcej niż 4 bieg..
Układ jezdny jest kiepski, niestety to auto nie nadaje się do jazdy bokiem.. Jest dość toporne, ale po przejechaniu ponad 15 000 km nic w zawieszeniu się nie pogorszyło. Generalnie prowadzi się bardzo pewnie, trudno o jazdę poślizgiem. Mimo wszystko komfort jazdy w długiej trasie jest bardzo dobry, wręcz znakomity. Auto stworzone jest do jazdy po autostradach. Uwielbiam tym autem połykać kilometry.
Nie mam problemu z widocznością, ewentualnie mogą przeszkadzać słupki przednie, ale to chyba już norma że konstrukcje są wzmacniane. Radzę jednak wymieniać wkłady lusterek na oryginalne zgodne ze specyfikacją (ktoś mi chyba na parkingu stuknął i wkład wypadł i się rozbił), bo dorabiane nie są jednak identyczne do tych fabrycznych - troszkę zniekształcają obraz mimo tego samego typu (dzielone + sferyczne).
Obsługa panelu głównego (klima, radio, BC) jest troszkę uciążliwa, ale można się przyzwyczaić. Problem może stanowić wymiana panelu na coś innego - radia nie można ot tak wymienić, bo wszystko jest zintegrowane. Obsługa sterowania przy kierownicy bardzo łatwa i przyjemna. Kierunkowskazy i światła super. Nawigacja fabryczna to trochę nieporozumienie (wersja GID - monochromatyczny wyświetlacz), ale tak czy inaczej z niej nie korzystam wcale.
Diesel troszkę długo się nagrzewa w zimie to jest minus. Nawiewy i klima automatyczna dwustrefowa super. Ustawiam temperaturę i jest bardzo przyjemnie. System umożliwia dostosowanie siły nawiewu w ustawieniach pod własne preferencje - ja mam na LOW / słaby nadmuch. Dezynfekcja klimatyzacji możliwa poprzez odpływ skroplin - wejście od strony komory silnika i nie mam raczej problemu z samodzielną dezynfekcją (zmywacz Wurth z rurką). Trzeba jednak dbać o klimę i czyścić ją prewencyjnie bo inaczej trzeba ponawiać kilkukrotnie czyszczenie jak do wewnątrz wpadną jakieś pyłki kwiatów czy drzew. Aktualnie podejrzewam drobną nieszczelność układu klimy (auto było bez czynnika jak kupiłem) i teraz po 1.5 roku na wiosnę trzeba pewnie będzie uzupełnić bo traci na mocy chłodzenia.
5/5 nic dodać nic ująć. Siedzenia są bardzo dobrze wyprofilowane i dla mnie odpowiednio twarde. Nigdy nie czułem zmęczenia pleców czy ramion po długiej jeździe. Na tylnych fotelach dużo miejsca. Bagażnik bardzo obszerny.
Silnik cichutko pracuje nawet przy 3500 RPM, w porównaniu np. do Leona 2007 1.9TDI ogromna różnica na plus Vectry.
Jeszcze nic nie naprawiałem poważnego oprócz termostatu i alternatora (po zakupie) z wymianą akumulatora. Auto pewnie było przygotowane do sprzedaży ale jeździło i nadal jeździ znakomicie z oryginalnym (raczej) przebiegiem i bez poważnych napraw blacharskich. Ubezpieczenie dość drogie, choć nie tak jak aut ze stajni VW.. Koszty oleju większe niż zwykle - specjalny olej do wersji silnika z DPF, polecam Liqui Molly TopTec 4600 (dexos2). Spalania nigdy nie liczyłem ręcznie, według BC podróż na Chorwację i spowrotem to spalanie rzędu 5.2 l/100km na trasie 3090 km przy prędkości średniej 75 km/h i autostradowej 130 ~ 140 km/h. W mieście BC pokazuje ponad 7 l/100km. W zimie nawet powyżej 8 l/100km. Auto posiada DPF i nigdy z nim nie miałem problemu, bo napisałem sobie własną aplikację do odczytu stanu nasycenia i zawsze podczas regeneracji staram się utrzymywać obroty silnika w granicach 3000 tak aby temp. wypalania w DPF osiągnęła i utrzymała 600 stC - 10 minut max i gotowe. Plus jazdy z DPF to brak dymu z rury. Przy okazji, jak ja jeżdżę to trzymam obroty w granicach powyżej 1600, zwykle około 2000 i nie mam problemu z niczym, plus łatwo przyśpieszać...
Znakomity stosunek ceny do jakości.
Po zakupie przy 220 000 około miałem problemy z ładowaniem akumulatora i temperaturą silnika, ale po wymianie alternatora, akumulatora i termostatu nic więcej złego się nie dzieje. Prawdopodobnie koło dwumasowe zaczyna świergolić (jest już 235 000) i wtryskiwacze szaleją z dawkami korekcyjnymi ale tym się póki co nie przejmuję.
Jeszcze nic poważnego się nie stało w trakcie mojego 1.5 rocznego użytkowania.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 CDTI ECOTEC 100KM 74kW [l/100km]

6,8